time

00/08/15

4 نکته ای که قبل از شروع ترید باید بدانید

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

امروز در این مقاله به ذکر 4 نکته ای که قبل از شروع ترید کردن باید بدانید، می پردازیم. با دانستن این موارد می توانید از خطا های ساده و کوچک در امان بمانید. با ما همراه باشید.

 

1-تریدر حرفه ای کسی است که عادات خوبی دارد

ایجاد عادات خوب در ترید کردن، به اندازه ایجاد عادات خوب در زندگی تاثیرگذار است. برای مثال همیشه بعد از اتمام یک معامله، به تجزیه و تحلیل آن معامله اهمیت دهید. شاید این کار خسته‌کننده به نظر برسد، اما مانع از شکست‌های بعدی می‌شود. یک نقشه استراتژی معاملاتی برای خود بنویسید و در آن همه اطلاعات را وارد کنید. اطلاعاتی مانند: در چه بازاری می‌خواهید ترید کنید، دلیل این ترید چیست، قیمت ورود چند است، حد ضرر در چه قیمتی قرار دارد، در چه قیمتی خروج خواهید کرد و چه مقدار از سرمایه خود را وارد این معامله خواهید کرد. بعد از بستن ترید مجدد شروع به تجریه و تحلیل معامله خود کنید و نقاط ضعف و قوت خود در آن ترید را بنویسید تا بعد ها بتوانید متوجه خطاهای خودتا شوید و آنها را برطرف کنید.

 

 

2-روند ترید کردن مهم تر از نتیجه آن است

هر کسی می‌تواند در بازارهای مالی به شکلی درآمد کسب کند. این واقعیت است، اما هر کسی نمی‌تواند از بازار درآمد پایدار بدست آورد! انجام یک معامله صحیح و درآمدزایی از آن کار بزرگی نیست. شما فقط به صورت اتفاقی در زمان و مکان مناسب بوده‌اید. بسیاری از تریدرهای تازه‌وارد به صورت اتفاقی از پدیده خوش‌شانسی برای تازه‌کارها بهره‌مند می‌شوند و چند معامله سودده انجام می‌دهند. در این شرایط چنین بردهایی اعتماد به نفس آن‌ها را بالا می‌برد و آن‌ها را متقاعد می‌کند که درآمدزایی در بازارهای مالی بسیار آسان است. درصورتی که اصلا چنین نیست. این مهم نیست که شما بتوانید در چند معامله سود خوبی بدست بیاورید بلکه این مهم است که بتوانید به صورت مداوم و پیوسته از بازار سود بگیرید. بنابر این هدف شما نباید صرفا کسب سود باشد، بلکه باید همراه بازار رشد کرده و به درآمد پایدار برسید.

تریدر

3-ترید روزمره خطرناک است

بیشتر معامله‌گران کهنه‌کار به تازه‌واردها توصیه می‌کنند که ترید را به صورت معامله روزانه شروع نکنند. آن‌ها می گویند که معاملات روزانه پرریسک هستند و برای ارزیابی وضعیت و تصمیم‌گیری سریع، به میزان مشخصی از تجربه و دانش نیاز است. خب این استراتژی کاملا درست است اما بسیاری از تریدرهای جوان، معامله روزمره را با هر روز ترید کردن اشتباه می‌گیرند. بدین ترتیب برخی از تریدرهای مبتدی با تصور اینکه معامله کردن به اندازه‌ای آسان است که می‌توانند هر روز به سادگی ترید کرده و مقداری سود به صورت روزانه به دست آورند شروع به باز کردن معاملات زیادی در روز می کنند و در واقع آنها  گرفتار ترید روزمره می‌شوند و قبل از اینکه معاملات بلندمدت را شروع کنند دارایی‌شان توسط بازار بلعیده می‌شود.

 

 

4-مهم نیست چقدر حرفه ای باشید، بازار بالاخره شما را شکست می دهد

بازار به ضریب هوشی، میزان تحصیلات، دستاوردهای شغلی و حتی تریدهای موفق قبلی شما هیچ اهمیتی نمی‌دهد. هر معامله جدید روند جداگانه‌ای دارد و باید با طرز فکر کاملا جدیدی در آن تصمیم گیری کرد. داشتن ترید های موفق بسیار زیاد هرگز مانع از ضرر نکردن شما نمی شود. ضرر کردن بخشی از روند بازار است و بالاخره هر کسی گرفتار آن می شود. در زمانی که با ضرر روبرو می شوید مهم ترین چیز حفظ انگیزه خود و کنترل خود در مقابل ترید برای جبران ضرر است. زمانی که با ضرر روبرو شدید از ترید کردن دست بکشید، مدتی استراحت کنید ولی از بازار فاصله نگیرید، سپس به تحلیل معامله خود بپردازید و عامل ضرر خود را پیدا کنید و بعد از اینکه متوجه دلیل ضرر خود شدید دوباره شروع به ترید کردن کنید ولی دنبال جبران ضرر نباشید بلکه به دنبال ترید موفق باشید.