time

00/05/21

تفاوت رمز ارز با ارزدیجیتال

article-img

بسیاری از کاربران و فعالان بازار ارز های دیجتال از هر دو اسم "رمز ارز" و "ارزدیجیتال" بجای یکدیگر استفاده می کنند و می توان گفت هر دو اسم کاملا صحیح و درست است. اما شاید تا بحال از خود پرسیده باشید که تفاوت رمز ارز با ارزدیجیتال چیه؟ آیا با هم فرق دارند؟ در ادامه باما همراه باشید تا به این سوال پاسخ بدیم.

ابتدا باید بگم که بیت کوین اولین ارز دیجیتال یا digital currency نبود! درواقع اولین cryptocurrency یا رمز ارزی بود که در جهان معرفی شد. خیلی از افراد شاید تفاوتی بین این دو واژه قائل نشوند اما رمز ارزها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که همانطور که از نام آن نیز مشخص است، از یک ساختار رمزنگاری بهره می‌برند و با استفاده از رمزنگاری کامپیوتری امنیت خود را تضمین می‌کنند.

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال به را معنی پول الکترونیکی میتوان معنی کرد که برای اشاره به یک نوع ارز استفاده می شود که شکل فیزیکی ندارد اما ویژگی های پول های فیزیکی را دارد. می‌توان آنها را خرج کرد، دریافت کرد، ارسال کرد، خرید و فروش انجام داد و قابل تبدیل به ارز های دیگر هم هست. برای مثال موجودی الکترونیکی حساب بانکی شما نمونه ای واضح و کامل از ارز دیجیتال است، ماهیت فیزیکی ندارد اما تمامی ویژگی های ارز فیزیکی را دارد و با اینکه ماهیت دیجیتالی دارد اما پشتوانه فیزیکی دارد و در هر لحظه می توان آن را به پول فیزیکی تبدیل کرد. ارزدیجیتال از سالها پیش در جهان پذیرفته شده و امروزه همه ما از آن استفاده می کنیم برای مثال در خرید های اینترنتی با از طریق ارزدیجیتال هزینه خرید خود را می پردازیم.

رمز ارز

رمز ارز چیست؟

Cryptocurrency یا همان رمز ارز در واقع یکی از زیرمجموعه های ارز دیجیتال است. که در راستای افزایش امنیت در معاملات از الگوریتم های رمزنگاری بسیار پیچیده ای استفاده می کند که بعضا با هدف افزایش سرعت جابجایی،  حذف محدودیت های پول فیزیکی و همچنین کاهش دخالت دولت ها در ارز به وجود می آیند و از این رو توسط دولت ها کنترل نمی شوند و به صورت غیر متمرکز هستند. رمز ارز ها ویژگی هایی دارند که باعث تمایز آنها از ارزدیجیتال می شود مانند:

  • غیر متمرکز بودن

  • شفافیت

  • حفظ حریم خصوصی

  • مبادله شخص با شخص

 

امروزه از هر دو کلمه رمز ارز و ارزدیجیتال بجای معادل فارسی کلمه Cryptocurrency استفاده می شود. اما باید بدونیم که رمز ارز زیر مجموعه ارز دیجیتال است و در معنای حقیقی ارزدیجیتال به تمام پول های الکترونیکی گفته می شود که ویژگی های پول های فیزیکی را دارند و قابل تبدیل به ارز فیزیکی هستند و رمز ارز به آن دسته از ارز های کاملا دیجیتالی جدید گفته می شود که با داشتن ویژگی های نوین و استفاده از الگوریتم های رمزنگاری پیچیده، بر بستر بلاکچین ایجاد می شود.