time

00/08/29

پوزیشن لانگ و شورت چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

لانگ و شورت از پر تکرار ترین مفاهیم بازار ارز های دیجیتال و دیگر بازار های مالی هستند. امروز به شرح این دو مفهوم جالب می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

پوزیشن لاینگ و شورت چیست؟

لانگ و شورت نشانگر پیش‌بینی معامله‌گران از روند قیمتی یک ارز دیجیتال هستند. اینکه آیا قیمت آن رمز ارز صعودی خواهد بود و یا اینکه نزولی. به صورت خلاصه پوزیشن‌های لانگ و شورت دو جهت احتمالی قیمت یک رمز ارز یعنی افزایش قیمت یا کاهش قیمت را جهت کسب سود بیان می‌کنند.

در یک پوزیشن لانگ، تریدر امیدوار است که قیمت از یک نقطه مشخص شروع به رشد کند. در این حالت ما می‌گوییم تریدر وارد پوزیشن لانگ Long شده است. اما در یک پوزیشن شورت تریدر انتظار دارد که قیمت از یک نقطه مشخص شروع به ریزش کند. در این حالت می‌گوییم معامله‌گر وارد پوزیشن شورت Short شده است.

 

مفهوم لانگ به چه معناست؟

در اصل، لانگ کردن  یک رمز ارز به این معنی است که انتظار دارید قیمت آن در آینده افزایش پیدا کندبرای مثال می توان گفت شواهد زیادی در مورد بیت کوین وجود دارد که نشان می‌دهد که این رمز ارز مناسب یک سرمایه‌گذاری عالی در بلند مدت است اما مانند همیشه قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری روی بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری شخصاً در مورد آنها تحقیق کنید.

 

چه زمانی وارد موقعیت لانگ می شویم؟

جواب واضح است! زمانی وارد پوزیشن لانگ شوید که قیمت احتمال افزایش دارد. زمانی که شما از طریق تحلیل تکنیکال و فاندامنتال متوجه شدید احتمال دارد قیمت یک رمز ارز رشد صعودی داشته باشد و شما در قیمت پایین آن را خریداری می کنید یعنی وارد پوزیشن لانگ شدید و از بازار توقع افزایش قیمت جهت کسب سود دارید.

لانگ و شورت

شورت کردن رمز ارز ها به چه معناست؟

رمز ارز ها دارایی‌های پرنوسانی هستند؛ این به این معنی است؛ در حالی که رمز ارز ها می‌توانند رشدهای عجیب و نجومی داشته باشند ممکن است در جهت ریزش قیمت هم حرکت کنند. هنگامی که معامله‌گران پیش بینی کنند ارزش یک رمز ارز ممکن است کاهش پیدا کند بلافاصله آن رمز ارز را قرض گرفته و می‌فروشند. پس از کاهش قیمت رمز ارز معامله‌گر دوباره معادل آن رمز ارز را خریداری کرده و به وام دهنده پس می‌دهد و سود او از این معامله تفاوت مقدار رمز ارز کسب شده است. این فرایند شورت کردن نام دارد و می‌تواند یک روش بسیار موثر برای افزایش ارزش سبد دارایی‌های دیجیتال باشد.

 

چه زمانی وارد معامله با موقعیت شورت می شویم؟

مردم عادی تصور می کنند زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال کاهش است، حتما باید از بازار خارج شوند. در صورتی که این تصور رایج بسیار غلط است. شما می‌توانید از سقوط قیمت یک ارز دیجیتال نیز به آسانی کسب سود کنید. به طور مثال فرض کنید قیمت یک واحد اتریوم 4000 هزار دلار است و شما با تشخیص اینکه قرار است اتریوم کاهش قیمت داشته باشد شروع به باز کردن یک موقعیت لانگ در بخش فیوچرز صرافی می کنید و یک واحد اتریوم از صرافی قرض می گیرد و روی قیمت 4000 دلار می فروشید و بعد از اینکه قیمت اتریوم به 3800 دلار رسید شما با استفاده از همان 4000 دلار یک اتریوم به قیمت 3800 دلار می خرید و بجای اتریوم 4000 دلاری که از صرافی گرفته بودید این یک اتریوم را به صرافی پس می دهید و بدین ترتیب شما 200 دلار از کاهش قیمت اتریوم سود کردید!

  البته برای اینکه بتوانید در هر صرافی وارد پوزیشن شورت شوید باید از بخش معاملات آتی یا فیوچرز (Futures) آن صرافی استفاده کنید.