time

00/07/22

اوراکل چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

مفهوم اوراکل در فضای بلاکچین اساساً یک منبع داده است که به عنوان پلی ارتباطی بین منابع مختلف خارجی و قرارداد های هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد. اوراکل عاملی است که در کنار منابع داده خارجی با برقراری ارتباط و تایید و برسی صحت داده های فراهم شده نیز میپردازد.

 

به زبان ساده تر اوراکل اطلاعاتی نظیر تعداد آرای یک کاندیدای انتخاباتی و یا سطح دمای روزانه را از دنیای خارج یک بلاکچین،نظیر اتریوم ارسال میکند. یک قرار داد هوشمند در دنیای بلاکچین می تواند از داده های موجود استفاده کند و درمورد افراد دریافت کننده و یا توزیع پول تصمیم بگیرد.برای مثال و فهمیدن بیشتر قضیه،گاهی اوقات بعضی از کشاورزان با خریدن مشتقات کشاورزی محصولات خود را در صورت بروز مشکلاتی همچون خشک سالی و شرایط آب و هوایی نامناسب بیمه میکنند.این ابزار مشتق به کشاورز برای جبران ضرر و زیان مبلغی پرداخت میشود.اما اگر در این فصل مشکلاتی از جمله خشک سالی نباشد و شرایط آب و هوایی مساعد باشد،اوراکل مربوط به هواشناسی اطلاع میدهد که در این صورت مبلغی به کشاورز پرداخت نمی شود.

 

اوراکل ها چه مشکلاتی دارند؟

اوراکل یک منبع داده می باشد که توسط شخص ثالث یا یک نهاد اداره میشود. همانند مثال کشاورز که نهاد مربوطه اورکل هواشناسی می باشد.

بلاکچین ها همانند ارز اتریوم برای کنار گذاشتن اشخاص ثالث توسعه یافته اند اما در مقابل خود اوراکل، یک شخص ثالث می باشد.

در اوراکل اعتماد به منبع داده مربوطه میتواند موجب بروز مشکلاتی شود.

برای مثال،صاحب یک منبع داده اوراکل می تواند با ارسال داده غلط برای قرارداد های هوشمند مشکل ساز شود و قرار داد را به نفع خودش اجرا کند. متاسفانه از مشکلات بزرگ اوراکل،قابل هک بودن این سازه می باشد،که با هک آن شخص میتواند می تواند داده ها را به نفع خودش تغییر دهد.

لازم به ذکر است که قرار دادهای هوشمند که به اوراکل ها وابسته نیست دچار همچین مشکلاتی نمیشوند. این امر موجب شد که محققان به دنبال ایجاد اوراکل هایی که غیر متمرکز بوده دست به کار شوند.

اوراکل

برنامه هایی که از اوراکل ها استفاده میکنند !

تعداد زیادی از برنامه هایی که بر روی شبکه اتریوم کار میکنند از اوراکل استفاده میکنند.برای مثال یک پلتفرم پیش بینی بازار به نام آگور، از داده های اوراکل ها استفاده می کنند. موردی دیگر که اوراکل را در بخش اصلی خود قرار داده اند چین لینک می باشد.

 

انواع اوراکل :

اوراکل های مبتنی بر اجتماع:در این نوع اوراکل همانند آگور اطلاعات مورد نیاز خود را از اجتماع انسانی و پلتفرم های پیش بینی بدست می آورند.

 

اوراکل های خارجی:این نوع اوراکل ها به این صورت عمل میکنند که قرار دادهای هوشمند را قادر می سازند تا داده ها را به دنیای خارج ارسال کنند.

 

اوراکل های نرم افزاری:این نوع اوراکل ها نرم افزار هایی هستند که داده های دریافت شده از منابع آنلاین مانند قیمت کالا، تاخیر های قطار و یا پرواز ها را مدیریت میکنند.اوراکل های سخت افزاری:این نوع اوراکل ها اطلاعات مورد نیاز قرار داد هایی هوشمند را که نیاز دارند، را تهیه میکنند.