time

00/07/25

توکن سوزی به چه معناست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

یکی از مکانیزم هایی که توسعه دهندگان رمز ارز ها برای جلوگیری از بی ارزش شدن ارز ها انجام می‌‌دهند توکن سوزی است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این عمل آشنا شوید.

 

توکن سوزی رمز ارز ها چیست؟

جمله "سوزاندن توکن" متفاوت از آن چیزی است که در ذهن خوانندگان تصور می شود. در واقع سوزاندن توکن به معنی از بین بردن واقعی ارز های دیجیتال نیست. توکن سوزی زمانی رخ می‌دهد که مقداری از یک رمز ارز را برای همیشه از چرخه بازار حذف کنیم. زمانی که سوزاندن کوین های یک ارز اتفاق بیفتد قیمت آن بالا خواهد رفت. در واقع توکن سوزی همیشه کاملا عمدی صورت می‌گیرد تا تعداد مشخصی از یک ارز از چرخه بازار حذف شده و ارزششان افزایش یابد. هر چه مقدار توکنی که از یک رمز ارز برای فروش عرضه می‌شود کمتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد. البته گاهی اوقات هم توسعه دهندگان به اشتباه، بیش از حد لازم توکن تولید می‌کند که در این مواقع هم برای کم نشدن ارزش آن ارز بخشی از آن‌ها را می‌سوزانند.

فرآیند سوزاندن توکن ها بسیار ساده است اما امکان انجام این فرآیند با روش‌های مختلفی وجود دارد. این کار با هدف کاهش تعداد توکن‌های در گردش صورت می‌گیرد. این اتفاق ممکن است در ابتدا کمی خاص به نظر برسد اما سوزاندن کوین ها به معنی تخریب و از بین بردن آنها نیست؛ آنها وجود دارند ولی امکان استفاده از آنها در آینده به طور کل از بین خواهد رفت.

 

توکن سوزی چگونه انجام می‌شود؟

برای از بین بردن توکن ها، آن‌ها را در دسترس آدرس خوار (eater address) قرار می‌دهند. آدرس خوار سیستمی است که اگر آدرسی را در اختیار آن قرار بدهیم؛ دیگر به هیچ عنوان توانایی بازیابی آن وجود نخواهد داشت؛ در فرآیند توکن سوزی زمانی که کلید خصوصی آدرسی در دسترس این سیاه چاله‌ها قرار بگیرد توکن مربوطه برای همیشه نابود خواهد شد، اما با تمام این تفاسیر مشخصات توکن های سوخته شده در بلاک چین ثبت و ضبط شده خواهد ماند.

توکن سوزی یا ارسال توکن به یک آدرس متروکه حجم توکن‌های موجود در بازار را کاهش داده و عمدتا باعث افزایش قیمت توکن مورد نظر می‌شود..

یکی از بهترین مثال های توکن سوزی، توکن سوزی های سه ماه یک بار بایننس است که تازه‌ترین آن همانطور که در رسانه ها گفته شده در جولای ۲۰۲۱ انجام گرفت و بایننس ۴۰۰ میلیون دلار BNB یعنی مجموعا ۱ میلیون و ۲۹۶ هزار واحد از این رمزارز را سوزاند.

توکن سوزی

توکن سوزی چه زمانی اتفاق می افتد؟

یکی از زمان هایی که توکن سوزی در آن بسیار انجام می‌شود، زمانی است که کوین‌های ارز اولیه در بازار عرضه شده‌اند. پس از آن که تایم عرضه اولیه کوین به پایان رسید توسعه دهندگان بخشی از کوین‌های به فروش نرفته را می‌سوزاند.با سوزاندن کوین ها مقدار آن ارز دیجیتال کم شده و قیمت آن افزایش خواهد یافت.علاوه بر این توکن سوزی در پروژه‌های متعددی صورت می‌گیرد و برخی از صرافی‌های بزرگ هم به صورت دوره‌ای اقدام به توکن سوزی می‌کنند. توکن‌های اضافه هم برای تنظیم شدن ارزش، سوزانده می‌شوند.

 

دلایل توکن سوزی چیست؟

  • محافظت در برابر اسپم
  • مکانیزم اجماع کارآمدتر
  • افزایش ارزش ارز دیجیتال با سوزاندن توکن یا کوین

 

مهم ترین مزایای توکن سوزی چیست؟

  • بالا بردن ارزش کوین
  • محافظت در مقابل اسپم‌‌ها
  • کسب اعتماد کاربران