time

00/07/22

آلت کوین چیست؟ چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟ معرفی 3 آلت کوین

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

این روز ها نام آلت کوین ها همه جا دیده می شود شاید با خود فکر کرده باشید که آلت کوین چیست؟ تفاوت آن با بیت کوین چیست؟ امروز در این مقاله به توضیح آلت کوین ها می پردازیم...این روز ها نام آلت کوین ها همه جا دیده می شود شاید با خود فکر کرده باشید که آلت کوین چیست؟ تفاوت آن با بیت کوین چیست؟ امروز در این مقاله به توضیح آلت کوین ها می پردازیم.

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نام اولین ارز دیجیتالی جهان است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاماتو به جهان معرفی شد، که برای بدست آورن بیت کوین باید یا آن را استخراج کرد یا از طریق خریدن آن از افراد دیگر آن را بدست آورد. بیت کوین با محبوبیتی که بدست آورد لقب پادشاه ارز های دیجیتال را از آن خود کرد.

 

آلت کوین چیست؟

به همه ارز های دیجیتال به غیر از بیت کوین آلت کوین گفته میشه. آلت کوین ها در مقابل بیت کوین با هدف های جدید تری ایجاد شده اند و هر کدام در راه رسیدن به هدف هایشان رشد می کنند. بعضی آلت کوین ها بلاکچین اختصاصی دارند و کوین یا همان سکه هستند و بعضی از بلاکچین سایر ارز ها استفاده می کنند که به عنوان توکن شناخته می شوند.

  در بالا عنوان کردیم که آلت کوین ها با هدف های جدید تری ایجاد شده اند مثلا ارز مونرو که به حریم خصوصی افراد اهمیت بیشتری می دهد و میشه گفت امن ترین ارز دیجیتالی است که به حریم خصوصی اهمیت بیشتری می دهد.

برخی آلت کوین های معروف

اتریوم

اتریوم

اتر یک ارز رمزپایه است که در شبکه اتریوم از آن استفاده می‌شود. پس اگر قرار باشد در شبکه اتریوم تراکنشی انجام دهیم، باید از توکن اتر استفاده کنیم. دقیقاً مثل ارز دلار که از واحدهای کوچکتری به نام سنت تشکیل شده و بیت کوین که دارای واحدهای کوچکتری به نام میلی بیت و ساتوشی است، اتر هم دارای واحدهای کوچکتری با نام گذاری‌های مختلف است. واحدهای کوچکتر آتریوم را szabo (سابو) گویند؛ و تقسیم‌بندی آن به صورت زیر است.

هر یک ether = یک میلیون سابو می‌باشد.

 

برای مثال دو میم کوین محبوب این روز های بازار رمز ارز ها یعنی دوج کوین و شیبا اینو نیز در دسته آلت کوین ها قرار می گیرند.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین

دوج کوین نخستین ‌بار در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی شد و قصد دارد به عنوان پول مجازی شبکه‌های اجتماعی برای ارسال پاداش و انعام و پرداخت‌های نفر به نفر در این فضا استفاده شود. لوگو دوج کوین تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو است. دوج‌کوین یک سال پس از معرفی در سال ۲۰۱۴، موفق شد ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر ۲۰۱۷ ارزش سرمایه آن به یک میلیارد دلار رسید. در مقام مقایسه با دیگر ارزهای رمزپایه، دوج‌کوین نرخ انتشار بالایی دارد و تا اواسط سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوج‌کوین استخراج شده‌است.

یکی از ویژگی های خاص دوج کوین این است که تعداد عرضه آن نا محدود است! و هیچ وقت استخراج و عرضه آن تمام نمی شود. در دو ماهه اول سال 2021 قیمت دوج کوین با حمایت ایلان ماسک و کاربران فضای مجازی به شکل چشمگیری افزایش یافت.

شیبا اینو

شیبا اینو

 کلمه شیبا اینو نام یک نژاد ژاپنی سگ است. در ابتدا این سگ نماد ارز دیجیتال دوج کوین بود اما پس از مدتی با روی کار آمدن ارز شیبا اینو به عنوان نماد و نام این ارز نیز شناخته شد. شیبا اینو یکی از توکن‌هایی است که با الهام گرفتن از دوج کوین به وجود آمده است. در اصطلاح رایج موجود در بازار این رمزارز به عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می‌شود. روندها در بازار نشان می‌دهد که این رمز ارز در تلاش است تا دوج کوین را پشت سر گذاشته و برای همیشه از آن پیشی بگیرد. شیبا اینو یک توکن است که بلاکچین اختصاصی ندارد و از بلاکچین اتریوم استفاده می کند و همانند دوج کوین یا سکه نیست و بلاکچین اختصاصی ندارد. شهرت شیبا اینو بخاطر رشد قیمت و افزایش ناگهانی حجم معاملاتش است.

 

چطور میشه آلت کوین ها را خریداری کرد؟

خیلی راحت شما با ثبت نام در صرافی اکسکریپتویی و پر کردن فرم احراز هویت می توانید به راحتی با ابزار های حرفه ای این صرافی به صورت همتا به همتا به خرید و فروش آلت کوین ها بپردازید.

 

جمع بندی:

به صورت خلاصه ارز های دیجیتال به دو دسته کلی بیت کوین یا همان پادشاه ارز های دیجیتال و آلت کوین (سایر ارز ها ) تقسیم می شود. برای مثال اتریوم، ترون، دوج کوین، مونرو، کاردانو، ریپل و.... همه و همه جزو آلت کوین ها هستند. نکته حائز اهمیتی که در مورد آلت کوین ها وجود داره اینه که بسیار تحت تاثیر بیت کوین هستند یعنی با صعود قیمت بیت کوین آلت کوین ها هم رشد می کنند و با سقوط قیمت بیت کوین آلت کوین ها هم سقوط می کنند.