time

00/07/19

انواع تحلیل های بازار رمز ارز ها

article-img

برای اینکه در دسته سرمایه گذاران موفق  در بازار ارز های دیجیتال قرار بگیرید، باید توانایی تحلیل و درک روند قیمتی ارز های دیجیتال را داشته باشید. افراد مختلف از روش های مختلف برای تحلیل بازار استفاده می کنند امروز در این مقاله به معرفی 2 روش پرکاربرد تحلیل بازار ارزهای دیجیتال می پردازیم.

 

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

فاندامنتال

در این روش تحلیل انواع پارامترهای مالی و اقتصادی مربوط به یک رمز ارز را با هدف تعیین ارزش حقیقی آن ارزیابی می‌کند. تحلیل بنیادین در واقع همان بررسی پروژه مورد نظر از نظر اهداف، تیم، نقشه راه و اهداف پیش رو است. همچنین عوامل دیگری مانند صرافی‌هایی که امکان معامله یک ارز دیجیتال در آن وجود دارد، مشارکت‌ها و رقبای یک پروژه نیز می‌توانند بر روی ارزش آن تاثیرگذار باشند. تحلیل بنیادی معمولا به پیش بینی روند بازار در بلند مدت می پردازد و برای پیش بینی های کوتاه مدت کارایی ندارد ، از این رو معمولا سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری های کوتاه مدت و پیش بینی کوتاه مدت قیمت ارز های دیجیتال را با هدف نوسان گیری در این بازار دارند از این نوع تحلیل برای بررسی عملکرد آن در آینده استفاده نمی کنند.

 

تحلیل تکنیکال

تکنیکال

در تحلیل تکنیکال با ملاک قرار دادن تاریخچه قیمتی و حجم معاملات صورت گرفته، سعی در پیش‌بینی رفتار آینده بازار یه رمز ارز دارد. اساس این نوع تحلیل که در بازارهای سنتی مانند بورس و کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، مشابه تحلیلی است که در بازار ارز دیجیتال به کار می‌رود. شکل‌گیری الگوهای یکسان قیمتی در طول تاریخ بازارهای مالی که به دلیل مشابهت رفتار معامله‌گران به وجود آمده، اصولی به وجود آورده که دانش تحلیل تکنیکال بر مبنای آن ساخته شده است. این نوع تحلیل برای بازه های زمانی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا برای بازه های بلند مدت پیش بینی های مناسب و قابل اطمینانی را  ارائه نمی دهد . از این رو افرادی که قصد سرمایه گذاری های بلند مدت در بازار ارز دیجیتال را دارند از این نوع تحلیل برای بررسی روند بازار استفاده نمی کنند ، اما بنا بر تجربه بسیاری افراد این نوع تحلیل در بازه های زمانی کوتاه مدت نتیجه های قابل قبولی را ارائه داده است .