time

00/07/20

کاربرد های بلاکچین

article-img

 

بلاکچین یک تکنولوژی بسیار قدرتمند است که با ظهور بیت کوین به جهان معرفی شد. همانطور که بلاکچین در دنیای ارز های دیجیتال کاربرد دارد، در زمینه های بسیار زیاد دیگری هم مورد استفاده قرار می گیرد که امروز در این مقاله به شرح ویژگی های فناوری بلاکچین می پردازیم.

 

هویت دیجیتال

راه حل این مشکل به این صورت است، تخصیص یک هویت دیجیتالی به هر شخص. بلاکچین با اختصاص یک هویت به هر فرد در کل شبکه این امر را میسر می‌کند. به کارگیری هویت دیجیتال فواید زیادی دارد. از جمله اینکه دیگر نیازی به نگهداری مدارک نیست. این شرایط مانع از سرقت هویت می‌شود. از طرف دیگر دولت‌ها هم می‌توانند از هویت دیجیتالی استفاده کنند. دولت‌ها با وجود هویت دیجیتال می‌توانند رای گیری را در محیطی غیرمتمرکز انجام دهند. هویت دیجیتال یکی از نمونه‌های خوب کاربردهای بلاکچین است.

 

اسناد رسمی

بعضی وبسایت های آنلاین به شما این امکان را می دهند تا گزارش ها یا اسناد رسمی خود را در بلاکچین های مختلف ذخیره کنید. با ذخیره این اطلاعات همیشه می توانید ثابت کنید که هر سندی را دقیقا در چه تاریخی ثبت کرده اید، دقیقا مثل یک دفتر اسناد رسمی. هر چند از نظر قانونی هنوز اعتبار دفاتر اسناد رسمی را ندارند.

 

بازار انرژی

با وجود تکنولوژ بلاکچین افراد به راحتی قادر به تولید، معامله، ذخیره و فروش انرژی هستند. تمامی‌این موارد با وجود قراردادهای هوشمند و فناوری دفترکل توزیع انجام می‌شود. انرژی با به کارگیری فناوری بلاکچین مثل سایر کالاها به نوعی دارایی تبدیل می‌شود.هر تولیدکننده‌ای قادر به مشارکت در این شبکه و حضور در این بازار باز می‌شود. پس قیمت انرژی وابسته به عرضه و تقاضا می‌شود و دیگر قیمت قانونی و ثابتی نخواهد داشت.

بلاکچین

انتخابات دیجیتال

روش های رای دهی قدیمی هزینه مالی خیلی بالایی دارند و رای دهی های دیجیتال نیاز به سطح امنیت بسیار بالایی دارند. در سال های اخیر بسیاری از کشور ها رای گیری های دیجیتالی را کنار گذاشته اند و دوباره رای گیری های خود را به صورت کاغذی انجام می دهند، چرا که خطر دستکاری آرا به دست هکر ها وجود داشت. برای حل این مشکل می توان از تکنولوژی بلاکچین استفاده کرد، بنابریان هر رای به عنوان یک داده و یا یک هش مخصوص ثبت می شود و دیگر امکان دستکاری آن وجود ندارد. یک شرکت سوئیسی روی چنین سیستمی کار می کند و کاملا به صورت Open Source خواهد بود. اما مسئله مهم چالش ها در این زمینه است. اول باید هویت رای دهندگان تشخیص داده شود بدون اینکه امنیت اطلاعاتی آن ها به  خطر بیفتد دوم اگر به افراد این امکان را بدهید تا با کامپیوتر های شخصی یا موبایل هایشان رای دهند باید وارد این حساب ها شوید و ممکن است در سیستم های آن ها بدافزار هایی نیز وجود داشته باشد

 

بانکداری

بسیاری از افراد معتقدند بلاکچین ها همان تاثیری را روی بانک ها خواهند داشت که اینترنت روی رسانه داشته است. فناوری بلاکچین این امکان را به خدمات مالی می دهد تا کلیه روند آن ها ثبت شود و دیگر نقطه مبهمی باقی نماند. به هنگام استفاده از خدمات بانکی همه اطلاعات مربوط به فعالیت های شما ثبت می شوند بنابراین دیگر نگرانی گم شدن رسید یا چنین مشکلاتی را ندارید. در صنعت پرداخت نیز با استفاده از تکنولوژی بلاکچین همه اطلاعات مربوط به پرداخت های شما ثبت می شوند و دیگر خطر کلاهبرداری وجود ندارد زیرا همه اطلاعات مربوط به اشخاص درون شبکه ثبت می شود