time

00/05/27

ممو تگ چیست؟

article-img

همه فعالان بازار رمز ارز ها حداقل یکبار هم که شده با مفهومی به نام ممو‌تگ برخورد کردند، شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که ممو‌تگ چیست؟ امروز در این مقاله به شرح کاربرد ممو تگ می پردازیم.

 

ممو تگ چیست؟

ممو(MEMO) نوعی برچسب انتقال است که در زمان ایجاد تراکنش جدید درکیف‌ پول می‌‌توان از آن استفاده کرد.اصطلاحات دیگری نیز به جای (MEMO) به کار گرفته می‌‌شوند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که اصطلاحات زیادی بجای مفهوم ممو استفاده می شود از پر کاربرد ترین آنها می توان Destination Tag و Tag و Payment ID را نام برد.

کاربرد (MEMO) در اصل ایجاد یک برچسب روی هر تراکنش است که در بلاکچین برای همیشه ثبت و ذخیره می‌‌شود. این برچسب می‌‌تواند اطلاعاتی از قبیل گیرنده یا دلیل انجام تراکنش یا هر نکته دیگری باشد. البته در برخی ارز‌‌ها، شما فقط امکان ثبت یک عدد چند رقمی را دارید. به یاد داشته باشید که همه رمزارز‌‌ها از ممو پشتیبانی نمی‌‌کنند و فقط یکسری از رمز ارز ها از ممو تگ استفاده می کنند.

 

ممو تگ

ممو تگ حامل چه اطلاعاتی است:

  1. معرفی: شما می توانید خودتان را به گیرنده معرفی کنید و نام و نشانی خودتان را بگویید.
  2. شرح تراکنش: شما می توانید در این قسمت مشخص کنید که چرا این تراکنش را انجام می دهید؟
  3. دسته بندی تراکنش ها: شما به کمک ممو می توانید تراکنش های صورت گرفته را مدیریت کنید و دسته بندی کنید.

 

 

توجه داشته باشید اطلاعات بالا در بلاکچین برای همیشه ثبت خواهد شد و به صورت عمومی قابل نمایش است.

 

ارز‌‌های دارای برچسب MEMO:

1-ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB)

2-ارز دیجیتال ایاس (EOS)

3-ارز دیجیتال استلار (XLM)

 

 

ارز‌‌های دارای برچسب Destination Tag:

1-ارز دیجیتال ریپل (XRP)

2-ارز دیجیتال استیم (STEEM)

 

 

ارز‌های دارای برچسب Payment ID :

ارز دیجیتال مونرو (XMR)

 

 

کاربرد ممو چیست؟

کاربرد (MEMO) و سایر تگ‌‌ها تنها برای فرستنده رمز ارز نیست. شاید در زمان مراجعه به یک صرافی آنلاین برای خرید ریپل متوجه مهم‌ترین کاربرد ممو تگ شوید.در صرافی‌‌های آنلاینی که اقدام به خرید و فروش ریپل می‌‌کنند، استفاده از Tag‌‌ بسیار حائز اهمیت است. صرافی‌‌های آنلاین معمولاً از چند آدرس خاص و مشترک برای انجام تراکنش‌‌های خود استفاده می‌‌کنند. مشخص است که ایجاد چندین هزار والت برای انجام چنین تراکنش‌‌هایی کاری غیرمنطقی و هزینه‌‌ بری است. صرافی‌‌ها برای رفع این مشکل، در تراکنش‌‌های خود از (MEMO) یا انواع دیگر تگ استفاده می‌‌کنند.

صرافی ها در تراکنش ها از ممو یا انواع دیگر استفاده می کنند به همین دلیل زمان خرید ریپل از صرافی های بزرگی باید تگ معامله خودتان را دریافت کنید. اگر در هنگام انجام معامله، تگ انحصاری خودتان را در کیف پول وارد نکنید، احتمالا دچار زیان مالی می شوید؛ علت این موضوع هم این است که مبالغ واریزی شما در میان تراکنش های بسیاری که صورت می گیرد، تقریبا غیرممکن خواهد بود.