time

00/07/18

آلت کوین چیست؟ تفاوت آن با بیت کوین

article-img

این روز ها نام آلت کوین ها همه جا دیده می شود شاید با خود فکر کرده باشید که آلت کوین چیست؟ تفاوت آن با بیت کوین چیست؟ امروز در این مقاله به توضیح آلت کوین ها می پردازیم.

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نام اولین ارز دیجیتالی جهان است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاماتو به جهان معرفی شد، که برای بدست آورن بیت کوین باید یا آن را استخراج کرد یا از طریق خریدن آن از افراد دیگر آن را بدست آورد. بیت کوین با محبوبیتی که بدست آورد لقب پادشاه ارز های دیجیتال را از آن خود کرد

.

ویژگی های بیت کوین چیست؟

متن باز بودن بیت کوین:

متن باز بودن پروتکل بیت کوین منجر به رفع ابهام در مورد چگونگی عملکرد بیت کوین شده است.

 

ناشناس بودن هویت افراد:

اگر در یک بانک سنتی حسابی افتتاح کنید، تقریباً تمام اطلاعات هویتی شما نزد آنها وجود دارد و در کمترین زمان ممکن می توان به اطلاعات کاملی از شما رسید. اگر اینگونه فکر کنیم که در بیت کوین بانک ما کیف پول هایی است که در آن ها ارزها ذخیره می شوند، ساز و کار آنها کاملاً متفاوت است و بر مبنای برخی داده های دیگر در اختیار کاربران قرار دارند. بدین معنی که نیازی نیست تا در کیف پولتان اطلاعات شخصی یا شناسایی خود را وارد کنید. پاسخ این ابهام به دست تکنولوژی رفع شده است. کیف پول های شما دارای کلیدهایی هستند که این کلیدها تنها در اختیار شما قرار دارد و بدون داشتن آنها تحت هیچ شرایط نمی توان به بیت کوین ها دسترسی داشت.

 

شفافیت انجام تراکنش ها:
منظور از ناشناس بودن، عدم شناسایی تراکنش ها نیست چرا که تراکنش ها تنها زمانی انجام می گیرند که در بلاکچین و بلوک های آن ذخیره شده باشند. به این معنی که به طور تئوری اگر آدرس عمومی کیف پول شما مشخص باشد، هر فردی به وسیله ی آن می تواند به دفتر حساب بلاک چین مراجعه کرده و ببینید که چه مقدار پول یا سکه در آن قرار دارد. اگر چه ردیابی موقعیت یا هویت افراد از طریق آدرس های کیف پول غیر ممکن است.

آلت کوین

آلت کوین چیست؟

به همه ارز های دیجیتال به غیر از بیت کوین آلت کوین گفته میشه. آلت کوین ها در مقابل بیت کوین با هدف های جدید تری ایجاد شده اند و هر کدام در راه رسیدن به هدف هایشان رشد می کنند. بعضی آلت کوین ها بلاکچین اختصاصی دارند و کوین یا همان سکه هستند و بعضی از بلاکچین سایر ارز ها استفاده می کنند که به عنوان توکن شناخته می شوند.

  در بالا عنوان کردیم که آلت کوین ها با هدف های جدید تری ایجاد شده اند مثلا ارز مونرو که به حریم خصوصی افراد اهمیت بیشتری می دهد و میشه گفت امن ترین ارز دیجیتالی است که به حریم خصوصی اهمیت بیشتری می دهد

.

چرا آلت کوین ها به وجود آمدند؟

بیت کوین در کنار تمام مزایا و ویژگی های مثبتی که داشت، دارای ضعف هایی هم بود که افراد ترغیب شدند برای رفع این ضعف ها و یا بهبود بخشیدن به آن ها ارز های دیجیتالی بسازند که مشکلات  بیت کوین را نداشته باشد.

به عنوان مثال بسیاری از آلت کوین ها برای بهبود بخشیدن به سرعت انجام تراکنش های بیت کوین به وجود آمدند زیرا آن ها مدعی بودند که سرعت انجام تراکنش در شبکه ی آن ها بسیار سریع تر از سرعت انجام تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین است.برخی دیگر از ارزهای دیجیتالی که بعد از بیت کوین پدید آمدند اظهار می کردند که هزینه ی کارمزد تراکنش هایشان بسیار پایین تر از هزینه ی تراکنش های بیت کوین است. شماری ازآلت کوین ها به وجود آمدند که دیگر سختی های استخراج بیت کوین را نداشتند به همین خاطر بیش تر افراد ترغیب می شدند که به استخراج آن ها بپردازند و سود کسب کنند.

 

چطور میشه آلت کوین ها را خریداری کرد؟

خیلی راحت شما با ثبت نام در صرافی اکسکریپتویی و پر کردن فرم احراز هویت می توانید به راحتی با ابزار های حرفه ای این صرافی به صورت همتا به همتا به خرید و فروش آلت کوین ها بپردازید.

 

جمع بندی:

به صورت خلاصه ارز های دیجیتال به دو دسته کلی بیت کوین یا همان پادشاه ارز های دیجیتال و آلت کوین (سایر ارز ها ) تقسیم می شود. برای مثال اتریوم، ترون، دوج کوین، مونرو، کاردانو، ریپل و.... همه و همه جزو آلت کوین ها هستند. نکته حائز اهمیتی که در مورد آلت کوین ها وجود داره اینه که بسیار تحت تاثیر بیت کوین هستند یعنی با صعود قیمت بیت کوین آلت کوین ها هم رشد می کنند و با سقوط قیمت بیت کوین آلت کوین ها هم سقوط می کنند.