time

00/08/12

5 اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

کسانی که به تازگی تحلیل تکنیکال یاد گرفته اند، ممکن است در ابتدای کار دچا اشتباهاتی شوند که کاملا طبیعی است و این اشتباهات جزو مراحل یادگیری بازار است. به همین منظور همیشه توصیه می شود که در ابتدای کار وقتی که تازه تحلیل تکنیکال یادگرفته اید؛ در حساب های دمو اقدام به معامله کنید و زمانی که تعداد معاملاتی که سود می کنید بیشتر از معاملات ضرر شد وارد بازار واقعی شوید. امروز در این مقاله به شرح 5 اشتباه رایج تریدر ها می پردازیم.

 

ترید بیش از حد

تصور اینکه همیشه باید در حال معامله باشید یک اشتباه رایج است. ترید شامل تحلیل‌، صبر و انتظار است. در استفاده از برخی استراتژی‌های معاملاتی ممکن است لازم باشد مدت طولانی منتظر بمانید تا سیگنالی مطمئن برای ورود به معامله دریافت کنید. برخی از معامله گران حرفه ای ممکن است کمتر از سه معامله در سال انجام دهند و سود بسیار خوبی را هم از این معاملات بدست آورند. بنابراین دائما ترید نکنید و صبر کنید تا سیگنال خرید یا فروش قوی بدست بیاورید سپس وارد معامله شوید.

 

بی توجهی به شرایط بازار

زمان هایی وجود دارد که پیش‌بینی از طریق تحلیل تکنیکال مورد اطمینان نیست. بازاررمز ارز ها توسط عرضه و تقاضا هدایت می‌شوند و مواقعی ایجاد می‌شود که در آن عرضه یا تقاضا باهم همخوانی ندارد. در این شرایط تصمیم گیری کورکورانه بر اساس ابزارهای تکنیکال باعث از دست رفتن سرمایه شما می‌شود. در چنین شرایطی به هیچ وجه نباید صرفا به داده های یک اندیکاتور توجه کرد بلکه باید با استفاده از ابزار های مختلف سعی در پیش بینی مسیر بازار داشته باشیم و در کنار تحلیل تکنیکال به داده های فاندامنتال هم توجه داشته باشیم.

 

ترید برای جبران ضرر

ضرر بخشی از زندگی یک تریدر است. بنابر این موضوع عجیبی نیست. در شرایطیه معامله در ضرر قرار دارد کاملاً معمولی است که ببینید تریدر ها سعی می‌کنند فوراً ضرر قابل توجه خود را بازگردانند. این دقیقا همان چیزی است که باعث ضرر بیشتر می شود! در مواقعی که دچار ضرر می شوید خونسری خود را حفظ کنید و از رفتار های احساسی فاصله بگیرید، در عوض مدتی ترید نکنید و خود را راضی کنید که ضرر کردن بخشی از بازار است و هیچ وقت به دنبال جبران ضرر نباشید. منتظر بمانید در فرصت بعدی زمانی که سیگنال معتبری دریافت کردید اقدام به معامله کنید.

ترید

نادیده گرفتن اینکه تحلیل تکنیکال صرفا یک پیش بینی است.

تحلیل تکنیکال با پیش‌بینی‌های  صد درصد سروکار ندارد و با احتمالات سرو کار دارد. این بدان معناست که شما تحلیل تکنیکال خود را بر اساس هر استراتژی خود تنظیم کنید و هرگز تضمینی برای رفتار بازار مطابق انتظار شما وجود ندارد. شاید تحلیل شما نشان دهد که احتمال حرکت بازار به سمت بالا یا پایین بسیار زیاد است، اما این تحلیل در واقعیت رخ ندهد.

 

پیروی کورکورانه از سایر تریدر ها

به یاد داشته باشید که سیستم معاملاتی و هدف هر شخص متفاوت از دیگری است. یکی از رایج ترین اشتباهات کسانی که وارد بازار ارز های دیجیتال می شوند. پیروی کورکورانه از دیگران است که احتمالا بعد از مدتی تمام معاملات آنها ضرر خواهد شد. نباید صرفا بخاطر حرف یک شخص دیگر اقدام به معامله کنید. شاید با این روش چند معامله را با سود ببندید اما ضرر هر لحظه در کمین شماست. بهترین کار این است که خودتان با استفاده از تحلیل تکنیکال و سیستم معاملاتی خود اقدام به معامله کنید و نظر دیگران را بعد از تحلیل خودتان در نظر بگیرید.