time

00/07/24

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

اگر از فعالان بازار ارز های دیجیتال باشید حتما تا به حال نام تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال را شنیده اید. در این مقاله به شرح  مفهوم تحلیل فاندامنتال و تکنیکال به صورت ساده و خلاصه بمی پردازیم.

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال که در واقع کار با نمودار و ابزارهای آن است، نوع خاصی از تحلیل به شمار می‌رود که رفتار آینده بازار را با توجه به حرکات قبلی قیمت و داده‌های حجم معاملات پیش‌بینی می‌کند. تحلیل تکنیکال در شکل ابتدایی خود در قرن ۱۷ در آمستردام هلند و در قرن ۱۸ در ژاپن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما شکل مدرن این تحلیل از فعالیت‌های چارلز داو، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد.

این نوع تحلیل که در بازارهای مالی سنتی مانند سهام و بورس به کار می‌رود را می‌توان در بازار ارز دیجیتال نیز استفاده کرد. با وجود آنکه در تحلیل تکنیکال با شاخص‌ها، اعداد و نمودارها سروکار دارید، این تحلیل به نوعی مطالعه رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. رفتارهایی که با احساسات انسانی عجین شده و گاهی خود را در قالب ترس و طمع در شرایط مختلف نشان می‌دهد.

تحلیل تکنیکال درواقع پیش بینی کردن وضعیت یک ارز دیجیتال است و همیشه پیش بینی ها درست از آب در نمی آید! برای مثال بار ها اتفاق افتاده یک پیش بینی هواشناسی اشتباه باشد. تحلیل تکنیکال نیز به همین صورت است و فقط نوعی پیش بینی است. تنها موقعی تحلیل تکنیکال از حالت پیش بینی خارج می شود که همراه تحلیل فاندامنتال مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال وقتی سیگنال های فاندامنتال یک ارز دیجیتال خیلی خوب باشه و تحلیل تکنیکال روند صعودی را نمایش دهد به احتمال خیلی خیلی زیاد می توان به تحلیل تکنیکال اعتماد کرد.

انواع تعاریف تحلیل تکنیکال:

1-نوسان های گذشته قیمت با هدف پیش بینی تغییرات آینده در قیمت موردتحلیل قرار گیرد.

2-در این تحلیل از مطالعه نمودار قیمت، حجم معاملات و میانگین متحرک قیمتها و شکل گیری الگوها و شاخص های تکنیکال ارز دیجیتال مهم استفاده می شود.

3-روشی به منظور پیش بینی قیمت کالاها برطبق برخی الگوها است. این الگوها شامل تغییرات حجم معاملات و تغییرات قیمت بدون درنظر داشتن عوامل بنیادی بازار است.

تحلیل تکنیکال در چه مواردی کاربرد دارد؟

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را می توان برای هریک از انواع اوراق بهادار دارای سوابق تاریخی معاملاتی استفاده کرد. این انواع اوراق می تواند اوراق رمزارز، آتی، کالا و سایر اوراق بهادار را شامل شود. اما چنین ابزاری بیشتر به منظور تحلیل ارز دیجیتال معامله شده در بازار ارزدیجیتال مورداستفاده قرار می گیرد.

 

تحلیل فاندامنتال چیست؟

فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال روشی برای اندازه گیری ارزش ذاتی اوراق بهادار با بررسی عوامل و اخبار اقصادی مرتبط با آن است. در این روش تحلیل گران هر آنچه...که می تواند بر قیمت یک سهام تاثیر بگذارد را بررسی می کنند. هدف اصلی تحلیل فاندامنتال اینه که ارزش ذاتی و واقعی یک کالا رو تخمین بزنه و با مقایسه این ارزش با قیمت فعلی این کالا در بازار، ببینه آیا قیمت آن بیشتر از چیزیه که باید باشه یا هنوز به قیمت واقعیش نرسیده و جای رشد دارد.

در تحلیل فاندامنتال فاکتور های خیلی زیادی را باید تحت نظر داشت، به عنوان مثال باید شرکت سازنده ی یک کالا و شرایط رشد اون هارا بررسی کرد. تحلیل فاندامنتال در دنیای ارز های دیجیتال فاکتور های متفاوت و خاصی داره که باید به اونها توجه کرد برای مثال در دنیای رمز ارز ها باید به وایت پپر، تیم سازنده، نقشه ی راه، هدف، آدرس های فعال شبکه و حجم معاملات یک ارز و... خیلی چیز های دیگه توجه کرد. در تحلیل فاندامنتال از با ارزش ترین اطلاعات استفاده میشه اطلاعاتی که حتی در تحلیل های تکنیکال هم دیده نمیشه.

مهم ترین عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارز های دیجیتال

1- مارکت کپ یا ارزش کل بازار

2- حجم معاملات بازار

3-بررسی کلی پروژه

4-نحوه کارکرد پروژه

5-کاربرد ها

6-تیم پروژه

7-صرافی ها و.....

مواردی که در بالا ذکر کردیم از مهم ترین عواملی است که تحلیلگران در روش فاندامنتال از آنها استفاده می کنند.

برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند بررسی فاندامنتال باید به عنوان اساسی ترین معیار برای انتخاب یک ارز و سرمایه گذاری روی آن باشد.