time

00/06/04

تحلیل فاندامنتال چیست؟

article-img

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بر پایه‌ی بررسی ارزش ذاتی یک سهم یا دارایی استوار است. در واقع سهام هر شرکتی در هر بازه­ی زمانی دارای ارزشی ذاتی است. بازار دیر یا زود متوجه این ارزش ذاتی خواهد شد. اما یک تحلیل بنیادی به‌دنبال درک سریع‌تر این موضوع و خرید یا فروش سهم در زمان مناسب است در واقع .تحلیل فاندامنتال روشی برای اندازه گیری ارزش ذاتی اوراق بهادار با بررسی عوامل و اخبار اقصادی مرتبط با آن است. در این روش تحلیل گران هر آنچه...که می تواند بر قیمت یک سهام تاثیر بگذارد را بررسی می کنند.

هدف اصلی تحلیل فاندامنتال اینه که ارزش ذاتی و واقعی یک کالا رو تخمین بزنه و با مقایسه این ارزش با قیمت فعلی این کالا در بازار، ببینه آیا قیمت آن بیشتر از چیزیه که باید باشه یا هنوز به قیمت واقعیش نرسیده و جای رشد دارد.

در تحلیل فاندامنتال فاکتور های خیلی زیادی را باید تحت نظر داشت، به عنوان مثال باید شرکت سازنده ی یک کالا و شرایط رشد اون هارا بررسی کرد. تحلیل فاندامنتال در دنیای ارز های دیجیتال فاکتور های متفاوت و خاصی داره که باید به اونها توجه کرد برای مثال در دنیای رمز ارز ها باید به وایت پپر، تیم سازنده، نقشه ی راه، هدف، آدرس های فعال شبکه و حجم معاملات یک ارز و... خیلی چیز های دیگه توجه کرد. در تحلیل فاندامنتال از با ارزش ترین اطلاعات استفاده میشه اطلاعاتی که حتی در تحلیل های تکنیکال هم دیده نمیشه.

ازجمله مزایای تحلیل بنیادی می‌توان به این مورد اشاره کرد که این تحلیل‌ها به منظور سرمایه گذاری بلند مدت بر روندهای بسیار بلند مدت به خوبی عمل می‌کند. برخی سرمایه گذاران که صنایع و شرکتهای مناسبی را انتخاب می‌کنند می‌توانند با تشخیص و پیش بینی روندهای بلند مدت مصرفی اقتصادی، با استفاده از تحلیل بنیادی سود بدست آورند.

فاندامنتال

مهم ترین عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارز های دیجیتال

1- مارکت کپ یا ارزش کل بازار

2- حجم معاملات بازار

3-بررسی کلی پروژه

4-نحوه کارکرد پروژه

5-کاربرد ها

6-تیم پروژه

7-صرافی ها

مواردی که در بالا ذکر کردیم از مهم ترین عواملی است که تحلیلگران در روش فاندامنتال از آنها استفاده می کنند.

تحلیل فاندامنتال

معامله‌گران از روش تحلیل فاندامنتال برای اهداف مختلفی در بازارهای مالی استفاده می‌کنند از جمله:

  • برآورد عملکرد تجاری شرکت‌ها
  • تعیین ارزش سهام شرکت و پیش بینی تغییرات آتی قیمت
  • ارزیابی مدیریت و اتخاذ تصمیمات داخلی جهت محاسبه ریسک اعتباری

 

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال به پارامترهای شرکت متکی است. از طرف دیگر، تحلیل تکنیکال، فقط تغییرات قیمت و داده‌ قیمت‌های گذشته را در نظر می‌گیرد.

سرمایه‌گذاران تحلیل تکنیکال را روی نمودار انجام می‌دهند. هدف از تحلیل تکنیکال ایجاد فرضیاتی بر اساس عملکرد قیمت گذشته سهام است. تحلیلگران فنی محض، به داده‌ها و بنیادهای شرکت اعتماد نمی‌کنند. آن‌ها نمودارها را تجزیه و تحلیل کرده و سعی می‌کنند الگوهایی برای شناخت رفتارهای آینده پیدا کنند.

 

برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند بررسی فاندامنتال باید به عنوان اساسی ترین معیار برای انتخاب یک ارز و سرمایه گذاری روی آن باشد.

امیدوارم در این مقاله با مفاهیم اولیه تحلیل فاندامنتال آشنا شده باشید.