time

00/06/03

ارزدیجیتال استلار چیست

article-img

استلار چیست؟

 استلار یک شبکه‌ همتا به همتاست که همانند بیت کوین، غیرمتمرکز است. استلار نیز مانند سایر رمز ارزها، از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کند. در این شبکه‌ی غیرمتمرکز، هیچ نهادی مرکزی و تصمیم گیرنده‌ای وجود ندارد. تمام جزئیات تراکنش‌ها در استلار، بر روی بلاکچین آن به‌عنوان یک دفترکل عمومی ذخیره می‌شوند و هر شخصی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش‌ها را مشاهده کند.

در شبکه استلار اطلاعات به‌جای اینکه در یک منبع متمرکز جمع‌آوری شوند، بین سرورها توزیع می‌شوند. کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته در این شبکه از طریق پروتکل اجماع استلار انجام می‌شوند. مدت زمان رسیدن به این اجماع، ۳ الی ۵ ثانیه است. برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار  استفاده  نمی‌کند و در عوض تراکنش‌هایش از طریق پروتکل توافقی استلار انجام می‌شوند.

در بیت کوین، ماینرها برای تائید تراکنش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ اما در این ارز دیجیتال سرور های مورد اعتماد که به گره‌های تائید شهرت دارند را اجرا می‌کنند که وظیفه‌ی تائید تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

 

تاریخچه کوتاهی از استلار

ارز استلار بسیار شبیه به ارز دیجیتال ریپل است، از این رو می توان آن را شاخه یا فورک ریپل دانست. همچنین توسعه دهنده اصلی استلار جد مک‌کالب  بنیانگذار ارز ریپل است که این رمزارز را در سال 2014 به وجود آورد.

استلار

جد مک کالب بر سر مسائلی اختلاف نظر پیدا کرد و ترجیح داد پروژه ریپل را رها کند و روی به رمزارز خود یعنی Stellar آورد. این درحالی است که هدف ریپل ارائه راه حل‌های مفید برای انتقال بین بانک‌های سراسر جهان است و Stellar قصد تسهیل کردن روش پرداخت‌های بین فردی در سراسر جهان را دارد، با این وجود شیوه کار هر دو یکی می‌باشد.این رمزارز خود دارای شبکه اختصاصی است و لومن (XLM) ارز بومی این شبکه است که تابحال 100 میلیارد از آن تولید شده است. تزریق آن به بازار به صورت کاملا خودکار صورت می‌گیرد. جالب است بدانید هر تراکنش در شبکه Stellar فقط 0.0001 کارمزد دارد و در کمتر از 6 ثانیه کانفرم یا ثبت می‌شود. در همان عرضه اولیه Stellar یعنی سال 2015 آنقدر شباهت‌هایش به ریپل (XRP) زیاد بود که با اعتراض توسعه‌دهندگان ریپل همراه شد. در نتیجه مک کالب مجبور شد تا رمزارز خود را دوباره کدنویسی کند و آن را با الگوریتمی جدیدتر وارد بازار کند.

 

ویژگی های استلار

سرعت: استفاده از استلار و رمزارز بومی آن روشی بسیار سریع برای انتقال پول است و به‌طورمعمول بین بین سه تا پنج ثانیه طول می‌کشد. انتقال پول در این روش سریع‌تر از سایر روش ها است.

 

قیمت: کارمزد انتقال لومنز بسیار ناچیز است؛ به‌همین‌دلیل، آن را به روشی رقابتی برای انتقال پول در میان رقبا تبدیل می‌کند.

 

سهولت در تبادل ارز: ممکن است هنگام تبدیل ارزی به دیگری، یافتن جفت آن کاری ساده نباشد؛ اما با استفاده از لومنز، این کار برای فرستنده و گیرنده به‌طورمستقیم انجام می‌گیرد.

 

سهولت در استفاده: تمامی آنچه استفاده‌کنندگان خُرد برای دستیابی به لومنز نیاز دارند، اتصال اینترنت و نرم‌افزاری مانند ولت لومنز یا استفاده از صرافی رمزارز آنلاین است.

 

غیرمتمرکز: شبکه استلار غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ مقامی نقل‌و‌انتقال لومنز را کنترل نمی‌کند. جامعه کاربران تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و سابقه هر تراکنش در بلاک چین ذخیره می‌‌شود و این سوابق دردسترس همگان است.

 

استلار۱

آیا استلار استخراج می شود؟

رمز ارز استلار بر خلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دیگر قابل ماینینگ نیست و در ابتدای کدنویسی آن تعداد مشخصی از آنها یعنی صد میلیارد توکن تولید شده است و به صورت کاملا خودکار تعداد مشخصی هر روز به بازار تزریق می‌شود.

 

کیف پول هایی که از استلار پشتیبانی می کنند:

کیف پول Atomic Wallet

کیف پول Abra

کیف پول Coin Walet