time

00/06/06

حدضرر چیست؟ توضیحی به زبان ساده

article-img

حدضرر چیست؟

حدد ضرر یا نقطه خروج جزو اصطلاحاتی است دانستن مفهومشان برای هر سرمایه‌گذاری از شروط ماندگاری در بازار سرمایه به حساب می‌آید. هر معامله‌گری باید قبل از خرید ارزدیجیتال، قیمتی را تحت عنوان حد ضرر برای خود مشخص کند. همان‌طور که از نامش پیداست، حد ضرر با هدفِ مقابله با زیان و ریزش بازار تعیین می‌شود و در صورتی که قیمت سهام از عدد تعیین شده پایین‌تر بیایند، یا حتی در نزدیکی و مجاورت آن قرار گرفته باشند؛ وقت قبول ضررِ وارد آمده و فروش سهام یا رمز ارز خواهد بود.

 

مهم ترین روش های تعیین حد ضرر

 

تعیین حدضرر به روش ثابت: در این حالت افراد با توجه به روند کلی بازار میزان ریسک مقدار سرمایه خود و  حدضرر خود را تعیین می‌کنند و به آن پایبند می‌مانند و در صورتی که قیمت آن رمز ارز به قیمت حد ضرر کاهش یافت رمز ارز مورد نظر را می‌فروشند.

 

تعیین حد ضرر به روش مکانیکال: با استفاده از اندیکاتورها و محاسبات عددی که برروی  ارز مورد نظر اعمال می‌شود و همچنین می‌توان از نرم افزارهای موجود برای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کرد تا بتوان حد ضرر را محاسبه نمود.

 

تعیین حد ضرر به روش تکنیکال و رسم نمودار: با استفاده از اطلاعات و دانش کافی در زمینه تحلیل تکنیکال می‌توان نمودارهای آن‌را رسم کرد و با تحلیل این نمودارها حدضرر را پیدا کرد، البته در این زمینه به ابزارهای بیشتری نیاز است مانند: خط روند، فیبوناچی و...

 

حدضرر

همانطور که گفته‌شد رعایت نکردن حد ضرر می‌تواند زیان‌های زیادی برای افراد داشته باشد. یعنی علاوه بر خسارت‌های مالی می‌تواند برروی احساسات و عواطف تریدر ها  نیز تاثیر بگذارد که در این حالت بهتر است هر فردی که در با ضرر روبرو شد در زمان نزدیک شدن قیمت سهم به حد ضرر آن را بفروش برساند و برای مدت کوتاهی از ورود دوباره به بازار جلوگیری کند.

 

حد ضرر بیشتر در معاملات کوتاه یا میان‌ مدت کاربرد دارد، با این حال هودلرها نیز می‌توانند از این ابزار به نفع خود استفاده کنند. به خاطر نوسان شدید قیمت رمز ارزها، سفارش فروش در صورت رد شدن حد ضرر باید به طور خودکار ایجاد و ثبت شود، در غیر این صورت ممکن است تا زمان آگاه شدن فرد، کار از کار بگذرد! تریدر یا سرمایه گذار حدد ضرر را مشخص می‌کند تا در صورت پایین آمدن قیمت از حد ضرر، رمز ارز مورد نظر خود را به قیمتی از قبل تعیین شده به فروش برسد.