time

00/08/24

کاربرد های مهم بلاکچین در دنیای امروز

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

بلاکچین یک تکنولوژی بسیار قدرتمند است که با ظهور اولین رمز ارز یعنی بیت کوین به جهان معرفی شد. همانطور که بلاکچین در دنیای ارز های دیجیتال کاربرد و نقش بسیار مهمی  دارد، در زمینه های بسیار زیاد دیگری هم مورد استفاده قرار می گیرد که امروز در این مقاله به برخی کاربرد های بلاکچین در دنیای امروزی می پردازیم.

 

 

بلاکچین چیست؟

به صورت خلاصه، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات است که تفاوت آن با سایر سیستم ها این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه یا همان بلاکچین به اشتراک گزاشته می شود و با استفاده از روشهای خاص رمزنگاری و توزیع داده ها، امکان هک و یا حذف اطلاعات ثبت شده در شبکه تقریبا از بین می رود.

 

 

اصلی ترین تفاوت پایگاه داده سنتی با بلاکچین

کنترل غیرمتمرکز، خطرها و آسیب‌های مربوط به کنترل متمرکز را برطرف می‌کند. هر فردی که به یک پایگاه داده متمرکز دسترسی کافی داشته باشد، می‌تواند داده‌های موجود در آن را خدشه‌دار کند یا به‌طور کامل آنها را از بین ببرد. بنابراین، کاربران پایگاه داده متمرکز باید به زیرساخت‌های امنیتی مدیریت و حاکمیت پایگاه داده کاملاً اعتماد داشته باشند. فناوری بلاکچین به‌منظور رفع این مشکل، با استفاده از ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده، امنیت را در ساختار خود نهادینه کرده است.با این همه، فناوری بلاک چین برای ثبت انواع خاصی از داده‌ و پایگاه‌ داده سنتی برای انواع دیگری از داده‌ها مناسب هستند. هر سازمانی، پیش از انتخاب پایگاه داده موردنظر خود، باید کاملاً از نیازها و انتظارات خود آگاه باشد و هدف مطلوب خود را با توجه به نقاط ضعف و قوت هر کدام از انواع پایگاه داده ارزیابی کند

 

 

چهار مورد از کاربرد های بلاکچین چیست؟

بلاکچین

بلاکچین در دنیای توکن های غیرمثلی

NFT ها آیتم‌های دیجیتالی مانند موسیقی، هنر، گیف، ویدیو و... هستند که به پشتوانه بلاکچین به فروش می‌رسند. در واقع تکنولوژی بلاکچین تضمین می‌کند که مالک انحصاری یک توکن خاص می‌تواند حقوق کامل آن را ادعا کن و همچنین بدون اجازه و امضای صاحب توکن غیرمثلی امکان انتقال آن به شخص دیگر تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

توکن های غیرمثلی فرصت های بسیار جدیدی برای هنرمندان به وجود آورده است ببرای مثال میم گربه توسی بامزه به تازگی به قیمت 600.000 دلار در بلاکچین اتریوم فروخته شد.

 

 

کاربرد بلاکچین در جلوگیری از جعل هویت و اسناد

راه حل این مشکل به این صورت است، تخصیص یک هویت دیجیتالی به هر شخص. بلاکچین با اختصاص یک هویت به هر فرد در کل شبکه این امر را میسر می‌کند. به کارگیری هویت دیجیتال فواید زیادی دارد. از جمله اینکه دیگر نیازی به نگهداری مدارک نیست. این شرایط مانع از سرقت هویت می‌شود. از طرف دیگر دولت‌ها هم می‌توانند از هویت دیجیتالی استفاده کنند. دولت‌ها با وجود هویت دیجیتال می‌توانند رای گیری را در محیطی غیرمتمرکز انجام دهند. هویت دیجیتال یکی از نمونه‌های خوب کاربردهای بلاکچین است.

 

 

انتخابات دیجیتال

روش های رای دهی قدیمی علاوه بر اینکه هزینه های مالی بسیار بالایی دارند، زمان زیادی را هم هدر می دهند و رای دهی های دیجیتال نیاز به سطح امنیت بسیار بالایی دارند. در سال های اخیر بسیاری از کشور ها رای گیری های دیجیتالی را کنار گذاشته اند و دوباره رای گیری های خود را به صورت کاغذی انجام می دهند، چرا که خطر دستکاری آرا به دست هکر ها وجود داشت. برای حل این مشکل می توان از تکنولوژی بلاکچین استفاده کرد، بنابریان هر رای به عنوان یک داده و یا یک هش مخصوص ثبت می شود و دیگر امکان دستکاری آن وجود ندارد. یک شرکت سوئیسی روی چنین سیستمی کار می کند و کاملا به صورت Open Source خواهد بود. اما مسئله مهم چالش ها در این زمینه است. اول باید هویت رای دهندگان تشخیص داده شود بدون اینکه امنیت اطلاعاتی آن ها به  خطر بیفتد دوم اگر به افراد این امکان را بدهید تا با کامپیوتر های شخصی یا موبایل هایشان رای دهند باید وارد این حساب ها شوید و ممکن است در سیستم های آن ها بدافزار هایی نیز وجود داشته باشد.

 

 

بانکداری

بسیاری از افراد معتقدند بلاکچین ها همان تاثیری را روی بانک ها خواهند داشت که اینترنت روی رسانه داشته است. فناوری بلاکچین این امکان را به خدمات مالی می دهد تا کلیه روند آن ها ثبت شود و دیگر نقطه مبهمی باقی نماند. به هنگام استفاده از خدمات بانکی همه اطلاعات مربوط به فعالیت های شما ثبت می شوند بنابراین دیگر نگرانی گم شدن رسید یا چنین مشکلاتی را ندارید. در صنعت پرداخت نیز با استفاده از تکنولوژی بلاکچین همه اطلاعات مربوط به پرداخت های شما ثبت می شوند و دیگر خطر کلاهبرداری وجود ندارد زیرا همه اطلاعات مربوط به اشخاص درون شبکه ثبت می شود.