time

00/05/20

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟

article-img

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟

بلاک چین از انواع مختلف رمزنگاری استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها رمزنگاری کلید عمومی است. هدف اصلی از به کاربردن کلیدهای خصوصی و عمومی، اثبات امضا شدن یک تراکنش به وسیله مالک دارایی است. وقتی مالکیت تعداد واحدی مشخص از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارید آن چه در واقعیت به شما تعلق گرفته، یک کلید خصوصی است. یعنی با استفاده از کلید خصوصی که به شما داده شده حق خرج کردن رمز ارز مربوط به آن را خواهید داشت. شبیه به کلید ورود به خانه، مغازه یا امضای شخصی خود. و دقت داشته باشید که باید از پرایویت کی کاملا محافظت کرده و در معرض خطر قرار ندهید.

ممکن است به هر پرایویت کی یک یا چند کلید عمومی نسبت داده شود. همه چیز به شرایط بستگی دارد. در نظر داشته باشید امکان بازیابی کلید عمومی از کلید خصوصی در صورت گم کردن آن وجود دارد، اما بالعکس آن ممکن نیست. به عبارتی نمی‌توان از روی کلید عمومی به پرایویت کی دسترسی پیدا کرد.

به عبارتی ساده می توان گفت که کلید عمومی همان شماره کارت شماست که می توان به هرکسی داد تا مقداری ارز برایتان واریز کند و کلید خصوصی رمزی که شما تائید می کنید که خودتان در حال انجام تراکنش هستید و این خودتان هستید که می خواهید به ارز هایتان دسترسی داشته باشید.

 

کلید خصوصی Private Key    چیست؟

کلید خصوصی یک رشته متنی محرمانه  به صورت ترکیبی از حروف و اعداد است که برای ارسال ارزدیجیتال به کیف پول دیگر و یا خرج کردن ارز ها و بطور کلی دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول(بلاکچین) بکار می‌رود. همانطور که می‌دانید در بلاک چین، اطلاعات هویتی شما ثبت نمی‌شود بنابراین شبکه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، با استفاده از کلید خصوصی تشخیص می‌دهد که شما مالک دارایی‌های داخل یک کیف پول هستید.کلید خصوصی یک عدد ۲۵۶ بیتی است که به محض اینکه شما یک کیف پول می‌سازید، به صورت تصادفی ایجاد می شود.در واقع، کلید خصوصی با استفاده از توابع رمزنگاری هش از روی پسوردی که ما برای کیف پول خود انتخاب می‌کنیم، بدست می‌آید.

این توابع رمزنگاری ورودی‌های مختلف را گرفته و خروجی‌هایی با طول ثابت (۲۵۶ بیتی) تولید می‌کنند.از این رو اگر پسوردی که برای کیف پول خود انتخاب می‌کنیم، ساده و قابل حدس باشد، احتمال حدس زدن آن توسط هکرها افزایش می‌یابد.

کلید خصوصی زیر نمونه ای مشابه از شکل کلید های خصوصی است:

KxhgeYu3EStdyovQLjuxcTJMjfdy8fdFjcxdmmx5kfD6Nk,gon

باتوجه به اینکه کیف پول های مختلف از توابع رمزنگاری متفاوتی استفاده می‌کنند، شکل کلید خصوصی ایجاد شده در کیف پول های مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد.

 با این تفاسیر می توان گفت که اگر کلید خصوصی خود را نداشته باشید شما صاحب بیت‌کوین‌ها یا ارز های دیجیتال خود نیستید.توجه داشته باشید که کلید خصوصی شما فقط و فقط باید پیش خودتان بماند زیرا در صورت انتقال آن به دیگری درواقع ارز های خود را به دیگری داده اید.

کلید عمومی و خصوصی

کلید عمومی Public kye چیست؟

کلید عمومی هم یک رشته ترکیبی از حروف و اعداد است که با استفاده از توابع ریاضی رمزنگاری از کلید خصوصی بدست می‌آید.

با وجود اینکه کلید عمومی با استفاده از یک سری توابع رمزنگاری از روی کلید خصوصی بدست می‌آید، اما پیدا کردن کلید خصوصی از روی کلید عمومی با استفاده از روش مهندسی معکوس غیرممکن است.

نمونه ای از کلید عمومی بیت کوین را می‌توان در زیر دید:

3JrPhKTtLTm6GKznDpPdxJ۵dqEghuMp

باتوجه به اینکه کیف پول های مختلف از توابع رمزنگاری متفاوتی استفاده می‌کنند، فرمت کلید عمومی ایجاد شده در کیف پول های مختلف می‌تواند باهم فرق داشته باشد. و توجه داشته باشید برخلاف کلید خصوصی که نباید به هیچ وجه آن را در اختیار کسی قرار داد می توانید، کلید عمومی خود را به هر کسی بدهید تا برایتان ارز واریز کند.

 

نتیجه گیری

شما با ساخت یک حساب کاربری در هر کیف پول ارز دیجیتال مالک یک کلید خصوصی می شوید که در بلاکچین ثبت شده و تنها چیزی است که اثبات می کند شما مالک اصلی دارایی تان هستید و نباید به هیچ وجه آن را در اختیار کسی قرار دهید. اما کلید عمومی که از روی کلید خصوصی ساخته می شود را می توان در اختیار هرکسی قرار داد زیرا کلید عمومی همان آدرسی دریافت ارز شماست که به واسطه آن می توانید از دیگران ارز دیجیتال دریافت کنید.