time

00/05/21

ماهیت کیف پول رمز ارز ها

article-img

حتما تا کنون شنیدید که میگن برای حفظ دارایی دیجیتال خود کلید خصوصی خود را در جایی امن یادداشت و نگهداری کنید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که خب اگر کلید خصوصی را داشته باشیم ولی پسورد و یا اطلاعات ورود به کیف پول خود را گم کنیم، آن وقت چطور می تونیم به دارایی خودمان دسترسی داشته باشیم؟ بسیاری از افراد تصور می کنند که دارایی رمز ارز آنها درون کیف پولشان ذخیره شده و با از بین رفتن کیف پول دارایی آنها از بین می رود ولی همین ابتدا باید بگویم که این تصور کاملا غلط است!

 

کیف پول رمز ارز چیست؟

والت یا همان کیف پول رمز ارز یک برنامه‌ نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاک چین‌های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را بفرستند، دریافت کنند و بر موجودی حساب خود نظارت داشته باشند. در یک حساب بانکی معمولی، پول یا ارزش آن نگهداری می‌شود، اما در کیف پول ارزهای دیجیتال کلیدهای رمزنگاری شده عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند. در حقیقت، کوین‌ها نمی‌توانند در یک کیف پول فیزیکی ذخیره ‌شوند. چون رمز ارز ها وجود فیزیکی ندارند. تمام عملیات ها اعم از مشاهده موجودی، انتقال ارز، دریافت ارز و... از طریق رابط کاربری کیف پول و در بلاکچین انجام و ثبت می شود و هیچ چیز در کیف پول انجام نمی شود.

کیف پول رمز ارز

 

کیف پول رمز ارز ها چه کاری انجام می دهند؟

با ایجاد حساب درون هر کیف پول یک کلید خصوصی برای شما در بلاکچین هر ارز که کیف پول از آنها پشتیبانی می کند ایجاد می شود، و کیف پول ها در واقع رابط های کاربری هستند که علاوه بر ذخیره کلید خصوصی شما یکسری قابلیت را در اختیار شما قرار می دهند برای مثال با استفاده از کیف پول اتمیک والت علاوه بر مشاهده موجودی یک ارز می توانید کل دارایی دیجیتال خود را مشاهده کنید به آسانی انتقال دهید و یا آنها را به یک ارز دیگر تبدیل کنید. با به وجود آمدن کیف پول ها دسترسی به دارایی دیجیتال شما آسان تر و گرافیکی تر شده است و شما از طریق یک رمز عبور به تمامی کلید های خصوصی و عمومی خود دسترسی پیدا می کنید.

 

در پاسخ به سوال: (اگر اطلاعات ورود کیف پول خود را گم کنیم آیا دارایی ما از دست رفته و دیگر نمی توان به آن دسترسی داشت؟) باید بگویم که با گم کردن رمز عبور کیف پول خود موجودی شما همچنان در بلاکچین وجود دارد و از بین نرفته اما شما برای دسترسی به دارایی خود باید از کلید خصوصی خود استفاده کنید! همیشه بعد از ساخت حساب در یک کیف پول کلید های خصوصی و عمومی ارز های خود را روی یک کاغذ یادداشت کنید و در جایی امن نگهداری کنید، زیرا با استفاده از کلید خصوصی می توانید از طریق هر کیف پولی به دارایی خود دسترسی داشته باشید و دیگر نگرانی از بابت از بین رفتن دارایی خود نداشته باشید زیرا با در دست داشتن کلید خصوصی در واقع ارز های خود را در دست دارید!.