time

00/06/06

ارزدیجیتال چیا چیست؟

article-img

چیا یک رمز ارز جدید است که بخاطر نحوه استخراج متفاوت آن در مدت کوتاهی محبوبیت بسیار زیادی در دنیا رمز ارز ها پیدا کرد. چیا یک ارزدیجیتال قابل استخراج است که در ادامه به شرح ویژگی های آن می پردازیم.

 

چیا چیست؟

چیا، توسط برام کوهن  Bram Cohen  خالق پروتکل محبوب همتا به همتا BitTorrent ساخته شده است. خیلی ها بلاکچین چیا را با بسترهایی مثل اتریوم و بیت‌کوین مقایسه می‌کنند. این شبکه مانند بیت‌کوین و اتریوم، زبان برنامه‌نویسی مخصوص به خود را دارد که به آن Chialisp می‌گویند.

Chialisp همانند Solid شبکه اتریوم، از تراکنش‌های هوشمند پشتیبانی می‌کندChialisp .برای ساخت فناوری‌های کاربردی غیرمتمرکز مانند کوین‌های رنگی ، کیف‌پول‌های چند امضایی و کیف‌پول‌های قابل‌بازیابی طراحی شده است. مفهوم شبکه چیا بسیار گسترده است و اعتبار استخراج کنندگان این ارز مجبور به خرید تجهیزات‌ گران قیمت مثل آنچه در شبکه‌های بیت‌کوین ‌و اتریوم تجربه کردیم نمی‌باشند.این شبکه، به جای استفاده از مدل اجماع اثبات کار (PoW)، از مدل اثبات فضا و زمان (PoST) استفاده می‌کند.


بنابراین شبکه چیا به جای اتکا به عملکرد پردازنده‌ها جهت استخراج ، از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند. این امر مزایای مختلفی، از جمله کاهش مصرف برق در فرآیند استخراج این رزم ارز را به همراه دارد.

 

چیا

وبسایت رسمی چیا خود را به این صورت معرفی می کند:

شبکه چیا یک بلاک چین جدید و پلتفرم تراکنش هوشمند است که کارکردن با آن آسان‌تر بوده و کارآمدتر و امن‌تر است. ما معتقدیم که استفاده از ارز دیجیتال باید ساده‌تر از پول نقد باشد، از دست رفتن آن سخت‌تر باشد و تقریباً سرقت آن غیرممکن باشد. هر کس که بخواهد تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کند، باید قادر باشد بدون نیاز به یک سخت‌افزار تک‌منظوره یا هزینه برق گزاف این کار را انجام دهد.

 

الگوریتم اثبات فضا و زمان بلاکچین چیا چیست؟

سازوکار اثبات کار بیت‌کوین جهت حل معضلات پیچیده ریاضی برای تأیید تراکنش در بلاکچین خود، به اعتبارسنج‌های مختلف معروف به استخراج کننده وابسته است.
هرچند بیت‌کوین و بسیاری از بلاکچین‌ها از این روش استفاده می‌کنند، اما تأثیر منفی مکانیزم اجماع آنها در محیط زیست در چند وقت اخیر بسیارمشهودتر شده است. در مکانیزم اثبات سهام (PoS) هم امکان اعتبارسنجی از طریق ذخیره رمز ارزها را در شبکه فراهم می‌کند. در یک بلاکچین مبتنی بر  اثبات سهام، مقدار توکن‌های موجود در یک شبکه تعیین کننده استخراج‌کنندگان یا اعتبارسنجان بلاک بعدی است.

چیا رمز ارز

شاید این روش انرژی کمتری نسبت به الگوریتم PoW مصرف ‌کند، اما ممکن است به اندازه مدل PoST در مصرف انرژی صرفه جویی نکند.
در شبکه رمز ارز چیا از مکانیزمPoST  استفاده می شود. فضاهای ذخیره‌سازی با رشته‌های دو دویی در رایانه‌ اعتبارسنج‌ها بارگیری می‌شود و با برخورداری از فضای ذخیره‌سازی بیشتر به عنوان مثال خرید هارد های SSD بیشتر احتمال برنده شدن بلاک شما دراین شبکه افزایش می‌یابد درنتیجه با استفاده از مکانیزم اثبات فضا و زمان مصرف برق بسیار کاهش پیدا می کند.

 

کدام نوع از هارد برای استخراج چیا مناسب است؟

هارد دیسک‌های SSD یا هارد NVME بهترین گزینه برای این کار هست. این هاردها برای استفاده مداوم و مستمر طراحی شده‌اند. توجه داشته باشید  هر چه حافظه بیشتری در یک هارد درایو داشته باشیم، مصرف انرژی ما کمتر می‌شود و شانس برنده شدن افزایش می یابد.