time

00/08/19

اثبات سهام چیست؟ به زبان ساده

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

الگوریتم گواه اثبات سهام چیست؟

الگوریتم Proof Of Stake که به اختصار آن را PoS می نامند، یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین الگوریتم‌های اجماع در شبکه‌های بلاکچین است  که بعد از روش گواه اثبات کار Pow بیشترین کاربرد را در تکنولوژی بلاکچین داردبیت کوین به عنوان اولین و بزرگترین رمز ارز جهان از الگویتم گواه اثبات کار استفاده می‌کند که با گذشت زمان و با توسعه بیت کوین انتقادهای فراوانی به این روش مطرح شد و در نهایت الگوریتم Pos  اولین بار در سال ۲۰۱۱ و در فروم Bitcointalk به عنوان راه‌حلی برای رفع مشکلات الگوریتم گواه اثبات کار مطرح شد.

 

هدف الگوریتم گواه اثبات سهام چیست؟

گواه اثبات سهام قصد دارد مشکل هزینه بالای استخراج در االگوریتم اثبات کار را با دادن سهم ماینینگ بیشتر به کسانی که کوین بیشتری دارند بر طرف سازد. بدین ترتیب به جای استفاده از انرژی برق برای حل کردن مسائل پیچیدۀ ریاضی گواه اثبات کار و سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزارهای ماینینگ، استخراج کننده فقط باید روی خود ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. برای همین الگوریتم گواه اثبات کار میزان ماینینگ هر ماینر را به شکلی کاملاً منطقی در نسبت مشخصی با تعداد یا حجم کوین ماینر تعیین می‌کند. برای مثال، ماینری که 5% از بیت‌کوین‌های موجود را در اختیار داشته باشد، طبق این نظریه فقط می‌تواند 5% از بلاک‌ها را استخراج کند.

گواه اثبات سهام

الگوریتم اثبات سهام چگونه کار می کند؟

گره ها در شبکه‌هایی که از الگوریتم POS استفاده می‌کنند باید رمز ارز اصلی آن شبکه را Stake کنند. در این صورت به گره های اعتبار سنج در شبکه تبدیل می‌شوند. اکنون این گره ها وظیفه بررسی تراکنش‌ها و همچنین ایجاد بلاک‌های جدید در شبکه را برعهده دارند. و برخلاف روش  اثبات کاردر این روش نیازی به خرید پردازنده‌های بسیار قوی نیست. در نتیجه مصرف انرژی در شبکه به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. از طرفی، برای گره شدن در چنین شبکه‌ ای نیاز به سرمایه اولیه بالایی هم نیست. در نتیجه افراد راحت‌تر می توانند وارد شبکه شوند و این به غیرمتمرکزتر شدن شبکه کمک زیادی می‌کند.

 

مزایای الگوریتم اثبات سهام:

  • عدم نیاز به مصرف مقادیر زیادی انرژی است
  • کاهش خطر متمرکز شدن شبکه و حمله ۵۱ درصد
  • عدم نیاز به تولید کوین‌های بیشتر به منظور پاداش دادن به ماینرها
  • عدم نیاز به خرید دستگا‌ه‌های سخت افزاری و امکان برداشت موجودی استیک شده در هر زمان

 

معایب الگوریتم اثبات سهام:

  • بخاطر استیک کردن کوین در سیستم  گردش کوین‌ها محدود شده و کاربری آن کم می‌شود