time

00/07/20

فورک چیست؟

article-img

در لغت فورک به معنای انشعاب است.فورک گاهاً به اسم چنگال هم نام برده شده است. برای کنترل و ارتقای ارز های دیجیتال،برنامه نویسان قوانین و برنامه هایی را وضع میکنند که پروتکل گفته میشود. از جمله قوانین، زمان هر بلاک در ارز دیجیتال است. مثلا این زمان برای ارز بیت کوین 10 دقیقه است و برای اتریوم 14 ثانیه می باشد. در صورت نارضایتی از شرایط موجود در نرم افزار های ارز دیجیتال بر بستر بلاک چین،فورک به کمک برنامه نویسان می آید. به زبان ساده تر، فورک یک نوع انشعاب است که برنامه نویسان از پروژه های قبلی خود میگیرند. وقتی شبکه با مشکلاتی روبه رو میشود،فورک یک ناجی برای حل مشکل برنامه نویسان است.

 

راه حلی برای اختلافات فنی :

یکی از فورک های بیت کوین،بیت کوین کش است که بعد از به وجود آمدن اختلاف نظر های زیاد ایجاد شد.

گروهی از توسعه دهندگاه و ماینر های بزرگ بیت کوین با افزایش سایز بلاک ،بلاکچین،تغییرات گسترده در قوانین بیت کوین و نسخه جدیدی از پروتکل را برای حل مشکل سرعت و کارمزد تراکنش ها ارائه کردند.

 

انواع مختلفی فورک وجود دارد،از جمله مهم ترین آن میتوان به هاردفورک(Hard Fork)اشاره کرد.

 

نگاهی نزدیک تر به هاردفورک !

با توجه به مرتبط بودن هاردفورک به بلاکچین،تغییری آزادانه در پروتکل شبکه است که باعث معتبر شدن و یا بلعکس بلوک ها و معاملات نامعتبر قبلی میشود.

 

دلایل ایجاد هاردفورک :

(1-بازگردانی تراکنش ها و معکوس کردن در معاملات)

(2-اضافه کردن عملکردی جدید)

(3-دفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی)

فورک

فورک ارز دیجیتال اتریوم :

یکی از معروف ترین فورک هایی که در ارز اتریوم صورت گرفته، ایجاد اتریوم کلاسیک(Ethereum Classic)است.

سازمان مستقل DAO که طبق قرار داد های هوشمندانه از جانب اتریوم به وجود آمده بود، توسط هکر ها مورد حمله قرار گرفت.برای حل این مشکل با ایجاد یک فورک مشکل برطرف شد و دارایی از دست داده را بازگردانی کردند.

 

سافت فورک(Soft Fork) :

در زمانی که تغییرات اعمال شده کوچک و نیازی به تحول ساختاری زیادی نباشد بصورتی که با یک آپدیت نرم افزاری بر روی شبکه بلاک چین اعمال شود در واقع سافت فورک صورت گرفته است

به اصطلاحی دیگر، بلوک های جدید توسط نود های قدیمی اعتبار خود را تصدیق میکنند.در این نوع فورک ها برای اجرای قوانین جدید تنها نیازمند به روزرسانی بیشتر ماینر ها است.برای مثال سایز بلاک ها در یک شبکه از 1 مگابایت به 800 کیلوبایت تغییر پیدا کرده است.

در سافت فورک(فورک نرم)نود هایی که نرم افزار خود را بروزرسانی نکرده اند می توانند تراکنش های جدید را ببینند.زمانی که ماینری نرم افزار خود را بروزرسانی نکرده باشد، اگر بخواهد بلاک جدیدی را ثبت نماید، بلاک آنها توسط شبکه رد می شود،برای همین سافت فورک با محدود کردن قابلیتشان انگیزه کافی را برای بروزرسانی نرم افزارهایشان به وجود می آورد.

 

فورک بیت کوین کش(Bitcoin Cash) :

یکی از مشکلات بزرگ بیت کوین که همیشه مشکل ساز بوده، کُندی شبکه است.در سال 2017 و پس از آن، با سر زبان افتادن بیت کوین، افراد زیادی به این بازار روی آوردند.همین امر باعث زیاد شدن تعداد تراکنش های بیت کوین شد به طوری که حجم بلاک بیت کوین به 1 مگابایت رسید که موجب کُندی شبکه بیت کوین شد.

برای حل این مشکل،توسعه دهندگان پیشنهاد یک سافت فورک را دادند که طی یک فورک حجم بلاک بیت کوین از 1 مگابایت به 2 مگابایت برسانند.

پس از دادن پیشنهاد ها و راه حل های مختلف، تمامی ماینر ها نتوانستند به توافق برسند که باعث ایجاد دو دستگی شد.این دو دستگی در نهایت باعث شد هر دسته تغییرات مخصوص به خودش را بر روی شبکه بیت کوین اعمال کند.

در سال 2017 بیت کوین توسط اولین هاردفورک ، به دو قسمت بیت کوین کش(BCH)و بیت کوین (BTC)تقصیم شد.

 

فورک های مختلف بیت کوین :

در تاریخچه بیت کوین، هارد فورک های زیادی صورت گرفته است که به دلیل قدرت کم (هش ریت) ماینر ها مورد توجه قرار نگرفته اند

برای مثال: (Bitcoin Unlimited) ، (Bitcoin XT) ، (Bitcoin Dark) ، (Diamond) و ......

 

سخن پایانی !

بعضی از فورک ها بسیار موفق هستند که باعث ایجاد تحولی در شبکه و بهبود موفقیت آمیزی می شوند و بعضی دیگر از فورک ها باعث نابودی شبکه مربوطه میشوند. نکته ای که در فورک های بیت کوین به چشم میخورد،تعداد زیاد فورک ها می باشد که به جای تاثیر مثبت باعث از هم گسیختگی بلاک چین بیت کوین شده است. اما بیت کوین معمولی همچنان به راه خود، در حال ادامه دادن است.