time

00/05/27

تتر چیست؟

article-img

حتما تا کنون اسم تتر را شنیده اید! استیبل کوینی که قیمت ثابتی دارد و ارزش آن همواره برابر 1 دلار است. امروز در این مقاله به شرح توکن تتر می پردازیم.

 

 

برای درک بهتری تتر لازم است تا ابتدا با مفهوم استیبل کوین آشنا شوید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین توکن بلاکچینی است که ارزش آن به کالاهای خارجی وابسته است. مزایای این توکن ها در بازار غیرقابل انکار است. از یک طرف ثبات آنها باعث کاهش نوسان رمز ارزها به طور کلی می‌شود. سرمایه‌گذاران از استیبل کوین‌ها برای خارج شدن از بازارهای نزولی بدون تبدیل دارایی خود به ارزهای فیات استفاده می‌کنند. ارزش بیشتر رمز ارزها به یک ارز فیات وابسته است. ارزش تتربا نماد انحصاری USDT وابسته به ارزش دلار آمریکا است. در واقع ارزش هر ۱ توکن تتر معادل ۱ دلار ارز آمریکا است. علاوه بر این هر کسی می‌تواند هر زمان که بخواهد تتر خود را از طریق شرکت تتر و یا صرافی های آنلاین ارزدیجیتال دوباره به دلار آمریکا تبدیل کند.

 

 

تتر چیست؟

تتر به عنوان یک استیبل کوین  یا ارز باثبات شناخته می‌شود و در دنیای رمز ارز ها بسیار معروف است. ارزش استیبل کوین‌ها به پشتوانه یک ارز فیات (پول رایج) یا احتمالاً ارزش دارایی‌های دیگر همیشه ثابت است. در این مورد پشتوانه توکن تتر دلار آمریکا است، به طوری که هر ۱ تتر همیشه برابر با ۱ دلار آمریکا است. در اصل تتر تحت پروتکل اومنی ساخته شد. اومنی سیستمی است که بر بستر شبکه بیت کوین قرار دارد و به این شبکه توانایی ساخت توکن‌های منحصر به فرد را می‌دهد؛ این مشابه قابلیتی است که با استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه‌های دیگر فراهم است. اولین ارز تتر با استفاده از پروتکل اومنی ایجاد شد. با گذشت زمان، توسعه دهندگان شروع به انتقال این دارایی به بلاکچین‌های دیگر کردند؛ این کار عمدتاً به این دلیل بود که پلتفرم‌هایی که به صورت بومی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند برای استیبل کوین‌ها مناسب‌ترند. تتر برای اولین به شبکه اتریوم منتقل شد؛ اتریوم در حال حاضر رایج‌ترین شبکه است، اما ترون (TRON) و ایاس (EOS) نیز شاهد انتقال این دارایی به شبکه‌های خود بوده‌اند. لازم به ذکر است که شفافیت مالی، حسابداری و انطباق تمامی تراکنشها با تبادلات ثبت شده، در بلاک چین انجام می‌گیرد. بنابراین هر فردی می‌تواند با استفاده از ابزارهای موجود، مقدار تتر در گردش بر روی بلاک چین بیت کوین را بررسی نماید و اینجاست که تتر ماهیت خود را به عنوان یک رمز ارز به اثبات می‌رساند.

تتر

چرا تتر در بازار رمز ارز ها مهم است؟

توکن تتر بدلیل مقبولیت بالا، سهولت در مبادله و همچنین ارزش همیشه ثابت آن، جزو استراتژی روزانه تریدر های حرفه ای است زیرا در زمانی که تریدر ها می خواهند از دارایی خود را از بازار های نزولی نجات دهند، به سرعت رمز ارز های خود را به معادل دلاری آن یعنی تتر تبدیل می کنند بدین شکل ارزش دارایی آنها در اصلاح های قیمتی افت نمی کند. همچنین بسیاری از تتر برای انتقال دارایی خود استفاده می کنند هم برای انتقال دارایی خود استفاده می کنند.

 

مهم ترین ویژگی های تتر چیست؟

1-ثبات قیمت: قیمت تتر تقریباً معادل 1 دلار آمریکا است؛ اما این موضوع همیشه صادق نیست و گاهی نوسانات بسیار کمی در قیمت این رمز ارز رخ می‌دهد. مثلاً گاهی قیمت آن به 0.98 یا 1.02 دلار آمریکا تغییر می‌کند که این موضوع به دلیل عرضه و تقاضای این رمزارز اتفاق می‌افتد.

 

2-باپشتوانه بودن: بنا بر ادعای شرکت سازنده تتر، تتر به وسیله ارزهای فیات، ذخیره نقدی و موارد مشابه پشتیبانی می‌شود.

 

3-شفافیت مالی: اطلاعات مربوط به ارزهای پشتوانه تتر به طور زنده قابل مشاهده و پیگیری است.

 

4- تبدیل آسان به پول نقد: تتر به آسانی در صرافی‌ها، قابل نقد کردن به ارزهای فیات است.

 

5-امنیت: تکنولوژی بلاک چین محور تتر، امنیت انتقال پول به وسیله آن را تامین می‌کند. تمامی تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین تتر نیز با استفاده از ابزارهای موجود از جمله وب‌سایت‌هایی مانند etherscan در دسترس است

 

بهترین شبکه انتقال تتر کدام است؟

پروتکل های زیادی برای انتقال تتر وجود دارد. اما سریع ترین و ارزان ترین شبکه انتقال تتر، تتر مبتنی بر بلاکچین ترون است با پروتکل USDT-TRC20  استفاده از بلاکچین ترون برای انتقال تتر کارمزدی نزدیک صفر دارد.