time

00/08/28

ارزدیجیتال کاردانو چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاکچین است که رمز ارز آن «Ada» نام دارد. رمز ارز آدا از محبوب ترین رمز ارز های بازار ارزهای دیجیتال است و گاهی از آن به عنوان بیت کوین بعدی یاد می شود! امروز در این مقاله به شرح ویژگی های کاردانو می پردازیم.

 

 

کاردانو چیست؟

کاردانو یک شبکه مبتنی بربلاکچین است که مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در «نسل سوم بلاکچین» می‌نامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. بلاکچین کاردانو مبتنی بر مکانیزم اثبات سهام  اجرا می شود. .به گفته تیم توسعه دهنده بلاکچین کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بهتر از بلاکچین‌های قدیمی مانند اتریوم است .به گفته تیم توسعه‌دهنده، کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و تحقیقات دانشمندان طراحی شده است. کار بر روی این پروژه از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ارز دیجیتال کاردانو (Ada) در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) به صرافی‌ها عرضه شد. همانطور که اشاره شد، مانند اتریوم، با استفاده از کاردانو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، می‌توان روی این بلاک چین برنامه‌های غیرمتمرکز ساخت؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را متوقف کند.

 

 

بنیانگذار کاردانو چه کسی است؟

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون که یکی از بنیان گذاران شبکه ی اتریوم بود، تاسیس شد. او همچنین مدیرعامل IOHK است که بلاک چین کاردانو را ساخته است.

در مصاحبه ای برای مجموعه‌ی CoinMarketCap's Crypto Titans آقای هاسکینسون گفت که در سال ۲۰۱۱ با دنیای رمز ارزها آشنا شده و بصورت تفریحی استخراج و معامله گری ارزهای دیجیتال را انجام می داده است.

او گفت که اولین دخالت و ارتباط حرفه ای اش با این حوزه در سال ۲۰۱۳ بوده است و در زمانی دوره ی آموزشی ای در رابطه با بیت کوین طراحی کرده که بیش از ۸۰۰۰۰ دانشجو در آن شرکت کرده اند.علاوه بر کارآفرینی در حوزه ی تکنولوژی های جدید، هاسکینسون یک ریاضی دان نیز هست. در سال ۲۰۲۰، شرکت وی که فعال در حوزه تکنولوژی است مقداری ADA با ارزش ۵۰۰۰۰۰ دلار را به آزمایشگاه توسعه و تحقیقات بلاکچین دانشگاه Wyoming اهدا کرد.

کاردانو

 

کاربرد های کاردانو چیست؟

بلاکچین کاردانو بر امنیت و پایداری تمرکز دارد که به‌طور خاص در برنامه‌ها، سیستم‌ها و جوامع غیرمتمرکز اعمال می‌شود. مانند اکثر بلاکچین‌ها، کاردانو غیرمتمرکز است و هیچ مرجعی آن را کنترل نمی‌کند. درعوض، معاملات و قراردادهای هوشمند را انجمن با کمک قدرت محاسباتی تأیید می‌کند. توسعه‌دهندگان درباره نقشه راه و دورنمای توسعه کاردانو اعلام کردند که این پلتفرم درمقایسه‌با رقبا اکوسیستمی متعادل و پایدارتر را ارائه می‌دهد که می‌تواند نیازهای کاربران و همچنین سایر سیستم‌های دنباله‌روی ادغام را تأمین کند.کاردانو به‌عنوان سومین نسل از رمزارزها، سعی در مقابله با برخی از موضوعات رایج پیش روی استفاده از بلا‌چین در مقیاس بزرگ دارد. این مسائل دامنه بلاکچین را شامل موضوعاتی مانند مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری می‌کند. کاردانو ازطریق توسعه اصول طراحی و بهترین شیوه‌های مهندسی به‌دنبال غلبه بر این مسائل است.

 

 

کاردانو چگونه کار می کند؟

بلاکچین کاردانو را می‌توان به دو لایه مختلف تقسیم کرد:

لایه تسویه: لایه تسویه حساب ساخته و اکنون کاملا عملیاتی شده است. با این کار کاربران می‌توانند سکه‌های «ADA» را از یک کیف پول به کیف پول دیگر ارسال و دریافت کنند. این کار شبیه نحوه انتقال کاربران از طریق اتریوم (ETH) به یکدیگر است.

لایه محاسبات: لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه‌اندازی به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند.

 

به همین دلیل کاردانو با بلاکچین‌های قبلی که به طور معمول روی یک لایه کار می‌کنند بسیار متفاوت است. دو لایه جداگانه مزایای بالقوه‌ای را برای کاربران این رمزارز به همراه دارد. در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از موارد مشابه اتریوم است. زیرا می‌توان تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کرد؛ مثلا از آنجا که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می‌تواند بسته به قوانین آنها نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها را تغییر دهد.

رمز ارز کاردانو

 

استخراج کاردانو

از آنجا که بلاکچین کاردانو از مکانیزم اثبات سهام استفاده می کند نمیتوان مانند بیت کوین آن را استخراج کرد. بلکه میتوان از طریق سهام گذاری آن (staking) از طریق یک کیف پول به تایید تراکنش ها در این شبکه کمک کرد و پاداش دریافت کرد. علاوه بر انتقال و معامله، شرکت سرمایه گذاران در شبکه ی کاردانو میتوانند از این توکن برای سهام گذاری و ایفای نقش در اداره ی این پلتفرم حضور داشته باشند.

 

 

امنیت بلاکچین کاردانو چگونه تامین می شود؟

امنیت بلاکچین کاردانو توسط یک پروتکل اثبات سهام "سازگار با محیط زیست و بطور قابل تصدیقی ایمن" تامین شده است که Ouroboros نام دارد.

به گفته ی مسوولان پروژه کاردانو، Ouroboros در صورت تحویل ضمانت های امنیتی که توسط یک مکانیزم اجماع اثبات کار صورت می گیرد، ارتقاء می یابد. گفته می شود که این مکانیزم اثبات کار در مقایسه با مکانیزم اثبات کار در بیت کوین انرژی بسیار کمتری مصرف میکند و تا چهار برابر در مصرف انرژی بهینه است.

 

 

اطلاعات بیشتر درمورد رمز ارز آدا

نام واحدهای ارزی کاردانو «Ada» است. این ارز دیجیتال تعداد محدودی دارد و در نهایت ۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ واحد از آن تولید خواهد شد.

در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ آدا  با قیمت هر واحد ۰.۰۲ دلار در صرافی بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان عرضه شد و خیلی زود رشد خود را آغاز کرد. در ۴ ژانویه ۲۰۱۸ رمز ارز آدا همگام با تمام بازار ارزهای دیجیتال با ۶,۰۰۰ درصد افزایش نسبت به قیمت اولیه خود، به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۱.۲۲ دلار رسید.