time

00/06/08

میم کوین چیست معرفی دو میم کوین معروف دنیای رمزارز ها

article-img

میم کوین چیست؟

به صورت خیلی خلاصه آن دسته از ارزهای دیجیتال که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند را میم کوین می نامند. و بسیاری از همین میم کوین ها که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند رشد چشمگیری دارند و در فضای مجازی بسیار گسترش پیدا می کنند.

برای مثال میم کوین دوج از میم کوین هایی بود که شهرت و رشد بسیار زیادی بدست آورد و حتی توانست حمایت ایلان ماسک مخترع و کار آفرین آمریکایی را نیز جذب کند تا جایی که ایلان ماسک در یک برنامه تلوزیونی خود را پدر دوج کوین نامید!

پس متوجه شدید که ارز هایی که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند را میم کوین می نامند. اکنون به معرفی دو میم کوین معروف یعنی دوج کوین و شیبا اینو می پردازیم.

 

 

دوج کوین

دوج کوین

دوج کوین نخستین ‌بار در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی شد و قصد دارد به عنوان پول مجازی شبکه‌های اجتماعی برای ارسال پاداش و انعام و پرداخت‌های نفر به نفر در این فضا استفاده شود. لوگو دوج کوین تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو است.

کارکرد دوج‌کوین بدین ترتیب است که برای مثال افراد می‌توانند برای تقدیر از یک محتوای با ارزش در شبکه‌های اجتماعی مقداری دوج‌کوین به صاحب اثر ارسال کنند و بدین ترتیب علاوه بر لایک کردن می‌توانند از این سازوکار بهره ببرند

دوج‌کوین یک سال پس از معرفی در سال ۲۰۱۴، موفق شد ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر ۲۰۱۷ ارزش سرمایه آن به یک میلیارد دلار رسید. در مقام مقایسه با دیگر ارزهای رمزپایه، دوج‌کوین نرخ انتشار بالایی دارد و تا اواسط سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوج‌کوین استخراج شده‌است.

یکی از ویژگی های خاص دوج کوین این است که تعداد عرضه آن نا محدود است! و هیچ وقت استخراج و عرضه آن تمام نمی شود. در دو ماهه اول سال 2021 قیمت دوج کوین با حمایت ایلان ماسک و کاربران فضای مجازی به شکل چشمگیری افزایش یافت.

 

چهار واقعیت درمورد دوج کوین

1-دوج کوین در اصل به عنوان یک شوخی توسط «جکسون پالمر» در نوامبر ۲۰۱۳ ساخته شد.

 

2- دوج کوین به عنوان یک نوع ارز رمزنگاری شده دوستانه و قابل دسترس طراحی شده است ، حتی نام آن نیز از میم معروف فضای اینترنت گرفته شده است.

 

3-.این رمزارز یکی از بزرگترین و فعال‌ترین جوامع کاربری در دنیای ارزهای رمزنگاری شده را دارد.

 

4- از سال ۲۰۱۵ که «جکسون پالمر» از این پروژه رفت و اعلام کرد که به «مرخصی طولانی مدت» خواهد رفت، هیچ به روزرسانی و پیشرفت فنی در این ارز صورت نگرفته است.

 

 

شیبا اینو

شیبا اینو

 کلمه شیبا اینو نام یک نژاد ژاپنی سگ است. در ابتدا این سگ نماد ارز دیجیتال دوج کوین بود اما پس از مدتی با روی کار آمدن ارز شیبا اینو به عنوان نماد و نام این ارز نیز شناخته شد. شیبا اینو یکی از توکن‌هایی است که با الهام گرفتن از دوج کوین به وجود آمده است. در اصطلاح رایج موجود در بازار این رمزارز به عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می‌شود. روندها در بازار نشان می‌دهد که این رمز ارز در تلاش است تا دوج کوین را پشت سر گذاشته و برای همیشه از آن پیشی بگیرد.

شیبا اینو یک توکن است که بلاکچین اختصاصی ندارد و از بلاکچین اتریوم استفاده می کند و همانند دوج کوین یا سکه نیست و بلاکچین اختصاصی ندارد. شهرت شیبا اینو بخاطر رشد قیمت و افزایش ناگهانی حجم معاملاتش است.

 

شیبا اینو و توکن SHIB ویژگی‌های جالبی دارد که به قوانین ری‌اوشی مشهور است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  1. خالق این رمز ارز ۰ دلار برای راه‌اندازی این پروژه هزینه کرده تا بفهمد آیا می‌توان در بازار ارزهای دیجیتال یک پروژه را بدون هیچ هزینه‌ای لانچ کرد؟
  2. خالق و تیم توسعه پروژه پیش از عرضه‌ی عمومی این توکن در صرافی یونی سواپ هیچ توکنی را در اختیار نداشته و مانند همه‌ی معامله‌گران، بعد از عرضه توکن SHIB در بازار آن را خریداری کرده‌اند.
  3. از آنجا که برای راه‌اندازی این پروژه هزینه‌ای نشده، هیچ برنامه و سرمایه‌ای به منظور لیست شدن در صرافی‌ها، تبلیغات و معرفی این توکن نیز از سمت خالق این پروژه صورت نگرفته است.

 

امیدوارم در این مقاله کوتاه با مفهوم میم کوین آشنا شده باشید و دوج کوین و شیبا اینو را بهتر بشناسید.