time

00/08/23

متاورس چیست؟ به زبان ساده

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

 

متاورس چیست؟

متاورس به دنیاهای مجازی اشتراکی گفته می‌شود که در آن زمین‌ها، ساختمان‌ها، آواتارها و حتی نام‌ها قابلیت خرید و فروش دارند و بیشتر این خرید و فروش‌ها به کمک ارزهای دیجیتال انجام می شود. درواقع متاورس ترکیبی از فناوری‌های واقعیت مجازیvirtual reality، واقعیت افزوده  augmented reality و اینترنت است.  بسیاری از پلتفرم‌های دنیای متاورس روی تکنولوژی بلاکچین اجرا شده اند و از ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیر مثلی (NFT) استفاده می‌کنند. بدین ترتیب نوعی جدید از دارایی‌های دیجیتالی را خواهیم داشت، که غیرمتمرکز، مالکیت محور و درآمدزا هستند.

 

 

معنای نام متاورس چیست؟

متاورس ترکیبی است از پیشوند "Meta"به معنای فراتر، و "Universe" به معنای جهان.

 

 

تاریخچه نام متاورس

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان علمی-تخیلی تصادف برفی  Snow Crash اثر نیل استفنسون در سال ۱۹۹۲ میلادی مطرح شد، جایی که دو راننده برای نجات خود از کابوس‌آباد سرمایه‌گرایی، از آن عبور می‌کنند.

 

 

متاورس چه نیازی به رمز ارز ها دارد؟

در دنیای متاورس، تقاضای شدیدی برای هویت‌سنجی بدون مجوز، خدمات مالی و مبادله سریع پول وجود دارد. ما می‌دانیم که در متاورس، اطلاعات باید ذخیره شوند و در اختیار میلیون‌ها یا شاید حتی میلیارد‌ها نفر قرار گیرند. پاسخ به این نیاز و تقاضای شدید در تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال نهفته است.

 

 

نقش بلاکچین در متاورس چیست؟

بلاکچین نقشی اساسی در دنیای متاورس دارد برای متوجه اهمیت این موضوع باید به مفهوم بلاکچین توجه کنید. بلاک‌چین به زبان ساده یک پایگاه داده است که در شبکه‌ای از رایانه‌ها برای عموم به اشتراک گذاشته می‌شود. هنگامی که در بلاکچین یک سابقه به زنجیره اضافه می‌شود، تغییر آن بسیار دشوار است. برای اطمینان از یکسان بودن همه نسخه‌های پایگاه داده، شبکه به طور مداوم بررسی‌هایی را انجام می‌دهد.

در پلت‌فرم بزرگ  Decentraland، ارز مورد استفاده و بومی شبکه MANA است. که حتی باشگاه‌هایی در Decentraland وجود دارد که می‌توانید با استفاده از MANA بازی کنید و دیلر‌هایی نیز آن‌جا حضور دارند که با ارز MANA دستمزد می گیرند.

متاورس

 

نقش توکن های غیرمثلی در متاورس چیست؟

NFTها نیز نقشی اساسی در دنیای متاورس metaverse ایفا می کنند و به کاربران مالکیت کامل کاراکتر‌های آن‌ها، آیتم‌های جمع‌آوری شده در بازی و حتی زمین‌های مجازی را می‌دهند.

 

 

انواع متاورس:

 

متاورس را می‌توان به طور کلی به دو نوع سیستم‌عامل مجزا تقسیم کرد.

نوع اول:

 ایجاد یک متاورس مبتنی بر بلاکچین با استفاده از NFTها و ارزهای دیجیتال. پلتفرم‌هایی مانند Decentraland و The Sandbox از این نوع هستند که به افراد اجازه می‌دهند تا بخش‌هایی مجازی از زمین‌ها را خریداری کرده و محیط مخصوص خود را بسازند.

 

نوع دوم:

متاور برای ارتباط با دنیای مجازی به طور کلی استفاده می‌کند، مثلا افراد می‌توانند برای تجارت یا تفریح با یکدیگر ملاقات کنند. در همین زمینه، فیس‌بوک در ماه جولای اعلام کرد که در حال ایجاد یک تیم متخصص محصول، برای کار بر روی متاورس است.

درضمن بازیهایی مانندRoblox ، Fortnite و Minecraft، که کاربران می‌توانند در آن‌ها رقابت کرده و همکاری کنند و همچنین دست به ساخت آیتم‌های بخصوص خود بزنند نیز، در این دسته قرار می‌گیرند.

متاورس2

6 ارز دیجیتال حوزه متاورس:

  1. ارز دیجیتال ENJ (Enjin Coin)
  2. ارز دیجیتال آکسی اینفینیتی AXS
  3. ارز دیجیتال ATLAS متعلق به پلت‌فرم Star Atlas
  4. ارز دیجیتال SAND متعلق به پلت‌فرم The Sandbox
  5. ارز دیجیتال MVI متعلق به پلت‌فرم Metaverse Index
  6. ارز دیجیتال مانا MANA متعلق به پلتفرم Decentraland

 

 

چرا متاورس (Metaverse) اهمیت دارد؟

حتی اگر متاورس نتواند به چشم‌اندازی حماسی که بسیاری برای آن در نظر گرفته‌اند برسد، حداقل می‌تواند نحوه تعامل ما با دنیای دیجیتال را به صورت اساسی تغییر دهد. یک تجربه مجازی جمعی می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای طراحان، گیمر‌ها و هنرمندان به وجود بیاورد، همانطور که توکن‌های غیر مثلی (NFT) این کار را انجام دادند. دنیای مجازی متاورس می‌تواند در آینده ای نزدیک به صنعتی تریلیون دلاری تبدیل شود محلی برای سرگرمی، تجارت و حتی برای برخی افراد محلی برای‌ کار. درضمن فراموش نکنید که متاورس (Metaverse) به عنوان یک شاخه از اینترنت تعریف نمی‌شود بلکه یک جایگزین برای آن محسوب می شود و با استفاده از بلاکچین و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز طراحی خواهد شد.