time

00/05/28

هش ریت چیست؟

article-img

یکی از مفاهیم پرکاربرد و مهم دنیای رمز ارز های مفهوم هش ریت و قدرت هش است. در ادامه با ما همراه باشید، در این مقاله به توضیح مفهوم قدرت هش یا همان هش ریت می پردازیم.

 

قبل از هر چیز نیاز است با مفهوم هش آشنا شویم:

 

هش چیست؟

هش یک تابع است که تمامی حروف و اعدادی را که وارد بلاکچین می شوند را به خروجی رمزنگاری شده ای با طول ثابت تبدیل می کند. توابع هش hash برای ذخیره امن کلمه عبور، پیدا کردن سوابق تکراری، ذخیره سریع اطلاعات و بازیابی آن ها و موارد دیگری از این قبیل در سرتاسر اینترنت به کار گرفته می شوندبرای مدیریت بلاک چین نیز، هش با استفاده از یک الگوریتم ایجاد شده و به عنوان پایه و اساس بلاک چین محسوب می شود.

 

 تفاوت هشینگ و رمزنگاری چیست؟

هشینگ برای تائید صحت محتوا و رمزنگاری برای حفظ امنیت و محرمانگی داده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. در فرآیند رمزنگاری، برای دستیابی به متن اصلی و عادی به کلید خصوصی نیاز است.به طور کلی، رمزگذاری یک عملکرد دوطرفه است که شامل رمزگذاری و رمزگشایی است، در حالی که هشینگ یک تابع یک‌طرفه است که یک متن ساده را به هش‌هایی منحصر به فرد تبدیل می‌کند و این فرآیند غیرقابل برگشت خواهد بود. فرآیندهای هشینگ و رمزگذاری باهم متفاوت هستند اما شباهت‌هایی نیز دارند؛ هردوی آن‌ها در کنترل داده‌ها، پیام‌ها و اطلاعات در سیستم‌های محاسباتی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و هر دو داده‌ها را به فرم دیگری تبدیل می‌کنند و یا تغییر می‌دهند.

 

هش ریت

هش ریت چیست؟

در ساده ترین تعریف می توان گفت Hash Rate به معنای این است که چه تعداد عملیات هشینگ در فرآیند ماینینگ بیت کوین در حال انجام است. درواقع، هش ریت سرعت عملکرد دستگاه ماینینگ را نشان می‌دهد. در هنگام استخراج، هرچه میزان هش ریت بالاتر باشد بهتر است چراکه این، فرصت یافتن بلاک بعدی و دریافت پاداش را افزایش می‌دهد.همان طور که می دانید در روند استخراج بسیاری از رمز ارز ها از جمله بیت کوین، ماینرهای متعددی برای حل مسئله ریاضی رقابت می کنند و در نهایت هر ماینر که زودتر به جواب مسئله برسد پاداش خواهد گرفت که این پاداش برابر با مقدار مشخصی بیت کوین یا رمز ارز مورد استخراج است. هش ریت یک معیار برای اندازه ‌گیری عملکرد دستگاه استخراج یا ماینر می باشد. به عبارت ساده تر، هش ریت سرعت یک ماینر برای برنده شدن در حل مسئله ریاضی را نشان می دهد..

 

هش ریت بر مبنای ثانیه   (h/s)اندازه‌گیری می‌شود و واحد های مختلفی دارد:

درجه‌بندی هش ریت:

  • ۱ KH/s برابر با ۱،۰۰۰ (هزار) هش در ثانیه است.
  • ۱ MH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰ (یک‌میلیون) هش در ثانیه است.
  • ۱ GH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۱ میلیارد) هش در ثانیه است.
  • ۱ TH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۱ تریلیون) هش در ثانیه است.

 

تبدیل‌های رایج هش ریت:

  • ۱ MH/s = 1,000 kH/s
  • ۱ GH/s = 1,000 MH/s = 1,000,000 kH/s
  • ۱ TH/s = 1,000 GH/s = 1,000,000 MH/s = 1,000,000,000 kH/s