time

00/05/30

رمز ارز پولکادات چیست؟

article-img

پولکادات یکی از محبوب ترین رمز ارز های دنیای ارز های دیجیتالی است. پولکادات بخاطر ویژگی های منحصر به فرد بلاکچین آن از رقیب های اصلی بلاکچین اتریوم است. امروز در این مقاله به شرح ویژگی های رمز ارز پولکادات می پردازیم.

 

پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین است که بلاکچین های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می کند. از پولکادات به عنوان تسهیل ‌کننده نسل بعدی وب یعنی Web3 یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پروتکل بر اهداف حفظ ارتباطات، انتقال ارز و امنیت مشترک بلاکچین ها متمرکز است. پولکادات با متحد کردن بلاکچین ها در یک شبکه به آنها امکان تعامل با یکدیگر به روش موازی می دهد. با یکپارچگی بلاکچین ها، نقاط قوت آنها ترکیب شده و نقاط ضعف آنها کاهش می یابد. طبق گفته این تیم، پولکادات پروژه ای است که توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. هدف آن اتصال زنجیره های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است.

پولکادات

ارز دیجیتال شبکه پولکادات، دات DOT   نام دارد که کاربرد اصلی آن پرداخت هزینه‌های شبکه و همچنین تصمیم‌گیری برای آینده شبکه است. در حقیقت، هر فرد با داشتن رمز ارز دات می‌تواند یک حق رأی را برای آینده این شبکه به دست بیاورد. مانند بیت کوین، اتر و سایر رمز ارز ها، سرمایه‌گذاری روی ارز دات، در حقیقت سرمایه‌گذاری روی آینده شبکه است و قیمت این رمز ارز هم با عرضه و تقاضا و امیدواری‌ها نسبت به آینده شبکه پولکادات بالا و پایین خواهد شد.

با اینکه دات رمز ارز اصلی شبکه پولکادات است، ولی هر‌کس که بخواهد می‌تواند روی این شبکه برای خود یک بلاک چین و یک ارز دیجیتال کاملاً مجزا ایجاد کند و از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره‌مند شود.

 

 

تاریخچه توسعه دهندگان

بنیانگذاران پولکادات گاوین وود(Gavin Wood)، پیتر چابان (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) هستند. وایت پیپر پولکادات در اواخر سال 2016 توسط گاوین وود منتشر شد. وود از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری سابق اتریوم است.بلاکچین پولکادات توسط سازمان Web3 اداره می شود که تلاش می کند یک وب کاملا غیرمتمرکز ایجاد کند. با این حال، این سازمان برای ساخت پروتکل خود با شرکت Parity Technologies قرارداد بسته است.

 

پولکادات

مزیت های بلاکچین پولکادات نسبت به سایر بلاکچین ها

1-مقیاس پذیری بی نهایت: پولکادات می تواند از تعداد نامحدودی از بلاکچین ها پشتیبانی کند و به آنها امکان اتصال به یکدیگر را بدهد.

 

2-مکانیسم اجماع انعطاف پذیر: از آنجایی که بلاکچین های مختلف در مکانیسم های اجماع متفاوتی اجرا می شوند، پلتفرم پولکادات مکانیسم اجماع انعطاف پذیری را برای میزبانی از آنها فراهم می کند.

 

3-تراکنش های کراس چین : این چارچوب می تواند از انتقال ارز میان بلاک چین های مختلف پشتیبانی کند.

 

4-مکانیسم حاکمیت تعریف شده: این مکانیسم یک مشکل اساسی که دیگر بلاک چین ها با آن روبرو هستند را از بین می برد.

 

5-قابلیت ارتقا: پولکادات می تواند بدون نیاز به هارد فورک برای اجرای تغییرات، از بروزرسانی های مختلف پشتیبانی کند.

 

6-امنیت مشترک: از بلاک چین های متصل به پولکادات می توان با یک چتر امنیتی متحد، حفاظت کرد.

 

چه کیف پول هایی از پولکادات پشتیبانی می کنند؟

1-اتمیک والت

2-متا ماسک

3- کوبو والت