time

00/05/27

شاخص ترس و طمع را بهتر بشناسیم

article-img

رفتار بیشتر معامله گران و سرمایه گذاران در بازار رمزارز ها بر مبنای احساسات است. به همین دلیل به وسیله شاخص ترس و طمع Fear and Greed می توانید رفتار معامله گران را در قالب یک عدد مشاهده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع در واقع یک اندیکاتور است که احساسات عموم مردم را به صورت کمی بیان می‌کند. بیشترمعامله گران در زمان بالا رفتن قیمت ها حریص می شوند که در نتیجه آن احساس ترس در بازار شکل می گیرد و بر عکس زمانی که بازار نزولی می شود با دیدن تغییرات قیمتی منفی، به صورت غیر منطقی اقدام به فروش ارز های دیجیتال خود می کنند که همین امر معمولا باعث افت قیمت آن رمزارز می شود. بسیاری از سرمایه گذاران بدون درنظر گرفتن داده های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال صرفا بر روی تحلیل احساسات خود سرمایه گذاری می کنند همین امر باعث افزایش اهمیت این شاخص می شود.

شاخص ترس و طمع، ترس و طمع افراد را با اعدادی بین 0 تا 100 نشان می‌دهد این محدوده‌ به 5 بخش تقسیم می‌شود که در جدول زیر به توضیح هر محدوده پرداخته‌ایم. این شاخص فعلا فقط برای بیت کوین محاسبه می‌شود اما تیم توسعه دهنده‌ آن در آینده این شاخص را برای دیگر کوین‌ها نیز محاسبه خواهند کرد.

 

 

معانی اعداد شاخص ترس و طمع:

۱- ترس شدید نشانگر این است که سرمایه گذاران نگران هستند و این موضوع می تواند از یک فرصت  خبر خوب برای خرید را به شما دهد.

۲-وقتی سرمایه گذار بیش از حد حریص می شوند، میتوان نشان از این باشد که یک اصلاح قیمتی در راه است و باید ارز های که داریم را بفروشیم یا هیچ خرید و فروشی را انجام ندهیم.

 

ترس و طمع

معنای اعداد شاخص ترس و طمع چیست؟

عدد 0 تا 25: به معنای ترس مطلق است. در این حالت معامله گران به آینده بازار خوشبین نیستند و بیت کوین بسیار ارزان تر از قیمت واقعی خود معامله می شود.

 

عدد 25 تا 50: به معنای ترس است. در این حالت افراد دچار ترس هستند و بازار نزولی است.

 

محدوده 50: به معنای خنثی است. در این محدوده بازار منطقی حرکت می کند.

 

50تا 75: به معنای طمع است. در این محدوده بیشتر معامله گران دچار طمع شده‌اند و مایلند قیمت‌های بالاتری را برای خرید پرداخت کنند.

 

75 تا 100: به معنای طمع مطلق است. در این محدوده معامله گران حاضرند بیشتر از ارزش واقعی بیت کوین آن را معامله کنند، و به آینده بازار امیدوار هستند و انتظار رشد قیمت دارند.نیده بازار آ

 

شاخص ترس و طمع چگونه بدست می آید؟

شاخص ترس و طمع از 6 داده مختلف بدست می آید، که به شرح ذیل می باشد:

 

نوسانات بازار ارز دیجیتال: در شاخص ترس و طمع نوسانات روزانه با میانگین نوسانات 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌شود.

 

حجم خرید و فروش: برای محاسبه‌ی شاخص ترس و طمع، حجم خرید و فروش روزانه‌ در بازار با میانگین 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌شود.

 

رسانه: با رصد هشتگ‌هایی که در مورد بیت کوین در رسانه هایی مانند ردیت و توییتر می‌توان از انتظارات مردم با خبر شد.

 

دامیننس: از نسبت حجم بازار بیت کوین به کل بازار ارزهای دیجیتال شاخصی با نام دامیننس بیت کوین به دست می‌آید

 

مقدار جستجو: مقدار جستجوی مردم در مورد بیت کوین در صفحات وب را محاسبه می کند.

 

چطور از داده های شاخص ترس و طمع استفاده کنیم؟

وارن بافت که به عنوان یک سرمایه‌گذار و مشاور موفق شناخته می‌شود در این باره می گوید:

(زمانی که همه طمع می‌کنند شما بترسید و زمانی که همه می‌ترسند شما طمع کنید )

 

 قطعا نباید صرفا بر اساس این جمله معامله کنید. می توان این جمله را با یک مثال تعریف کرد:

به عنوان مثال شما با تحلیل تکنیکال خود به این نتیجه رسیدید که اصلاح بازار بیت کوین بزودی پایان می‌یابد، حال اگر در این محدوده شاخص ترس و طمع نشان ‌دهنده‌ی ترس مطلق در بازار باشد می‌توان انتظار بازگشت قیمت بیت کوین داشت. و اگر با تحلیل خود متوجه رسیدن قیمت بیت کوین به مقاومت قوی شده‌اید و شاخص ترس و طمع، نیز نشاه دهنده‌ی طمع مطلق بود می‌توانیم انتظار اصلاح قیمت را از بیت کوین داشته باشیم.