time

00/06/01

بیت کوین کش چیست؟

article-img

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) رمز ارزی است که خود را «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» معرفی می‌کند؛ درست همان چیزی که در عنوانِ وایت پیپر بیت کوین نوشته شده بود.

کش (Cash) در انگلیسی به ‌معنای پول نقد است. درواقع بیت کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به‌عنوان پول استفاده کرد.

این رمز ارز انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین است. در ۱ اوت سال ۲۰۱۷، با ایجاد بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ در بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین جدید ایجاد و به این ترتیب، رسماً بیت کوین کش متولد شد.

اصلی ترین علت رقم خوردن اختلاف در جامعه بیت کوین که منجر به پیدایش بیت کوین کش شد، یک مسئله بنیادی بود: مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزد آنها در گذر زمان که در شبکه بیت کوین وجود دارد.بیت کوین کش با افزایش حجم  هر بلاک تا حداکثر ۳۲ مگابایت که در بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

بیت کوین کش

چرا بیت کوین کش به وجود آمد؟

همانطور که قبلا گفتیم یکی از چالش های پیش رو برای استفاده از رمز ارز بیت کوین مسئله مقیاس پذیری آن است. به این معنی که با افزایش محبوبیت بیت کوین سرعت تراکنش ها کاهش و کارمزد تراکنش ها افزایش یافته است. دلیل این موضوع این است که بیت کوین می تواند فقط هفت تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند. همین نکته باعث می شود که بیت کوین ارز کاربردی و مناسبی برای انجام پرداخت های روزمره نباشد.

به همین دلیل فعالان بیت کوین در سال 2017 به دو دسته تقسیم شدند. گروهی از این کارشناسان معتقد بودند برای اینکه بتوان سرعت انجام تراکنش ها را افزایش داد و در عین حال از مقدار کارمزد تراکنش ها را کاهش داد، باید از شیوه های جایگزینی مانند مانند لایتنینگ یا segwit استفاده نمود.

اما دسته دوم کارشناسان معتقد بودند که این مشکل باید بصورت اساسی حل شود. زیرا استفاده از راه حل های جایگزین در طولانی مدت مفید نخواهد بود. شایان ذکر است که از ابتدا هدف از طراحی و ترویج بیت کوین این بود که جایگزینی مناسب برای پول و یک شیوه پرداختی کارآمد باشد. بر همین اساس برخی از این متخصصان تغییراتی در قوانین بیت کوین ایجاد کردند. که در نهایت به انشعاب بیت کوین و معرفی بیت کوین کش ختم شد.

 

بیت کوین و بیت کوین کش

تفاوت های بیت کوین و بیت کوین کش چیست؟

یکی از اصلی ترین تفاوت های رمز ارز بیت کوین کش با بیت کوین میزان حجم بلاک های آن می باشد. در ابتدای عرضه بیت کوین کش حجم هر بلاک آن 8 مگابایت در نظر گرفته شد. به این ترتیب افزایش حجم هر بلاک نسبت به بیت کوین، که حجم بلاک آن 1 مگا بایت است، باعث می شود امکان انجام تراکنش های بیشتری فراهم شود.

اما این افزایش حجم بلاک چه تاثیری بر روی کارآمدی ارز دیجیتال بیت کوین کش دارد؟ باید بگوییم که هر بلاک بیت کوین می تواند 1000 الی 1500 تراکنش را انجام دهد. در حالیکه در آزمایشی که در سال 2018 انجام گرفت هر بلاک بیت کوین کش می تواند بیش از 25000 تراکنش را انجام دهد.

هر دو رمز ارز بیتکوین و بیت کوین کش از طریق اجماع اثبات کار سکه های جدید تولید کرده و تراکنش ها را انجام می دهند. در ضمن هنگام معرفی بیت کوین کش به عنوان یک رمز ارز مستقل، اعلام شد که فقط 21 میلیون سکه بیتکوین کش در جهان وجود دارد. در بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین هر 10 دقیقه 6.25 واحد بیتکوین کش تولید می شود. در ضمن پاداش استخراج این ارز نیز مانند بیت کوین هر 4 سال یکبار طی فرآیند هاوینگ به نصف کاهش میابد.

 

تراکنش بدون نیاز به تائید به چه معناست؟

تراکنش بدون نیاز به تأیید (Zero Confirmation) به تراکنش‌هایی گفته می‌شود که هنوز روی بلاک چین ثبت نشده‌اند، اما فروشنده یک کالا یا خدمات، آن را به‌عنوان دریافت‌شده در نظر می‌گیرد و خدمات را می‌فروشد. بسیاری از افراد جامعه رمز ارزها از ایده تراکنش بدون نیاز به تأیید استقبال می‌کنند زیرا سبب می‌شود تراکنش‌ها و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری انجام شوند که مطلوب هر دو طرف معامله است

.

بیت کوین کش به سه دلیل اساسی زیر می‌تواند گزینه مناسبی برای تراکنش های بدون نیاز به تأیید باشد:

1-بیت کوین کش امکان «جایگزینی تراکنش» را حذف کرده است.

2-فضای بسیار زیادی حتی برای تراکنش‌های با کارمزد کم وجود دارد.

3-زمان تأیید تراکنش‌ها همواره ثابت است.

 

 کیف پول های امن برای نگهداری از بیت کوین کش:

1-کیف پول اندرویدی تراست والت

2-کیف پول اتمیک والت

3-کیف پول کوینومی