time

00/08/28

دامیننس بیت کوین چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

 

دامیننس یکی از اصطلاحات پرکاربرد حوزه ارز های دیجیتال است که بسیاری از مردم آن را از زبان تحلیلگران می شنوند ولی نمی دانند معنای این اصطلاح چیست. امروز در این مقاله به توضیح مفهوم دامیننس می پردازیم.

 

 

دامیننس چیست؟

دامیننس (Dominance) در لغت به معنای تسلّط است. زمانی که بخواهند در مورد تسلّط یک رمزارز نسبت به رقبای خود حرفی بزنند، از این اصطلاح استفاده می‌‌شود. این همان اصطلاحی است که ما آن را در مورد تسلّط بیت کوین بر سایر ارز‌‌های بازار رمز ارز ها بکار می بریم. دامیننس منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست و برای بازار‌‌های سهام نیز کاربرد دارد. بنابراین، این اصطلاح یکی از اصطلاحات رایج در بین تریدر‌‌ها و سرمایه گذاران است.

 

 

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوینBitcoin Dominance شاخصی است که با آن می‌توان تسلّط بیت کوین بر بازار نسبت به آلت کوین‌‌ها را مورد سنجش قرار داد.  برای مثال تصور کنید سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال 50 میلیون دلار است. شاخص دامیننس بیت کوین نیز عدد 65 را نمایش می‌‌دهد، با یک حساب و کتاب ساده متوجه می‌‌شویم که 32.5 میلیون از این سرمایۀ 50 میلیون دلاری توسط سرمایه گذاران در بازار بیت کوین سرمایه‌گذ‌‌اری شده است. مابقی این مبلغ نیز در ارز‌‌هایی مانند اتریوم و سایر آلت کوین‌‌ها سرمایه‌گذاری شده است. با افزایش میزان این شاخص، تمایل کاربران به خرید بیت کوین افزایش و در شرایط معکوس تمایل آنها کاهش می‌‌یابد. این کاهش تمایل به خرید بیت کوین، به معنی تمایل بازار به خرید آلت کوین‌‌ها است.  استفاده از این شاخص در کنار تحلیل‌‌های فاندامنتال و تحلیل‌های تکنیکال می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد و می توان از این شاخص برای تشخیص جهت حرکت قیمت بازار استفاده کرد.

 

 

چطور می توان دامیننس بیت کوین را مشاهده کرد؟

بدین منظور کافیست وارد یکی از وبسایت های ارائه دهنده چارت های بازار رمز ارز ها شوید و بعد عبارت btc.d را جستجو کنید. چارت دامیننس بیت کوین نمایش می یابد.