time

00/05/25

مارکت کپ چیست؟ یک توضیح ساده!

article-img

مارکت کپ از واژه هایی است که این روز ها کنار نام رمز ارز ها بسیار می‌شنویم. در این مقاله به شرح معنی واژه مارکت کپ می‌پردازیم.

 

مارکت کپ چیست؟

 Market capitalization  که معمولاً به اختصار Market Cap مارکت کپ نامیده می شود؛ کل ارزش بازار سهام در حال گردش یک شرکت بازرگانی یا بازار عمومی است. به زبان ریاضی برابر است با قیمت فعلی یک سهم ضرب در تعداد کل سهام.

 

فرمول مارکت کپ چیست؟

فرمول مارکت کپ قیمت فعلی شرکت در بازار را برای هر سهم در تعداد کل سهام ضرب می کند تا ارزش سهام کل شرکت را بدست آورد.

 یعنی : مارکت کپ = قیمت سهام فعلی x تعداد سهام در حال گردش

 

روش محاسبه مارکت کپ:

برای محاسبه مارکت کپ نیاز به دانستن دو فاکتور بسیار مهم است:

  • قیمت فروش فعلی سهام هرچیزی در بازار سهام موجود است که می توانید در پلتفرم یا سایر خدمات قیمت گذاری آن قیمت ها را مشاهده کنید.
  • تعداد سهام در حال گردش که عبارت است از تعداد کل سهام موجود در لیست و قابل خرید و فروش در بورس.

برای مثال فرض کنید قیمت هر اتریوم برابر است با 2000 دلار و تعداد بیت کوین درحال گردش در بازار جهانی کریپتوکارنسی برابر است با 25000 عدد، حال با ضرب کردن 2000 در 25000 به عدد 50 میلیون می‌رسیم که برابر است با مارکت کپ یا ارزش کل بازار اتریوم.

 

مارکت کپ

اندازه های مارکت کپ:

شرکت ها با توجه به ارزش کل بازارشان به سه دسته تقسیم می شوند:

  • شرکت های با اندازه مارکت کپ کوچک یا  small-cap: شرکت هایی که ارزش کل بازار و سهامشان یا همان مارکت کپ آن‌ها بین ۳۰۰ میلیون دلار و ۲ میلیارد دلار است در حیطه‌ی اسمال کپ ها قرار می‌گیرند.
  • شرکت های با اندازه مارکت کپ متوسط یا  medium-cap : شرکت هایی که ارزش کل بازار و سهامشان یا به عبارتی مارکت کپ آن‌ها بین ۲ میلیارد دلار و ۱۰ میلیارد دلار است در حیطه‌ی مدیوم کپ ها قرار می‌گیرند.
  • شرکت های با اندازه مارکت کپ بزرگ یا  large-cap: شرکت هایی که ارزش کل بازار و سهامشان یا به عبارتی مارکت کپ آن‌ها حداقل ۲ میلیارد دلار و بیشتر است در حیطه‌ی لارج کپ ها قرار می‌گیرند.