time

00/08/11

شت کوین چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

امروزه با افزایش محبوبیت بازار رمز ارز ها اصطلاحات این بازار میان مردم رواج یافته و ممکن است بسیاری از مردم عادی معنای این اصطلاحات را ندانند. امروز در این مقاله به توضیح مفهوم شت کوین می پردازیم.

 

شت کوین چیست؟

اصطلاح شت کوین به رمز ارز های  کم ارزشی اشاره دارد که هیچ هدف مشخصی را دنبال نمی‌کند. اساساً این اصطلاح دارای بار معنایی منفی بوده و اغلب برای توصیف آلت کوین هایی استفاده می‌شود؛ که هیچ هدف و ارزش مشخصی ندارند. شت کوین ها می توانند یک کپی از دیگر رمز ارز ها یا یک رمز ارز جدید باشند.  برای مثال ارز های : دوج کوین، شیبا، بیبی دوج، هوگ  و... از مجبوب ترین شت کوین های بازار هستند.

 

تاریخچه مفهوم شت کوین

احتمالا اولین بار از این اصطلاح در تاریخ ۲ نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی در یک تالار گفتگو به نام Bitcoin Talk استفاده شده است. بر اساس داده های Google Analytics تا قبل از سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ یعنی زمان شروع محبوبیت و رونق بازار ارزهای دیجیتال، علاقه‌ای به استفاده از این لغت وجود نداشته؛ اما اکنون شت کوین یکی از اصطلاحات جدا نشدنی در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

 

آیا شت کوین ها مناسب سرمایه گذاری هستند؟

شیت کوین‌ها برای سرمایه گذاری ریسک خیلی بالایی دارند. نمی‌توان انکار کرد که آلت کوین‌های با ارزش بازار کم می‌توانند سود بالایی داشته باشند، اما تنها در صورتی که سرمایه گذار بسیار خوش شانس باشد و در زمان مناسب بفروشند، می‌توانند سود خوبی بدست آورند. در مورد سرمایه گذاری روی شت کوین ها این احتمال وجود دارد که سرمایه گذار تمام سرمایه اولیه خود را از دست بدهد.

 

ویژگی های شت کوین ها چیست؟

  1. معمولا تیم توسعه‌دهنده شت کوین‌ها ناشناس هستند.
  2. این پروژه‌ها وعده‌های بزرگی می‌دهند اما عملکرد مشخصی به نمایش نمی‌گذارند.
  3. جنبه‌های مختلف این پروژه‌ها از سایر پروژه‌ها کپی شده و اغلب سطحی به نظر می‌رسند.

دوج کوین

معرفی دو شت کوین محبوب در بازار رمز ارزها

دوج کوین:  دوج یک میم کوین است که در ابتدا برای سرگرمی و الهام از تصویر یک سگ به نام شیبا طراحی شد. بیشتر موفقیت این توکن نتیجه پذیرش و حمایت اینفلوئنسرها و افراد مشهور مانند ایلان ماسک بوده است.

 

بیت تورنت: توکن بیت تورنت مبتنی بر پلتفرم اشتراک گذاری فایل بیت تورنت است. بیت تورنت یک پروتکل محبوب برای اشتراک گذاری فایل ها است.  بی تی تی یک شت کوین با عرضه ۱ تریلیون توکن است و با اینکه شرکت قدرتمندی از این توکن حمایت می کند اما بدلیل اینکه عملکرد مناسبی را از خود نشان نداده مردم آن را در دسته شت کوین ها قرار داده اند.

 

شیبا اینو:  توکن شیبا اینو پس از موفقیت دوج کوین، به عنوان یک میم کوین دیگر معرفی شد که هیچ هدفی ندارد و با هیچ بلاک چین یا برنامه غیرمتمرکز مرتبط نیست و حداکثرعرضه توکن های این رمز ارز ۱ کوادریلیون تعیین شد.

 

 

مزایای شت کوین ها

  1. احتمال دارد قیمت‌ها به شدت افزایش یابد.
  2. بخاطر پایین بودن قیمت نگهداری حجم زیادی از رمزارز امکان‌پذیر است.

 

معایب شت کوین ها

  1. احتمال افت قیمت و بی‌ارزش شدن شت کوین بالا است.
  2. احتمال کلاهبرداری وجود دارد.