time

00/05/20

اندیکاتور مکدی چیست؟ پاسخی ساده برای مبتدیان

article-img

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور (indicator) یا شاخص نموداری در واقع توابع ریاضی یا ابزارهایی مکمل برای تحلیل در نمودار هستند که از طریق محاسبات ریاضی بر روی قیمت و حجم، اطلاعاتی مانند ارزیابی قدرت روند و پیش‌بینی روند پیش‌رو را ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر تحلیل‌گران با استفاده از علم ریاضی و استراتژی‌های تحلیل خود می‌توانند اندیکاتور بسازند و در شرایط مختلف از آن استفاده کنند

.

مکدی (MAKD)چیست؟

مکدی (MACD) یک اندیکاتور تکنیکالی معروف و محبوب از خانواده روندیاب هاست که این اندیکاتور تکنیکالی بر اساس میانگین‌های متحرک طراحی شده است. این ابزار برای شناسایی میانگین‌های متحرکی که نشان دهنده‌ی روند جدید (خواه صعودی یا نزولی) هستند، استفاده می‌شود. اولویت اصلی ما در معاملات این است که بتوانیم این روندها را پیدا کنیم، زیرا بیشترین سود در روندها به دست می‌آید.

 

اجزای اندیکاتور مکدی:

با اضافه کردن اندیکاتور مکدی به چارت ارز مورد نظر معمولا 3 پارامتر به چارت اضافه می شود که عبارت اند از:

  • اولین عدد از سمت چپ، تعداد دوره هایی است که برای محاسبه میانگین سبکتر (سریعتر) استفاده می شود.

  • عدد دوم تعداد دوره هایی است که در میانگین سنگین‌تر (کندتر) استفاده می شود.

  • عدد سوم تعداد دوره‌هایی است برای میانگین متحرکی که تفاوت بین میانگین‌های حرکت سریع و کند را محاسبه می‌کند و به صورت پیش فرض با اعداد ۹ ،۲۶ ،۱۲ مشخص می‌شوند.

  •  

عناصر اندیکاتور مکدی:

  • خط مکدیاین خط قلب اندیکاتور مکدی است. خط مکدی تفاوت بین میانگین‌های متحرک نمایی با دوره (۱۲) و (۲۶) را نشان می‌دهد.

  • خط سیگنالخط سیگنال، یک میانگین نمایی با دوره (۹) و بر اساس داده‌های خروجی خط مکدی است.

  • هیستوگرام مکدیاین هیستوگرام، اختلاف بین خط سیگنال و مکدی را نشان می‌دهد.

اندیکاتور مکدی

تفسیر ساده اندیکاتور مکدی:

هنگامی که خط مکدی به بالای خط سیگنال می‌رود، هیستوگرام در بالای محدوده‌ی صفر قرار می‌گیرد و مثبت خواهد شد. زمانی که هیستوگرام در بالای خط صفر خودش قرار می گیرد مثبت است.

هنگامی که میله‌های هیستوگرام در بالای صفر شروع به بزرگ شدن می‌کنند روند صعودی در حال قوی شدن است و در مقابل هنگامی که شروع به کوچک شدن می‌کنند، یعنی فاصله‌ی بین مکدی و سیگنال در حال کم شدن است و روند صعودی در حال تضعیف است. برعکس آن زمانی است که هیستوگرام در زیر خط صفر قرار دارد و منفی است. در این شرایط نیز بزرگ و کوچک شدن میله‌ها نشان از تقویت و تضعیف روندها دارند.

 سیگنال خرید و فروش در مکدی:

سیگنال خرید: دایره سبز رنگ در تصویر زیر جایی است که خط آبی خط قرمز را به سمت بالا قطع کرده و میله های هیستوگرام از فاز منفی وارد فاز مثبت شده‌اند، به معنای سیگنال خرید است.

سیگنال فروش: دایره قرمزرنگ در تصویر زیر، جایی است که خط آبی‌رنگ خط قرمز را به سمت پایین قطع کرده و میله های هیستوگرام وارد فاز منفی شده‌اند که این وضعیت نشان‌دهنده سیگنال فروش است.

 

امروز در این مقاله سعی کردیم مفاهیم پایه اندیکاتور مکدی را برای شما شرح دهیم.توجه داشته باشید این اطلاعات برای استفاده از مکدی کافی نیست و در مقالات بعدی به شرح کامل مکدی و آموزش استفاده از آن می پردازیم.