time

00/07/18

آربیتراژ چیست؟

article-img

 

مفهوم کلی آربیتراژ در علم اقتصاد،به دست آوردن سود از تفاوت قیمت یک دارایی بین دو یا چند بازار است و نگاهی که اکثر افراد به آربیتراژ دارند،کسب سودی کم ریسک است.

مفهوم آربیتراژ در دنیای ارز دیجیتال تغییری نمی‌کند بلکه دارایی مورد نظر از جنس رمز ارز می باشد.

 

استراتژی تریدر ها در زمینه آربیتراژ،پیدا کردن بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت پایدار است.

به زبان ساده آنها ارز دیجیتال مورد نظرشان را از صرافی با قیمت پایین تر خریداری کرده و در صرافی با قیمت بالاتر به فروش میرسانند.

برای مثال ارز دیجیتالی در یک صرافی به قیمت 4500 دلار به فروش میرسد و در صرافی دیگری همان ارز به قیمت 4550 به فروش میرسد،این اختلاف قیمت، استراتژی محبوب تریدر های حرفه ای میباشد.

 

افرادی که سرمایه کمی در اختیار دارند،باید با انجام تعداد تراکنش های زیاد کسب سود کنند.

در مقابل معامله گرانی که سرمایه زیادی در دسترس دارند با انجام تعداد تراکنش های کم اما با قیمت بالا کسب سود می کنند.

آربیتراژ

تفکر غلط درمورد آربیتراژ !!!

تفکر غلطی که درباره آربیتراژ وجود دارد این است که اغلب افراد فکر میکنند راهی ساده و بدون ریسک میباشد،این تفکر باعث میشود افراد بدون آگاهی دست به انجام این کار بزنند که در اکثر مواقع باعث از بین رفتن کل سرمایه میشود.

از جمله خطرات مهم آربیتراژ،افزایش ناگهانی نوسانات،تعداد زیاد تراکنش و کُندی درانجام معامله می باشد.

رایج ترین راه کسب سود از آربیتراژ ، انجام تعداد زیاد تراکنش می باشد که اگر دقت و احتیاط لازم صورت نگیرد تهدیدی برای سرمایه معامله گر میشود.

از شایع ترین اشتباهات فعالان این حوزه، ارسال ارز به آدرس اشتباه می باشد.

 یکی از مشکلاتی که در آربیتراژ دردسر ساز است کارمزد تراکنش می باشد.این مشکل در ارز محبوب بیت کوین بیشتر خود را نشان میدهد.گاهی اوقات کارمزد تراکنش بیت کوین آنقدر زیاد است که پس از پیاده سازی استراتژی آربیتراژ نه تنها سودی حاصل نمیشود بلکه موجب ضرر و زیان های زیادی میشود.

 

نقش انتخاب درست صرافی !

قبل از اقدام آربیتراژ باید به انتخاب درست صرافی معتبر توجه داشت.

امروزه سایت های اسکم و کلاهبردار زیادی در زمینه آربیتراژ وجود دارد که با نشان دادن قیمت بسیار پایین و غیر معمول،باعث وسوسه و تحریک افراد به خرید از آن سایت ها میشود.

جالب است بدانید معامله گر معروف،وارن بافت در سن 6 سالگی از آربیتراژ استفاده کرد بصورتی که وی یک بسته شش تایی کوکاکولا را به قیمت 25سنت خریداری کرد و هر بطری را به قیمت 5 سنت فروخت.

این معامله گر بزرگ توانست با استفاده تفاوت قیمت یک بسته شش تایی در مقابل آنچه مردم حاضر بودند که در ازای یک بطری بپردازند کسب سود کند.

 

درآخر باید خاطر نشان کرد که قبل از انجام این کار باید دانایی و اطلاع کافی را داشته باشند. بدون آموزش دست به اقدام نزنند و در آخر به انتخاب درست صرافی توجه داشته باشند.