time

00/07/19

اتریوم چیست؟ به زبان ساده

article-img

اتریوم چیست؟

اتریوم  Ethereum پلتفرمی عمومی، متن‌باز، بلاکچین-محور برای اجرای قرارداد هوشمند است. این پلتفرم ماشین مجازی تورینگ کامل اتریوم (EVM) را فراهم می‌آورد و اسکریپت‌ها را با استفاده از شبکهٔ بین‌المللی گره‌های عمومی اجرا می‌کند. اتریوم همچنین یک توکن ارز رمز پایه به نام «اتر» ارائه می‌کند، که میان حساب‌ها قابل انتقال بوده و می‌تواند به گره‌های شرکت‌کننده برای محاسباتی که انجام داده‌اند پرداخت شود. گَس ، سازوکار کار داخلی قیمتگذاری است که برای جلوگیری از اسپمینگ  و مکان‌یابی منابع روی شبکه به کار گرفته می‌شود. از ویژگی های جالب بلاکچین اتریوم می توان به این نکته اشاره کرد که کاربران اتریوم می‌توانند اپلیکیشن‌هایی روی بلاک چین بسازند که همانند نرم‌افزار، روی کامپیوتر اجرا می‌شود.

 

اتریوم در چه سالی توسط چه کسی ساخته شد؟

ایده اتریوم توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ طی یک وایت پیپر ارائه شد. او در مجله بیت کوین فعالیت می‌کرد و اعتقاد داشت بیت کوین دچار کاستی هایی است که باید برطرف شود. در نهایت او در ژانویه ۲۰۱۴ به همراه چند توسعه دهنده دیگر ایده خود را کامل تر کرد و در ماه اوت همان سال، برای پیاده‌سازی پروژه خود جذب سرمایه کرد.

اتریوم

اتر چیست؟

اتر یک ارز رمزپایه است که در شبکه اتریوم از آن استفاده می‌شود. پس اگر قرار باشد در شبکه اتریوم تراکنشی انجام دهیم، باید از توکن اتر استفاده کنیم. دقیقاً مثل ارز دلار که از واحدهای کوچکتری به نام سنت تشکیل شده و بیت کوین که دارای واحدهای کوچکتری به نام میلی بیت و ساتوشی است، اتر هم دارای واحدهای کوچکتری با نام گذاری‌های مختلف است. واحدهای کوچکتر آتریوم را szabo (سابو) گویند؛ و تقسیم‌بندی آن به صورت زیر است.

هر یک ether = یک میلیون سابو می‌باشد.

 

هدف اتریوم چیست؟

یکی از توسعه دهندگان اتریوم با نام جوزف لوبین درمورد هدف از تریوم می گوید: اتریوم به وجود آمد تا برای بسیاری از کارهای زندگی به جز خود به هیچ نهاد، بانک و شرکتی نیاز نداشته باشیم. شبکه بیت کوین به وسیله بلاک چین کلیه تراکنش های مالی را در سراسر دنیا بر روی کامپیوترها اعمال می کند و بدین ترتیب به آسانی می تواند ارزهای مختلف را به سراسر جهان بدون هیچ واسطه ای  انتقال دهد. اتریوم باز هم فراتر از بیت کوین گام برداشته و قابلیت اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری را نیز به وجود آورده است. این عامل سبب شده تا علاوه بر پول کلیه فرآیندها نیز غیرمتمرکز شود.

 

مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم:

چون برنامه‌های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا می‌شوند، در نتیجه از تمام ویژگی‌های بلاک چین نیز می‌توانند استفاده کنند.  مانند:

  • غیر قابل تغییر بودن
  • غیرقابل دستکاری و نفوذ
  • امن
  • همیشه فعال

 

از کجا می توان اتر خریداری کرد؟

با ثبت نام در صرافی اکسکریپتویی به آسانی می توانید به خرید و فروش اتریوم بپردازید. برای شروع خرید و فروش اتریوم از طریق این لینک ابتدا در اکسکریپتویی ثبت نام کنید سپس می توانید با خیال راحت و با پلتفرمی بروز و امن در بازار رمز ارز ها به فعالیت بپردازید و اتریوم خرید و فروش کنید.