time

00/08/22

دسنترالند و توکن مانا چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

مانا توکن بومی نرم افزار دسنترالند Decentraland  است که بر روی شبکه اتریوم فعالیت می کند و  به دنبال ایجاد انگیزه در شبکه جهانی برای کاربران به وسیله ی کار با یک دنیای مجازی می باشد. امروز در این مقاله به شرح کامل ویژگی های رمز ارز مانا می پردازیم.

 

 

دسنترالند چیست؟

دسنترالند Decentraland یک جهان غیرمتمرکز آنلاین واقعیت مجازی مشابه است. که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود و برای حمایت از ایجاد، توسعه، میزبانی، و فروش املاک مجازی ایجاد شده است.

دسنترالند به کاربران اجازه می دهد تا املاک مجازی را خریداری کنند، و سپس آنها را به عنوان تجارتی آنلاین و مجازی به فروش برسانند. ساختمان ها و جاذبه های بسیاری وجود دارند که می توانند بر روی طرح های زمین های مجازی ساخته شود، و سپس می توان آنها را برای کسب درآمد و سود فروخت.

دسنترالند همچون بسیاری دیگر از بلاکچین ها ایجاد شده است و دارای سه لایه پروتکل است. این لایه ها عبارتند از لایه اجماع، لایه محتوایی زمین، و لایه آنی. در لایه اجماع، قرارداد های هوشمند به ردیابی و کنترل لحظه ایِ مالکیت زمین ها می پردازند. لایه محتوایی زمین مسئولیت تفسیر محتوایی را بر عهده دارد. همچنین لایه آنی، ارتباطات همتا به همتا را فراهم  می سازد که برای تعامل کاربران با یکدیگر نیاز است.

 

تاریخچه دسنترالند

بنیاد دیسنترالند  توسط Esteban Ordano و Ariel Meilich در سال 2015 تاسیس شد. دیسنترالند قبل از راه اندازی سیستم عامل خود یک سازمان غیرمتمرکز DAO راه اندازی کرد تا مدیریت پروژه را به کاربران خود واگذار کند. بعداAriel Meilich و Esteban Ordano هردو از سمت های اصلی پروژه کنار رفته اند اما هنوز هم در کنار دیسنترالند به عنوان مشاور اصلی کار می کنند.

دسنترالند-مانا

 

توکن لند چیست؟

توکن لند یکی از توکن های ایجاد شده توسط پلتفرم Decentraland و با استاندارد ERC-721 می باشد. مفهوم لند در Decentraland به زمینی در دنیای مجازی سه بعدی اشاره دارد. همچنین لند یک توکن غیر قابل تعویض یا NFT می باشد که توسط بلاکچین اتریوم طراحی شده است.

در واقع کاربران این امکان را دارند که هر توکن لند را که خریداری می کنند به طور دائم در اختیار داشته باشند زیرا این زمین ها یا لندها از طریق بلاکچین قابل ردیابی است. سپس آنها می توانند بر روی هر صحنه سه بعدی که می خواهند LAND ساخته شود و کنترل کامل داشته باشند. کاربران می توانند LAND را از بازارهای ثانویه  نیز خریداری کنند.

 

توکن مانا چیست؟

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد مانا از جمله توکن های بومی در Decentraland است . توکن مانا همچنین از جمله توکن های با استاندارد ERC-20 می باشد که توسط بلاکچین اتریوم طراحی شده است. در حال حاضر کاربران می توانند از توکن مانا (MANA) برای خرید لند (LAND) و همچنین هزینه کالاها و خدمات در دیسنترالند استفاده کنند. توکن مانا را می توان از صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز مختلف خریداری نمود.

 

عرضه اولیه دسنترالند

دسنترالند، عرضه ی اولیه ای به ارزش ۲۴ میلیون دلار در تنها ۳۵ ثانیه اجرایی رقم زد. این عرضه ی اولیه در ۸ آگوست ۲۰۱۷ برگزار شد، و یکی از موفق ترین عرضه های اولیه ی تاریخ نام گرفت. حدود ۱۰ هزار سرمایه گذار تلاش کردند تا در این عرضه شرکت کنند. با توجه به حجم بالا، تراکنش های حدود ۷۰۰۰ نفر از آنها هرگز پیش نرفت. در نتیجه، آنها نتوانستند از مالکان اولیه ی این کوین باشند.