time

00/05/26

تزوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

article-img

معمولاً از تزوس (Tezos) به عنوان اولین بلاکچین خود اصلاحگر یاد می‌شود که به لطف مکانیسم حاکمیت روی زنجیره‌ای خود به صورت خودکار با قابلیت‌های جدید سازگار شده و آنها را به شبکه خود اضافه می‌کند. تزوس از پر حاشیه ترین رمز ارز های بازار است که امروز در این مقاله به شرح ویژگی های این رمز ارز می پردازیم.

 

 

تزوس چیست؟

تزوس یک شبکه بلاکچین منبع باز مبتنی بر مکانیسم اجماع اثبات سهام است. که از طریق پلتفرم غیرمتمرکز خود و با پیاده سازی قراردادهای هوشمند امکان انجام تراکنش‌های همتا به همتا را از طریق ارز دیجیتال بومی خود که Tezzie نامیده می‌شود میسر می سازد. بلاکچین تزوس همچنین ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را نیز آسان می‌کند و از آن به عنوان یکی از رقبای قدرتمند بلاکچین اتریوم یاد می‌شود. تزوس با جذب سرمایه ۲۳۲ میلیون دلاری بزرگترین عرضه اولیه کوین  را در بازار رمز ارزها داشت، اما پس از راه‌اندازی با مشکلات و تأخیرهای قابل توجهی روبرو ش که حواشی زیادی برای این رمز ارز به وجود آورد.

 

 

زمان پیدایش

تزوس توسط زوج آرتور بریتمن با نام مستعار «ال. ام. گودمن» و کاتلین بریتمن و کمک یک گروه اصلی از توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد. هدف اصلی این پروژه ارائه راه‌حل‌های جدید برای مشکلی که امروز پلتفرم‌های بلاکچین با آن روبرو هستند، یعنی توسعه پروتکل، بوده و دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است.

 

تزوس

تزوس چه مشکلاتی را حل می کند؟

در پروژه تزوس چهار مسئله اصلی به عنوان مشکلات گریبان‌گیر شبکه‌های معروف مانند بیت کوین شناخته شده که تزوس سعی در حل کردن آنها دارد. آن مشکلات عبارت‌اند از:

  • مشکلات مربوط به فورک پروتکل ناشی از ناتوانی یک شبکه خاص در سازگار شدن با تغییرات بلاکچین.
  • هزینه‌های ایجاد شده و همچنین مشکلات متمرکز شدن ناشی از استفاده از مکانیسم‌های اجماع اثبات کار.
  • محدودیت زبان تراکنش در مدل برنامه نویسی بیت کوین که باعث ایجاد مشکل در اجرای قراردادهای هوشمند می‌شود.
  • نگرانی‌های امنیتی در مورد پذیرفته شدن دارایی‌های دیجیتال.

 

 

توکن XTZ چیست؟

توکن XTZ توکن کاربردی و رمز ارز بومی بلاکچین قدرتمند تزوس است. از این توکن می‌توان برای مبادله یا مشارکت در امور حاکمیت روی زنجیره‌ای پلتفرم استفاده کرد. نکته قابل توجه در اینجا مدل حاکمیتی است که از طریق دارندگان توکن کار می‌کند. هر بروزرسانی دیگری که توسط توسعه دهندگان انجام می‌شود و باید در این زنجیره اجرا شود در معرض رأی دهی ذی‌نفعان قرار خواهد گرفت. در صورت پذیرفته شدن پیشنهادهای ارتقا یا اصلاح، توسعه دهندگان پاداش‌هایی در قالب تزوس دریافت می‌کنند.

 

 

بهترین کیف پول های تزوس کدامند؟

1-کیف پول بومی تزوس

2-تراست والت

3- اتمیک والت