time

00/05/30

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

article-img

این روز ها با محبوب شدن ارز های دیجیتالی مردم با مفهومی به نام بلاکچین آشنا شدند که فناوری جدید و بسیار مفیدی برای نگهداری از اطلاعات است. امروز در این مقاله به زبان ساده به شرح ویژگی های فناوری بلاکچین می پردازیم.

 

 

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

به صورت خلاصه، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات است که تفاوت آن با سایر سیستم ها این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه یا همان بلاکچین به اشتراک گزاشته می شود و با استفاده از روشهای خاص رمزنگاری و توزیع داده ها، امکان هک و یا حذف اطلاعات ثبت شده در شبکه تقریبا از بین می رود.

مفهموم شبکه بلاکچین برای اولین بار با پیدایش بیت کوین پادشاه ارز های دیجیتالی پدید آمد. بیت کوین از بلاکچین برای ثبت اطلاعات استفاده می کند و به همین دلیل است که دست کاری شبکه بیت کوین تقریبا غیر ممکن است زیرا اطلاعات حساب افراد و یا نقل و انتقالات روی شبکه بلاکچین با همه کاربران شبکه به اشتراک گذاشته می شود.

بلاک چین ترکیب دو کلمه بلوک و زنجیره است که یعنی زنجیره بلوک های اطلاعات ... در هر بلوک هر اطلاعاتی می توان ثبت کرد از تراکنش های یک ارز مانند بیت کوین، اتریوم و... تا اطلاعات فردی یک انسان. اطلاعات در هر بلاک ثبت می شود و به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند.

در مثالی ساده فکر کنید شما یک کاغذ حاوی اطلاعات مهمی در دست دارید و نسخه اسکن شده آن را به پنج نفر است دوستانتان داده اید، حالا اگر شما روزی تصمیم بگیرید اطلاعات سند کاغذی را از بین ببرید چون پنج نفر از دوستانتان یک نسخه از آن دارند عملا توان از بین بردن آن را ندارید زیرا با نابود کردن کاغذ دوستانتان هنوز آن را در دست دارند. این مثال مفهوم یک شبکه بلاکچین است. هر بلاکچین می تواند میلیونها کاربر داشته باشد که اطلاعات شبکه میان آنها توزیع می شود که خطر تغییر یا از بین رفتن اطلاعات به صفر می رسد زیرا در شبکه بلاکچین وقتی اطلاعات از بین می رود که تمامی کاربران یک بلاکچین از آن خارج شوند که این امکان در بلاکچین های بزرگ عملا وجود ندارد.

بلاکچین

در کنار مفهوم بلاکچین یک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش (Hash) دارند. یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید. درواقع هر بلاک علاوه بر مقدار هش خود حاوی مقدار هش بلاک قبلی هم هستند.

 

تاریخچه توسعه بلاکچین :

با نگاهی به 10 سال گذشته می‌توان دید که نخستین نوآوری بزرگ بلاکچین، تولد بیت کوین به‌عنوان نخستین رمزارز جهان بود. ارزش بازار بیت کوین در زمان نگارش مقاله 890 میلیارد دلار است و روزانه توسط میلیون‌ها کاربر برای پرداخت‌های متفاوت استفاده می‌شود.

دومین نوآوری مربوط به بلاکچین اساسا درک این موضوع بود که فناوری پایه‌ای بیت کوین را می‌توان از رمزارز جدا کرد و آن را برای تسهیل دستیابی به اهداف دیگر مورد استفاده قرار داد.

سومین نوآوری این فناوری، تولد «قرارداد هوشمند» بود که در نسل دوم سیستم بلاک چین با نام اتریوم معرفی شد و آینده‌ی درخشانی را می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد.

چهارمین نوآوری بزرگ در شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین، معرفی اثبات سهام (Proof-of-Stake) به‌ جای روش اثبات کار (Proof-of-Work) برای برقراری امنیت شبکه بود. در حال حاضر اغلب شبکه‌های بلاکچین از فرایند اثبات کار برای حفظ امنیت شبکه بهره می‌برند که بر اساس آن، گروهی که بیشترین قدرت پردازشی برای تولید (استخراج) بلاک‌ها را در اختیار دارد، تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند و درباره‌ی تراکنش‌ها و بلاک‌ها به اجماع می‌رسد؛ اما در مقابل، فرایند PoS با توجه‌ به مقدار کوین‌های بومی شبکه که تحت مالکیت دارند و در اختیار آن می‌گذارند، به افراد اجازه می‌دهد در تولید و اعتبارسنجی تراکنش بلوک مشارکت کنند. به‌ عبارتی ‌دیگر، افراد با سرمایه‌گذاری در شبکه بلاکچین، مجوز اعتبارسنجی و استخراج و دریافت پاداش بیشتر را از شبکه کسب خواهند کرد.

بلاکچین

پنجمین نوآوری در افق فناوری بلاکچین، Scaled Blockchain (بلاکچین مقیاس‌بندی شده) است. در حال حاضر، در دنیای بلاکچین هر کامپیوتر موجود در شبکه، تمام تراکنش‌ها را پردازش می‌کند. این مسئله سبب کندی سرعت شبکه می‌شود. بلاکچین مقیاس‌بندی‌شده می‌تواند بدون کاهش امنیت، موجب افزایش سرعت پردازش شود. در این روش، با تشخیص تعداد کامپیوترهای مورد نیاز برای اعتبارسنجی هر تراکنش و تقسیم کار پردازش بین آن‌ها، نتیجه با سرعت بیشتری مرتب می‌شود. درنهایت، با افزایش چشم‌گیر سرعت پردازش تراکنش‌ها، شبکه بلاک چین آمادگی لازم برای رقابت با شبکه‌های پرداخت مثل VISA و SWIFT را پیدا می‌کند.

 

 کاربرد های بلاکچین چیست؟

1- هویت‌سنجی

2- حفظ مالکیت معنوی

3 -ایجاد هویت دیجیتال

4- انتخابات و رای‌گیری

5-ثبت و ذخیره سوابق و اطلاعات