time

00/08/29

شبکه لایتینگ بیت کوین چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

یکی از مشکلاتی که همواره در مورد بلاکچین بیت کوین وجود داشته و مانع کاربردی تر شدن آن در زندگی روزمره شده است، سرعت پایین تراکنش و هزینه های بالای نقل و انتقال است. همین ویژگی ها باعث می شود تا شما نتوانید در زندگی روزمره از بیت کوین به عنوان یک ابزار پرداخت استفاده کنید زیرا ممکن است شما بخواهید پول قهوه خود را با بیت کوین بپردازید ولی کارمزد انتقال بیت کوین از مقدار پول قهوه بیشتر می شود.

 

 

شبکه لایتینگ چیست؟

برای رفع این مشکل بزرگ در سال 2015  یک راهکار لایه دوم تحت عنوان لایتنینگ توسط تادئوس دریا و جوسف پون معرفی شد. لایه دوم به این معناست که عملاً لایتنینگ با اضافه کردن یک لایه اضافی بر روی شبکه اصلی بیت کوین، درصدد حل مشکل اشاره شده که به آن مقیاس پذیری گفته می شود، برآمده است.

شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه می دهد با یکدیگر کانال های پرداخت ایجاد نمایند، یعنی بسیاری از تراکنش های خرد و کوچک از شبکه اصلی دور خواهد ماند. به طور مثال فرض کنید شما هر روز به کافی شاپ مشخصی مراجعه نموده و یک قهوه سفارش می دهید. به جای اینکه هر بار مبلغ سفارش خود را بر روی شبکه اصلی بیت کوین ارسال کنید این امکان را خواهید داشت تا یک کانال پرداخت با صاحب کافی شاپ باز کنید. اطلاعات این کانال تحت عنوان تراکنش لنگر (anchor) در شبکه اصلی بیت کوین ثبت می شود. پس از آنکه مدتی این پرداخت های خرد توسط شما به صاحب کافی شاپ پرداخت شد، نهایتاً مبلغ جمع شده شده در شبکه اصلی بیت کوین منتقل می شود. بنابراین به جای چندین و چند تراکنش، تنها دو تراکنش روی شبکه ثبت و ارسال می گردد.

لایتینگ

درواقع این شبکه طراحی شده است تا با خارج کردن تراکنش های خرد از بلاکچین اصلی و تبدیل کردن آن ها به تراکنش هایی خارج از زنجیره (off-chain)، بلاکچین بیت کوین را خلوت کند و باعث کاهش هزینه های مربوط به نقل و انتقال تراکنش ها شود.

 

کانال پرداخت

برای ایجاد کانال پرداخت شما و صاحب کافی شاپ نیاز به یک کیف پول چند امضایی خواهیم داشت.این کیف پول با واریز مقدار مشخصی بیت کوین ساخته خواهد شد. در یک کیف پول چند امضایی هر یک از طرفین آدرس عمومی و کلید خصوصی مرتبط با خود را خواهد داشت که برای پرداخت باید از آن استفاده کند.

 

کیف پول های شبکه لایتینگ:

  • کیف پول فونیکس (phoenix)
  • کیف پول ساتوشی (Wallet of Satoshi)
  • کیف پول بلو والت (Blue Wallet)