time

00/08/11

مفهوم نود در دنیای بلاکچین

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

نود چیست؟

در ساده ترین تعریف هر سیستم کامپیوتری که به شبکه بلاکچین متصل شود یک نود Node در بلاکچین است. از آنجایی که بلاکچین نهاد مرکزی برای کنترل شبکه یا ذخیره اطلاعات ندارد.این فقدان نهاد مرکزی را مشارکت‌کنندگان یا همان گره‌ها جبران می‌کنند. نود ها همچنین انجام تراکنش‌های همتا به همتا) را در بلاکچین ممکن می‌سازند. هر‌چه تعداد این کامپیوترهای متصل به شبکه(نودها) بیشتر باشد زیرساخت شبکه بلاکچین قوی‌ تر می‌شود.

 

نود بیت کوین چیست؟

در بلاکچین بیت کوین ، گره‌ها(نود ها) نقش بسیار مهمی دارند. می‌توانید نود‌ها را به عنوان محافظ شبکه تصور کنید که دائماً بلاکچین بیت کوین را زیر نظر دارند تا معاملات قانونی بیت کوین را از معاملات غیر قانونی و جعلی تشخیص دهند.

در این میان گره‌های سبک هم وجود دارد که عملکرد آنها به گره‌های کامل بستگی دارند. آنها به میزان قابل توجهی حجم دانلود و ذخیره سازی کمتری نسبت به نودهای کامل نیاز دارند؛ زیرا آنها فقط هدر بلاک  را از بلاکچین بیت کوین  دانلود می‌کنند و کل اطلاعات بلاکچین را ذخیره نمی‌کنند و تنها وظیفه آنها بررسی معاملات در بلاکچین با استفاده از تأیید پرداخت است.

 

اجماع در بلاکچین ها چیست؟

اجماع در یک بلاکچین غیرمتمرکز با قوانینی تعریف می‌شود که شبکه بر اساس آنها کار می‌کند و اعتبار اطلاعات موجود در بلوک‌ها را تأیید می‌کند. حفظ اجماع بین نودها تأیید معاملات و رأی دادن به پیشنهادها از جمله وظایف اصلی نود های کامل است.

نود ها

فول نود یا همان گره کامل چیست؟

گره های کامل تراکنش‌ها و بلوک‌ها را تأیید می‌کند و تراکنش‌ها و بلوک‌های دیگر گره‌های کامل را برای پشتیبانی از شبکه بیت کوین قبول می‌کند.

 

نود استخراج کننده چیست؟

وظیفه‌ی گره های استخراج کننده، تایید تراکنش‌های شناور است. این نودها برای استخراج هر بلاک جدید نیاز به دریافت کل اطلاعات شبکه ندارند، و تنها با دریافت اطلاعات بلاک قبلی می‌توانند تراکنش را تایید و بلاک جدید را استخراج کنند.

 

وظیفه اصلی نود ها چیست؟

 

1- انجام الگوریتم اجماع در بلاکچین

اجماع در یک بلاکچین غیرمتمرکز با قوانینی تعریف می‌شود که شبکه بر اساس آنها کار می‌کند و اعتبار اطلاعات موجود در بلوک‌ها را تأیید می‌کند.

 

2- حفظ بلاکچین از حملات 51٪

حملات 51٪ که یکی از خطرناک‌ ترین و رایج‌ترین حمله به بلاکچین‌ها هستند، به این صورت رخ می‌دهد که مهاجم می‌تواند بیش از 50 درصد قدرت پردازش شبکه را در اختیار بگیرند و در روند طبیعی فعالیت آن اختلال ایجاد کنند