time

00/08/26

قرارداد هوشمند چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

 

 

تاریخچه قرارداد هوشمند

ایده ی اولیه ی آن را یک دانشمند کامپیوتر به نام Nick Szabo در سال ۱۹۹۴ مطرح کرد. او اصول اولیه ی کار را مشخص کرد اما آن زمان شرایط و بستر مناسبی برای تحقق آن ها وجود نداشت. قراردادهای هوشمند از زمان ظهور تکنولوژی بلاکچین تغییرات بسیار زیادی کرده است. رمزارز بیت کوین پایه و اساس قرارداد را در بلاکچین ایجاد کرد. با این حال ابزار های آن همه‌ی نیازها را برطرف نمی‌کنند. بدین خاطر با ظهور رمز ارز اتریوم به وجود آمد که قراردادهای هوشمند را برای عموم قابل استفاده کرد و انگیزه بیشتری برای ساخت پلتفرم‌های نیازمند به قرارداد هوشمند را داد.

 

 

طرز کار قرارداد هوشمند چیست؟
در قرارداد هوشمند، ابتدا دارایی و شرایط قرارداد کدگذاری می‌شوند در بلوک هایی در بلاکچین قرار می‌گیرند. این قرارداد چندین بار بین نود های پلتفرم، توزیع و پخش می‌شوند. بعد از اجرای معامله، قرارداد با شرایطش سازگار و قابل اجرا خواهد.

 

 

قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قادر به اجرای قرارداد های هوشمند است. قرارداد هوشمند معامله‌‌ها و فرایند‌ها را بدون نیاز به واسطه انجام می ‌دهد. این قراردادها غیر قابل برگشت و قابل پیگیری بوده و تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات را به طور خودکار فراهم می‌کند. انجام معامله و فرآیند پرداخت با کدگذاری تعیین می‌شوند که در صورت درست بودن شرایط موجود، این قرارداد بطور خودکار انجام خواهد شد. قرارداد هوشمند برعکس قرارداد معمولی، غیر متمرکز و غیر قابل بازگشت است.

قرارداد هوشمند

مهم ترین مزیت رمز ارز اتریوم این است که هیچ گونه محدودیت در پردازش قرارداد‌ها ندارد. اتریوم به جای ارائه مجموعه‌‌ای از عملیات‌ های محدود، به توسعه دهندگان اجازه می‌‌دهد تا نرم افزارهای خودکار را روی بلاک چین اجرا کنند. بلاکچین اتریوم برای همه کسانی که بتوانند برنامه غیر متمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده است.

 

 

برای ایجاد قرارداد هوشمند چه چیز هایی نیاز است؟

  • موضوع قرارداد
  • امضای دیجیتالی
  • شرایط قرارداد
  • سیستم عامل غیرمتمرکز

 

مزایای قرارداد هوشمند:

 

  • امنیت:قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده و بین همه ی نود ها توزیع می‌شود.این تضمین می‌کند که بدون اجازه ی شما نه تغییر می‌کنند و نه از بین می‌روند.
  • اقتصاد و سرعت: بسیاری از فرآیند‌ها و پردازش ها خودکار هستند و بسیاری از واسطه ها حذف می‌شوند.