time

00/06/01

کنترل احساسات در زمان خرید و فروش رمز ارز ها

article-img

یکی از مهم ترین اصول اولیه معامله در دنیای رمز ارز ها، توانایی کنترل احساسات در زمان خرید یا فروش رمز ارز هاست. شاید برای شما هم پیش آمده باشد، در زمانی که معامله شما طبق برنامه خودتان پیش رفته و به سود رسیده اید اما به یکباره هدف خودتان را جابجا می کنید و برای کسب سود بیشتر معامله را باز نگه می دارید و با ضرر روبرو می شوید. این اتفاق برای همه می افتد اما شما باید توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشید. امروز در این مقاله به شرح راه های کنترل احساسات می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

1-طبق برنامه معاملاتی خود پیش بروید.

بهتر است برای سود و زیان خود یک هدف مشخص داشته باشید و یک نقطه خروج از بازار برای خود تعیین کنید. در صورتی که به برنامه‌ریزی خود پایبند باشید می‌توانید به راحتی احساسات و هیجانات و حتی طمع خود نسبت به سود بیشتر و در نهایت بروز ضرر و زیان را به شدت کاهش دهید.این برنامه‌ریزی می‌تواند یک مدیریت کلی بر روی تمامی‌ترید‌های شما باشد و یا اینکه در زمان انجام یک معامله با در نظر گرفتن شرایط و جزئیات آن، برنامه‌ریزی کنید و نقاط ورود و خروج را تعیین کنید.

 

2-تعیین زمان مشخص برای انجام معاملات

با وجود اینکه تمامی بازار ارز های دیجیتال به صورت 24 ساعته و حتی در روزهای تعطیل فعال هستند؛ هر زمانی که بخواهید می‌توانید این معاملات را انجام دهید، اما بهتر است ساعات مشخصی را برای ‌ترید و خرید و فروش ارز دیجیتال در نظر بگیرید. به این منظور که زمان کافی برای استراحت و یا انجام کار‌های روزانه خود داشته باشید تا بتوانید به صورت مفید در این عرصه فعالیت کنید.

 

کنترل احساسات

3- حس طمع خود را کنترل کنید.

داشتن حرص و طمع برای سود بیشتر یکی از مخرب‌ترین احساساتی است که معامله‌گران با آن رو به رو می‌شوند. در مواقعی ممکن است وارد یک معامله بزرگ شوید و مدیریت ریسک را فراموش کنید، همین موضوع می‌تواند باعث بروز ضرر در خرید و فروش شما می‌گردد. در نتیجه بهتر است در زمان انجام ‌تردید احساساتی مانند غرور، ترس و طمع را کنار بگذارید و آن‌ها را کنترل کنید و معاملات را براساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده خود پیش ببرید.

 

4-به چارت بازار خیره نشوید.

قیمت ارز های دیجیتال به صورت مداوم در حال نوسان می‌باشند و قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کنند. این تغییرات می‌تواند باعث ایجاد فرصت‌هایی برای سود بردن شما شود که باید از آن به درستی استفاده نمایید.

اما اگر وجود این نوسانات باعث بروز احساسات هیجانی در شما گردد، قطعا به جای اینکه از پروسه خرید و فروش خود سودی ببرید باعث ضرر و زیان شما می‌گردد. اما حال چگونه باید این احساسات را کنترل کنیم؟ تماشای مداوم نمودارهای بازار می‌تواند منجر به افزایش فشار خون و به دنبال آن بروز واکنش‌های احساسی در شما گردد و در نهایت به خریدی در قیمت بالا و یا حتی فروشی بی موقع ختم شود. با وجود این که نمودارهای بازار یکی از ارزشمندترین منابع اطلاعات هنگام ترید کردن است، اما تجربه ثابت کرده که زل زدن مداوم و شبانه روزی به صفحه نمایشگر حاوی اطلاعات نمودار راه حل خوبی برای کنترل احساسات نخواهد بود. بنابراین بهتر است برای خود یک برنامه ریزی هدفمند و دقیق داشته باشید

 

5-تحقیقات خود را انجام دهید

بهتر است قبل از خرید هر ارز دیجیتال ابتدا در مورد تاریخچه و سابقه آن تحقیق کنید. از آنجایی که تکنولوژی زیرساخت و زیر بنایی ارزهای دیجیتال در رشد قیمت ‌آنها تاثیرگذار است. برای خرید و فروش باید به دنبال ارزهایی بگردید که یک تکنولوژی خوب و مناسب در پشت آن قرار داشته باشد و همچنین جامعه کاربران و طرفداران فعال بسیاری داشته باشد.