time

00/07/25

اصطلاحات مهم بازار ارزهای دیجیتال

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 با محبوب شدن بازار رمزارز ها استفاده از اصطلاحات این بازار در میان مردم و به خصوص فعالان بازار رمز ارز ها افزایش یافته است؛ شاید تا کنون چندین عبارت را شنیده باشید ولی معنای آنها را ندانید. در ادامه با ما باشید تا به معرفی پرکاربرد ترین اصطلاحات رمز ارز ها بپردازیم.

 

  رمزنگاری  Cryptography

به فرآیند رمزنگاری اطلاعات رمزنگاری گفته می شود. تمامی داده هایی که روی بلاکچین رمز ارز ها ذخیره می شود رمزنگاری شده هستند.

 

 رمز ارز :Cryptocurrency

رمز ارز یا همان ارز دیجیتال نوعی از پول دیجیتالی است که از رمزنگاری پیچیده ای برای حفاظت از اطلاعات استفاده می کند.

 

 کاغذ سفید: Whitepaper 

گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم ‌شان می‌پردازند. تمامی رمز ارز ها در سایت رسمی خود چنین سندی دارند.

 

 بیت کوین :Bitcoin 

بیت کوین نام اولین رمز ارز جهان که توسط فردی ناشناس به نام مستعار ساتوشی ناکاماتو در سال 2009  معرفی است.

 

 نماد بیت کوین: BTC

هر رمز ارز دارای نمادی خاص است. که btc نماد اختصاصی بیت کوین است.

 

 کوچکترین واحد شمارش بیت کوین:Satoshis

ساتوشی نام کوچک ترین واحد بیت کوین است. هر 100.000.000 ساتوشی معادل با یک بیت کوین است. به عبارت دیگر یک ساتوشی برابر است با: ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین.

 

 زنجیره بلوک:Blockchain 

بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شدۀ یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک­‌های جداگانه‌ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می­‌شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می­‌شود.

 

 بلوک:Block 

بلاکچین از بلاک ­ساخته شده است. هر بلاک، یک پایگاه داده تاریخی از کلیه معاملات انجام شده را تا زمان پر شدن بلاک نگه­داری می­‌کند. رکوردهای ثبت شده در هر بلاک دائمی و تغییرناپذیر هستند.

 

 آلت کوین:Altcoin

به تمامی رمز ارز هایی که بعد از بیت کوین ایجاد شده اند آلت کوین گفته می شود.

بایننس کوین

 کوین: Coin 

کوین ها رمز ارز هایی هستند که بلاکچین اختصاصی خودشان را دارند. و بر بستر آن فعالیت می کنند.

 

 توکن:Token 

توکن به رمزارز هایی می گویند که بلاکچین اختصاصی ندارند و از بلاکچین های دیگر استفاده می کنند.

 

هش (HASH)

هش یک تابع ریاضی است. به‌طورکلی توابع ریاضی ورودی‌هایی را دریافت کرده و با انجام تغییراتی آن‌ها را به خروجی‌های مجزا تبدیل می‌کنند. از تابع هش در محاسبات ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. هش اعداد و حروف مختلف را به‌صورت داده‌های ورودی دریافت کرده و آن‌ها را به خروجی رمزگذاری شده تبدیل می‌کند..

 

 عرضه اولیه:ICO

یکی از روش‌های تامین مالی برای پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال، عرضه اولیه سکه یا ICO است. در این روش، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین یا ارزهای فیات مانند دلار، بر روی پروژه موردنظر سرمایه‌گذاری کنند و توکن‌های مربوط به آن پروژه را از سوی شرکت مربوطه دریافت کنند.

 

 کوین هایی با قیمت ثابت:StableCoin 

به آن دسته از رمز ارز ها گفته می شود که قیمت ثابتی دارند برای مثال قیمت استیبل کوین تتر همیشه برابر یک دلار است.

 

همتا به همتا (P2P)

P2P مخفف عبارت PEER-TO-PEER یا همان مبادله همتا به همتا است. خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرمP2P به‌صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

 

 کیف پول:Wallet 

به کیف پول هایی که برای نگهداری از رمزارز ها استفاده می شود والت می گویند.

 

 استخراج:Mining

استخراج  به فرآیندی گفته می­‌شود که طی آن، یک سری محاسباتی ریاضی برای تأیید تراکنش­‌ها و تولید رمزارز انجام می­‌شود.

 

 استخراج کننده:Miner

ماینر به کامپیوتر یا دستگاه هایی گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، بیت کوین یا یک رمزارز خاصی را استخراج می‌­کند.

فورک

فورک (Fork)

هر یک از ارزهای دیجیتال با قوانین و پروتکل‌های خاص خود در حال فعالیت هستند. تا زمانی که این پروتکل‌ها توسط تمام برنامه‌نویسان قابل‌قبول باشند بلاک‌های موجود در بلاک‌چین به روند فعالیت خود ادامه می‌دهند؛ اما اگر به هر دلیلی برنامه‌نویسان با پروتکل موجود به مشکل برخورده و قصد اصطلاح و تغییر آن را داشته باشند، بلاک موردنظر را آپدیت می‌کنند. به آپدیت و یا ایجاد بلاک جدید فورک می‌گویند.

 

نود (NODE)

NODE یا گره سیستمهای کامپیوتری هستند که برای تائید و بررسی تراکنش‌ها به شبکه بلاک‌چین متصل شده‌اند. اطلاعات موجود در هر یک از بلاک‌های یک بلاک‌چین در نودها ذخیره‌شده است.