time

00/08/25

محبوب ترین ارز های دیجیتال دنیای متاورس

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

قبلا در مقاله ای جداگانه به شرح کامل مفهوم دنیای متاورس پرداخته ایم. امروز در این مقاله به معرفی 4 رمز ارز محبوب که در دنیای متاورس می پردازیم.

 

 

متاورس چیست؟

متاورس به دنیاهای مجازی اشتراکی گفته می‌شود که در آن زمین‌ها، ساختمان‌ها، آواتارها و حتی نام‌ها قابلیت خرید و فروش دارند و بیشتر این خرید و فروش‌ها به کمک ارزهای دیجیتال انجام می شود. درواقع متاورس ترکیبی از فناوری‌های واقعیت مجازیvirtual reality، واقعیت افزوده  augmented reality و اینترنت است.

 

 

چهار رمز ارز دنیای متاورس

 

دسنترالند (MANA)

مانا

دسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر بلاکچین است که در آن کاربران می‌توانند زمین‌ بخرند، بفروشند و توسعه دهند.  و همه این‌ها کار ها در حین بازی کردن، تولید محتوا و تعامل با دیگران رخ می‌دهد.

دسنترالند بزرگ‌ترین جهان مجازی در فضای NFT است و به‌صورت یک توکن غیرمثلی ERC-71 به نام LAND عرضه شده است. هر قطعه زمین در جهان دیسنترالند (Decentraland) منحصر به فرد است و مالکان می‌توانند به دلخواه خود هرکاری که می‌خواهند با زمین خود انجام دهند. کاربران می‌توانند با استفاده از توکن MANA، LAND را روی پلتفرم دسنترالند خریداری کنند. علاوه بر این MANA توکن اصلی و کاربردی در سیستم دیسنترالند نیز به‌ شمار می‌رود. و به عنوان یک توکن بومی، MANA برای پرداخت کالاها و خدمات نیز استفاده می‌شود. این رمز ارز بر روی بستر اتریوم ساخته شده است و می‌توان آن را با سایر ارزهای دیجیتال یا در ازای ارزهای فیات معامله کرد.

 

 

آکسی اینفینیتی (AXS)

آکسی

آکسی اینفینیتی یک بازی ویدئویی آنلاین مبتنی بر NFT است که از توکن‌های دیجیتال مبتنی بر اتریوم AXS و SLP استفاده می‌کند. در این بازی بازیکنان حیوانات خانگی دیجیتالی خود را که به نام آکسی (Axie) شناخته می‌شوند را پرورش می‌دهند و به مبارزه می‌گذارند. بازی آکسی اینفینیتی از ارز دیجیتال AXS به‌عنوان یک توکن کاربردی در بازی استفاده می‌کند. دارندگان توکن، می‌توانند در رای‌گیری‌ها شرکت کنند و مسیر دنیای بازی را شکل دهند. قوانین در آکسی اینفینتی، با بازی‌های سنتی بسیار متفاوت است، جایی که سازندگان بازی تمام تصمیمات را می‌گرفتند اما دارندگان AXS نه تنها می‌توانند توکن‌های خود را به سهام‌گذاری یا استیک بگذارند و درآمد بیشتری کسب کنند، بلکه می‌توانند به طرح‌های مختلف مدیریتی نیز رأی دهند.

بازی آکسی اینفینیتی، از توکن (SLP) نیز استفاده می‌کند. توکن SLP عمدتا برای پرورش آکسی‌ها در جهان بازی استفاده می‌شود.

 

 

توکن سندباکس (SAND)

سند باکس

SAND توکن دیگری است که باید در دنیای متاورس محبوبیت خاصی دارد. سندباکس (Sandbox) یک دنیای مجازی است که مانند اکثر پلتفرم‌های این حوزه، به‌روی بلا‌چین اتریوم ساخته شده است. در این پل‌فرم، بازیکنان می‌توانند بازی خود را بسازند، از آن کسب درآمد کنند و در آن بازی کنند. این پلتفرم از توکن SAND استفاده می‌کند که یک توکن کاربردی ERC-20 است که برای حاکمیت، سهام‌گذاری (استیک) و انتقالات استفاده می‌شود.

 

 

ارز دیجیتال انجین (ENJ)

انجین

کوین انجین (Emjin Coin)، یکی دیگر از توکن‌های دنیای متاورس است که باید زیرنظر داشت. این پلتفرم، یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که می‌خواهد استفاده از NFTها را برای افراد، برندها و مشاغل آسان کند. توکن های غیرمثلی که با انجین (Enjin) ساخته می‌شوند از استاندارد ERC-1155 استفاده می‌کنند که با استاندارد رایج ERC-721 متفاوت است.

NFTهای تولید شده در محیط انجین (Enjin) مستقیماً توسط توکن ENJ پشتیبانی می‌شوند. ENJ رمز ارز بومی مورد استفاده در پل‌فرم انجین است. هر زمان که یک NFT جدید در شبکه تولید (Mint) می‌شود، مقدار مشخصی ENJ در توکن ضمیمه می‌شود.