time

00/06/02

پیگیری تراکنش ها به وسیله TXId

article-img

شاید برایتان جالب باشد که بدانید به وسیله شناسه TXID هر تراکنش می توان جزئیات تراکنش اعم از مقدار رمز ارز، آدرس فرستنده و آدرس گیرنده را در بلاکچین مشاهده کرد. در ادامه باما همراه باشید.

 

TXID چیست؟

TXID یا هش معامله (Transaction Hash) یا لینک تراکنش،  شناسه منحصر‌به‌فردی است که از آن برای بررسی وضعیت یک تراکنش در بلاک چین استفاده می شود. درست مانند کد پیگیری تراکنش در سیستم بانکی سنتی که با استفاده از آن می توانید پرداخت خود به یک شخص را اثبات کنید. TXID یا هش تراکنش به هر انتقال پول به صورت رمز ارز اختصاص می یابد؛ از آن جایی که رمز ارز و به طور کلی پول دیجیتال در واقعیت وجود ندارد، برای پیگیری و دنبال کردن یک تراکنش به TXID آن نیاز خواهید داشت.

زمانی که یک تراکنش در بلاک چین یک رمز ارز ثبت می شود، یک TXID به آن اختصاص می یابد. این کد به صورت کاملا تصادفی ساخته می شود و در ساخت آن از اعداد و حروف انگلیسی استفاده می شود و تعداد کاراکتر های یک لینک تراکنش معمولا چیزی حدود 64 کاراکتر است ولی در برخی از بلاک چین ها ممکن است کمتر باشد.

تمامی تراکنش هایی که در بستر بلاکچین انجام می شود، دارای هش و TXID است.این بدان معناست که تمامی ارز های دیجیتال را شامل می شود.

 

TIXD

شناسه TXID کجا نمایش پیدا می کند؟

زمانی که تراکنش در بلاک چین‌‌های مختلف بین دو طرف معامله انجام می‌شود، یک هش معامله مربوط به این تراکنش در بلاک آزاد می‌شود که معمولاً در اختیار فرستنده است و برای اشتراک گذاشتن آن با دریافت‌کننده باید از طرف فرد ارسال‌کننده، لینک به طرف مقابل داده شود.این لینک تراکنش آدرسی را به شما نشان می‌دهد که از آن به آدرس دیگری کوین ارسال شده است. هر شخصی که آدرس این لینک را داشته باشد می‌تواند جزئیات معامله انجام‌شده را ببیند. تشبیه آن به کد پیگیری در سیستم‌های تراکنش بانکی متمرکز می‌تواند برای درک بهتر هش تراکنش ارز دیجیتال، کمک‌کننده باشد.

زمانی که تراکنشی در بلاک چین یک رمزارز انجام می‌شود، شناسه ای متشکل از اعداد و حروف تصادفی انگلیسی به آن اختصاص پیدا می‌کند. این کد معمولاً تا ۶۴ کاراکتر ثبت می‌شود و در بلاک چین‌هایی نیز کد اختصاص‌داده‌شده از ۶۴ کاراکتر (ترکیب رقم و حروف) کمتر است.

نمونه کد اختصاص‌داده‌شده:

Y123gh65hd92wml6334parf576543dglqo985sa236rf0oiu7hv8e369fn7463

 

بلاکچین

پیدا کردن TXID از وبسایت بلاکچین

برای پیدا کردن شناسه TXID ابتدا باید به نشانی اینترنتی Blockchain.com مراجعه کرده و از طریق explorer وارد بخش مشخص شده و در آن جا آدرس والت خود را وارد کنید. در صورتی که آدرس کیف پول را به درستی وارد کرده باشد تمامی مشخصات آن برای شما نمایش داده می شود. در این قسمت تعداد تراکنش های کیف پول شما، مقدر بیت کوین انتقالی و دریافتی و همچنین ارزش آن برای شما نشان داده می شود.
در قسمت پایین تر این صفحه به موارد جزئی تر نیز اشاره می شود که می توانیم به آدرس های انتقال یافته نیز اشاره داشته باشم علاوه بر این میزان کارمزد و هش تراکنش نیز قابل مشاهده خواهد بود.
لازم به ذکر است که این سایت تنها مربوط به هش های بیت کوین نیست و با استفاده از آن می توانید تراکنش سایر رمز ارزها را نیز بررسی کنید.