time

00/08/07

محبوب ترین اندیکاتور ها در تحلیل تکنیکال

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

یکی از ابزار هایی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد اندیکاتور ها هستند. با استفاده از اندیکاتور های مناسب به همراه تحلیل فاندامنتال می توان به درستی قیمت یک رمز ارز یا سهام را پیش‌بینی کرد. در ادامه به معرفی چند اندیکاتور محبوب میان تریدر ها می پردازیم.

 

 

۱اندیکاتورRSI

RSI

RSIیک اندیکاتور بازگشتی می باشد که کاربرد آن تعیین و تایید سطوح بازگشتی و نقاط قیمتی بازار است، در واقع اندیکاتور RSI قدرت بازار و قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به هم را نشان می دهد. به همین دلیل نام دیگر اندیکاتور RSI شاخص قدرت نسبی است.

اندیکاتور RSI در میان دو سطح ٠ و ١٠٠ در نوسان می باشد و در بین این دو سطح، دو سطح کلیدی ٣٠ و ٧٠ را به ترتیب سطح اشباع فروش و سطح اشباع خرید میدانند.

به زبان ساده تر زمانی که مقدار RSI از ٣٠ کمتر باشد شاهد فروش های افراطی در بازار خواهیم بود و امکان کاهش فشار فروش و صعود قیمت وجود خواهد داشت. و زمانی که نمودار RSI از سطح ٧٠ بالاتر رود نشان دهنده این است که در حال حاضر در بازار خریدهای افراطی انجام می شود،در این ناحیه امکان دارد هر لحظه خریدها و روند صعودی سهم به پایان رسیده و روند سهم نزولی شود.

 

 

2-اندیکاتور MACD

macd

اندیکاتور MACD یاMoving Average Convergence Divergence به معنی همگرایی و واگرایی میانگین متحرک می باشد و به کمک ۳ میانگین متحرک به شما کمک میکند تا جهت، قدرت و شتاب یک روند نزولی و یا صعودی را در بازار تشخیص دهید.

اندیکاتور MACD مربوط به تعقیب روند و مقدار حرکت می باشد و بالا بودن آن نشان از روند صعودی و قوی بازار است و پایین بودنش نشان دهنده روندی نزولی و قوی بازار می باشد. توجه داشته باشید که خطوط متقاطع اندیکاتور MACD سیگنال محل خرید و فروش را نشان می دهد.

سیگنال خرید و فروش:

اگر خط MACD از ناحیه زیر صفر، خط سیگنال را از پایین به بالا قطع ‌کند سیگنال خرید صادر می شود.و اگر خط مکدی در ناحیه بالای صفر، خط سیگنال را از بالا به پایین قطع کند سیگنال فروش صادر می شود.

 

 

3اندیکاتور Moving Average

moving avrage

اندیکاتور میانگین متحرک  Moving Averageاندیکاتوری است که نوسانات بازار را به یک خط صاف و ملایم تبدیل می‌کند.

از این اندیکاتور برای بررسی وضعیت فعلی بازار استفاده می شود. البته توجه داشته باشد که این اندیکاتور تأخیر دارد، یعنی حتی در توصیف وضعیت فعلی بازار با کمی تأخیر عمل می‌کند.

 

 

4-اندیکاتور باند بولینگر

bollinger band

از اندیکاتور باند بولینگر  (Bollinger Band) برای سنجش میزان نوسانات بازار استفاده می‌شود و عرض آن میزان نوسانات موجود را نمایش میدهد در واقع باند بولینگر در اطراف و ساختار قیمت یک سهام و همچنین در طول یک روند کشیده شده است. زمانی که باند بولینگر باریک می شود یعنی نوسانات در قیمت سهم در حال کاهش هستند. زمانی هم که باند بولینگر وسیع می شود یعنی نوسانات در قیمت سهم در حال افزایش هستند.