time

00/06/01

وی چین چیست؟

article-img

وی چین یا VeChain بستری است که به شما اجازه می دهد، تولید، توزیع، تامین، خرده فروشی، بازرسی، مصرف و غیره در چرخه خرید را به صورت مرتبط با هم در اختیار داشته باشید و از اصل بودن کالا مورد نظر به واسطه یک آی دی منحصر بفرد مطلع شوید

 

وی چین چیست؟

VeChain  در ابتدای زمان عرضه شدن، روی شبکه قرارداد های هوشمند اتریوم ساخته شد. این شبکه جهت ارائه راه حل های اینترنت اشیاء روی زنجیره تامین، فعالیت می کند. این شرکت در تلاش است تا در این جهت کارآمد و بسیار حساب شده عمل کند تا محصول و خدماتی کارآمد را به دست مشتریان برساند. مبحث زنجیره تامین در صنایع مختلف مطرح می شود؛ از جمله این صنایع می توان به غذا، کشاورزی، دارو، لجستیک و غیره اشاره کرد. بستری که بلاک چین شرکت وی چین ایجاد کرده است به افراد کمک می کند تا به آسانی بتوانند کالاهای مرتبط با این صنایع را رهگیری کنند، آنهم در زنجیره تامین! برای رهگیری کالاها در زنجیره تامین، وی چین از تراشه های هوشمند استفاده می کند. این تراشه ها در حوزه اینترنت اشیاء مثل ترانشه های QR کد یا NFC برای تعیین و شناسایی جعل یا اصل بودن کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. با اینکه این فناوری ها در جهت تعیین اصل یا تقلبی بودن کالا ها باز هم جعل شده و شناسایی کالا اصل از کپی را چندان هوشمندانه میسر نمی کنند، اما فناوری وی چین از زمان روی کار آمدن تا همین امروز، به تضمین کیفیت محصولات بر بستر بلاکچین غیر قابل نفوذ و امن کمک شایانی کرده است.

 

تیم توسعه دهنده وی چین چه کسانی هستند؟

 مدیر عامل تیم  VeChain Thor، Sunny Lu  است و مابقی اعضای آن CFO Jay Zhang ، COO Kevin Feng و CTO Jianliang Gu نام دارند که اکثرا چینی هستند در اصل، Jay Zhang مدیر ارشد مالی آن است که تجربه بالای 15 ساله در حوزه اطمینان بخشی فناوری اطلاعات دارد. این تیم به ارائه خدمات نرم افزاری سازمانی در کشور های آسیایی مثل چین و آسیای جنوب شرقی (در ابتدای سال 2015 و پس از شروع کار) می پرداخت. این تیم یکی از شرکت های وابسته به شرکت BitSe می باشد. شرکت BitSe از جمله غول های مرتبط با شرکت های بلاک چین به حساب می آید که در چین مستقر است. تیم مرتبط با این پروژه در سنگاپور 150 عضو دارد و مدیران نامبرده آن، استعداد بالایی دارند. پلتفرم وی چین اکنون دارای نرم افزار های غیر متمرکزی مثل BitOceans OceanEx است.

 

وی چین تور

در ماه فوریه سال ۲۰۱۸، اسم شرکت وی چین به وی چین تور تغییر کرد. این تغییر اسم، این شرکت را از زنجیره تأمین به متداول‌ترین راه‌حل نرم‌افزار غیرمتمرکز تجاری مثل اتریوم انتقال داد. این پلتفرم جدید از دو توکن مختلف استفاده می‌کند:

توکن‌های وی چین (VET) و توکن‌های وی تور (VTHO).

 

وی چین

درمورد توکن وی چین

قبل از اجرای شبکه اصلی وی چین، تنها توکن‌های این شبکه، VEN  بود. زمانی که این تیم از اتریوم به بلاک چین خود منتقل شد، آنها در مبادلهٔ ۱:۱۰۰ توکن‌های VEN را با توکن‌های VET مبادله کردند. شرکت‌ها از توکن‌های VET به‌عنوان پول پرداختی هوشمند استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های تجاری را در بلاک چین اجرا کنند. شرکت‌هایی که دارای توکن‌های VET بیشتری هستند اولویت بالاتری دارند و حق بیشتری در بلاک چین به آن‌ها داده می‌شود.

 

توکن وی چین تور چیست؟

درواقع وقتی شما توکن VTHO را دریافت می‌کند  می‌توانید از آن برای انجام قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی در بلاک چین استفاده کنید. این مکانیزم شبیه به روشی است که ارز دیجیتالی نئو (NEO) به دارندگان خود، GAS ارائه می‌دهد.

 

نرخ تولید پایه VTHO برای دارندگان توکن VET عبارت است از:

هر روز ۰.۰۰۰۴۳۲ VTHO برای هر توکن VET

 

این عدد کمترین میزانی است که این نرخ خواهد داشت، و بنیاد وی چین رأی گیری خواهد کرد تا این عدد را بر اساس استفاده از شبکه دوباره تنظیم کند.