time

00/06/03

تفاوت بیت کوین و بلاکچین. توضیح ساده برای مبتدی ها

article-img

سوال بسیاری از کسانی که تازه وارد دنیای رمز ارز ها شده اند، این است که تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ آیا این دو با هم یکی هستند؟ خب در ابتدا باید بگیم که مفهوم بیت کوین کاملا با بلاکچین فرق دارد! درسته از بلاکچین برای اولین بار در بیت کوین استفاده شد ولی تکنولوژی بلاکچین یک تکنولوژی مستقل است که در حوزه های مختلفی می توان از آن استفاده نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مقاله به ساده ترین شکل به پاسخ این سوالات برسیم.

 

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین

بیت کوین اولین ارزدیجیتال در جهان است که در سال 2009 توسط فردی ناشناس به اسم ساتوشی ناکاماتو به جهان معرفی شد. چیزی که بیت کوین را از سایر پول‌ها و سیستم‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیر متمرکز بودن یعنی اینکه قدرت کنترل یک سیستم، برنامه، شبکه، دولت یا هر چیز دیگری بین افراد مختلف تقسیم شود. هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل یک سیستم غیر متمرکز را در دست داشته باشد و هیچ کس مالک اصلی آن نیست. به همین ترتیب، هیچ بانک، مؤسسه، نهاد یا دولتی، بیت کوین را کنترل نمی‌کند. از بیت کوین می‌توان همانند پول‌های رایج برای خرید کالا، تبادل و انتقال پول استفاده کرد و همچنین مانند طلا آن را با هدف سرمایه گذاری ذخیره کرد. واحد اختصاری ارز بیت کوین، BTC است، مثل دلار که واحد اختصاری آن USD است.

 

بلاکچین

بلاکچین چیست؟

بلاک چین یک فناوری است که اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و شبکه بیت کوین از آن استفاده می‌کند تا به هدف اصلی خود یعنی تمرکززدایی برسد.در حقیقت بلاک چین یک فناوری برای ذخیره همیشگی اطلاعات است که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین از آن برای تأیید تراکنش‌ها به‌صورت غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. این فناوری می‌تواند کاربردهای دیگری هم به‌جز ارز دیجیتال داشته باشد.این تکنولوژی به افراد در سراسر دنیا کمک می‌کند که بدون نیاز به یک سازمان مرکزی و نظارتی بتوانند پول انتقال دهند و این پول به راحتی توسط همه افراد حاضر در اینترنت قابل ردیابی است؛ زیرا بلاک‌چین یک مکان عمومی است که حتی الان نیز می‌توانید به وبسایت‌های جستجوگر بلاک‌چین رفته و تراکنش‌ها را مشاهده کنید. همانطور که گفته شد بلاک‌چین فقط داغ‌ترین مبحث دنیای ارزهای دیجیتال نیست بلکه یک تکنولوژی فوق‌العاده کاربردی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جمع بندی

بلاکچین یک فناوری جدید و بسیار کاربردی است که امروزه در حوزه های جدای از ارزهای دیجیتال هم استفاده می شود در واقع ماهیت اصلی بلاک‌چین یک دفتر کل غیرمتمرکز است که تراکنش‌های انجام شده در شبکه‌های پرداخت همتا به همتا را درون خود ذخیره می‌کند. در این صورت نیازی به تایید و اعتبارسنجی فرد و سازمان خاصی برای انتقال پول وجود ندارد. سرعت عملیات‌ها فوق‌العاده بالا رفته و هزینه‌های تراکنش نیز کم می‌شود.

در ابتدای معرفی بیت کوین وقتی که بیت‌کوین تنها بلاک‌چین موجود در دنیا بود؛ نمی‌شد فرق زیادی بین آن‌ها قائل شد.

در آن زمان امکان این موضوع وجود داشت که هردوی آن‌ها را بیت‌کوین و یا بلاک‌چین صدا بزنیم. ساتوشی ناکاموتو نیز در وایت پیپر خود این دو را با هم معرفی کرد؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت ارزهای دیجیتال، بلاک‌چین‌های مختلف وارد شدند و اینگونه تفاوت میان بیت‌کوین و بلاک‌چین به وجود آمد. 

اما بیت کوین یک ارزدیجیتالی است که از فناوری بلاکچین برای تمرکز زدایی استفاده می کند و داده ها یبیت کوین در بلاکچین ذخیره می شوند.