time

00/08/10

چهار سوال متداول مبتدیان درمورد بیت کوین

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

امروز در این مقاله به 4 سوال اساسی که بسیاری از مبتدی ها در ابتدای ورود به بازار رمز ارز ها با آنها مواجه می شوند پاسخ می دهیم. همراه ما باشید.

 

1-بیت کوین چیست؟

در ساده ترین تعریف، بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است که به وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید. بیت کوین اولین رمز ارزی است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاماتو به حهان معرفی شد. همچنین بیت کوین برای اولین بار از تکنولوژی بلاکچین استفاده کرد.

 

2-کیف پول بیت کوین چیست؟

والت یا همان کیف پول رمز ارز یک برنامه‌ نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاک چین‌های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را بفرستند، دریافت کنند و بر موجودی حساب خود نظارت داشته باشند. در یک حساب بانکی معمولی، پول یا ارزش آن نگهداری می‌شود، اما در کیف پول ارزهای دیجیتال کلیدهای رمزنگاری شده عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند. در حقیقت، کوین‌ها نمی‌توانند در یک کیف پول فیزیکی ذخیره ‌شوند. چون رمز ارز ها وجود فیزیکی ندارند. تمام عملیات ها اعم از مشاهده موجودی، انتقال ارز، دریافت ارز و... از طریق رابط کاربری کیف پول و در بلاکچین انجام و ثبت می شود و هیچ چیز در کیف پول انجام نمی شود.

 

3- استخراج بیت کوین چیست و چگونه انجام می شود؟

استخراج یا ماینینگ از مولفه های اصلی پلتفرم بیت کوین است که به امنیت شبکه کمک می‌کند و یک امر اساسی در انتشار کوین های است.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین به فرایند ساخت بیت کوین جدید با حل مسائل محاسباتی گفته می‌شود. استخراج بیت کوین به وسیله کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار بالا برای حل مسائل کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسائل آن چنان پیچیده هستند که امکان حل آن‌ها به وسیله انسان و به صورت دستی وجود ندارد. به همین منظور حتی کامپیوترهای بسیار قدرتمند نیز باید زمان قابل توجهی را به حل آن‌ها اختصاص بدهند.

استخراج بیت کوین دو مزیت اصلی دارد.

    1. هنگامی که کامپیوترها این مسائل ریاضی پیچیده را در شبکه بیت کوین حل می‌کنند، بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌کنند .
    2. که با حل کردن مسائل محاسباتی ریاضی، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین شبکه پرداخت بیت کوین را با اعتبارسنجی اطلاعات تراکنش‌های آن قابل اعتماد و امن می‌کنند.

رمز ارز ها

4-غیر از بیت کوین چه ارز های دیجیتال دیگری وجود دارد؟

تعداد ارزههای دیجیتال به سرعت افزایش یافته و با مراجعه به سایت های مرجع مثل کوین مارکت کپ می توان اطلاعات آنها را بدست آورد.

چند تا از محبوب ترین ارز های دیجیتال به غیر از بیت کوین : اتریوم، کاردانو، ترون، دوج کوین، ریپل، بایننس کوین، بیت کوین کش، استلار و...

 

5-بلاکچین چیست؟

در ساده‌ترین تعریفی که می‌توان از بلاکچین  ارائه کرد باید گفت که بلاکچین یک نوع جدید و متفاوت از پایگاه داده است. این پایگاه داده با توجه به نوع خاصی از اطلاعات که ذخیره می‌کند، روش ویژه‌ای که برای ذخیره‌سازی داده‌ها دارد که به همین دلیل از پایگاه داده‌های متداول و سنتی متمایز می‌شود. در بلاکچین، داده‌ها در بلوک‌هایی ذخیره می‌شوند که به یکدیگر به صورت زنجیر وار متصل شده اند. داده‌های جدیدی که وارد این به اصطلاح پایگاه داده می‌شوند، در بلوک‌های تازه ذخیره‌سازی می‌شوند و هنگامی که بلوک‌ها با داده‌ها پر شدند به بلوک قبلی زنجیر می‌شوند و این امر موجب می‌شود تا داده‌ها به ترتیب زمانی به یکدیگر زنجیر شوند و به همین دلیل امکان ازبین رفتن یا دستکاری اطلاعات بلوک قبلی وجود ندارد.