time

00/08/30

تتر چیست؟ تفاوت آن با مفهوم استیبل کوین چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

معمولا وقتی مردم اسم استیبل کوین را می شنوند سریعا تتر در ذهن آنها ظاهر می شود و بسیاری حتی به صورت اشتباه استیبل کوین را همان تتر می دانند. امروز در این مقاله به توضیح مفهوم استیبل کوین و همچنین شرح ویژگی های تتر می پردازیم.

 

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین به توکن هایی بر بستر بلاکچین گفته می شود که ارزش آن به کالاهای خارجی وابسته است. مزایای این توکن ها در بازار غیرقابل انکار است. ثبات آنها باعث کاهش نوسان رمز ارزها به طور کلی می‌شود. سرمایه‌گذاران از استیبل کوین‌ها برای خارج شدن از بازارهای نزولی بدون تبدیل دارایی خود به ارزهای فیات استفاده می‌کنند. ارزش بیشتر رمز ارزها به یک ارز فیات وابسته است. ارزش تتربا نماد انحصاری USDT وابسته به ارزش دلار آمریکا است. در واقع ارزش هر ۱ توکن تتر معادل ۱ دلار ارز آمریکا است. علاوه بر این هر کسی می‌تواند هر زمان که بخواهد تتر خود را از طریق شرکت تتر و یا صرافی های آنلاین ارزدیجیتال دوباره به دلار آمریکا تبدیل کند.

 

مزایای استیبل کوین ها

  1. هزینه کم تراکنش ها
  2. معاملات سریع و امن
  3. ثبات داشتن با پشتوانه یک دارایی
  4. قابلیت انتقال دارایی‌ها به‌صورت دیجیتالی
  5. استفاده از فناوری بلاک‌چین: این سیستم امنیت، شفافیت و قابلیت پیگیری را فراهم می‌کند.

استیبل کوین

 

 تتر چیست؟

تتر به عنوان یک استیبل کوین  یا ارز باثبات شناخته می‌شود و در دنیای رمز ارز ها بسیار معروف است. ارزش استیبل کوین‌ها به پشتوانه یک ارز فیات (پول رایج) یا احتمالاً ارزش دارایی‌های دیگر همیشه ثابت است. در این مورد پشتوانه توکن تتر دلار آمریکا است، به طوری که هر ۱ تتر همیشه برابر با ۱ دلار آمریکا است. در اصل تتر تحت پروتکل اومنی ساخته شد. اومنی سیستمی است که بر بستر شبکه بیت کوین قرار دارد و به این شبکه توانایی ساخت توکن‌های منحصر به فرد را می‌دهد؛ این مشابه قابلیتی است که با استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه‌های دیگر فراهم است. اولین ارز تتر با استفاده از پروتکل اومنی ایجاد شد. با گذشت زمان، توسعه دهندگان شروع به انتقال این دارایی به بلاکچین‌های دیگر کردند؛ این کار عمدتاً به این دلیل بود که پلتفرم‌هایی که به صورت بومی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند برای استیبل کوین‌ها مناسب‌ترند. تتر برای اولین به شبکه اتریوم منتقل شد؛ اتریوم در حال حاضر رایج‌ترین شبکه است، اما ترون (TRON) و ایاس (EOS) نیز شاهد انتقال این دارایی به شبکه‌های خود بوده‌اند. لازم به ذکر است که شفافیت مالی، حسابداری و انطباق تمامی تراکنشها با تبادلات ثبت شده، در بلاک چین انجام می‌گیرد. بنابراین هر فردی می‌تواند با استفاده از ابزارهای موجود، مقدار تتر در گردش بر روی بلاک چین بیت کوین را بررسی نماید و اینجاست که تتر ماهیت خود را به عنوان یک رمز ارز به اثبات می‌رساند.

 

 

تتر چگونه کار می کند؟

تتر در ابتدا فقط بر بستر پلتفرم Omni پایه‌گذاری شده بود. این پلتفرم صرفا برای ارز های دیجیتالی که به بلاکچین بیت‌کوین وصل بودند استفاده می‌شد. پس از بیت‌کوین، تترهای مبتنی بر اتریوم نیز مورد استقبال قرار گرفتند که در حال حاضر بیشترین استفاده را دارد. با گذشت سالها و نیاز های جدید تریدر ها اکنون توکن‌های تتر بر بستر بیش از ۸ بلاکچین از جمله «ترون» و «سولانا» نیز قابل معامله هستند. همچنین پشتوانه این رمزارز از طریق وثیقه‌گذاری تامین می‌شود و شرکت تتر ادعا می‌کنند به ازای هر یک توکن USDT موجود، ۱$ سپرده دارند. یعنی به ازای هر یک تتر به ارزش ۱$، باید در هر زمان با یک دلار ارز فیات واقعی قابل معاوضه باشد. هم اکنون تتر تنها از طریق تعداد کمی صرافی یا مستقیما از طریق خود شرکت تتر که حداقل برداشت یا واریز باید ۱۰۰ هزار دلار باشد و کارمزد چشمگیری نیز دریافت می‌کندقابل تبدیل است.

تتر

 

مهم ترین ویژگی های تتر چیست؟

1-ثبات قیمت: قیمت تتر تقریباً معادل 1 دلار آمریکا است؛ اما این موضوع همیشه صادق نیست و گاهی نوسانات بسیار کمی در قیمت این رمز ارز رخ می‌دهد. مثلاً گاهی قیمت آن به 0.98 یا 1.02 دلار آمریکا تغییر می‌کند که این موضوع به دلیل عرضه و تقاضای این رمزارز اتفاق می‌افتد.

 

2-باپشتوانه بودن: بنا بر ادعای شرکت سازنده تتر، تتر به وسیله ارزهای فیات، ذخیره نقدی و موارد مشابه پشتیبانی می‌شود.

 

3-شفافیت مالی: اطلاعات مربوط به ارزهای پشتوانه تتر به طور زنده قابل مشاهده و پیگیری است.

 

4- تبدیل آسان به پول نقد: تتر به آسانی در صرافی‌ها، قابل نقد کردن به ارزهای فیات است.

 

5-امنیت: تکنولوژی بلاک چین محور تتر، امنیت انتقال پول به وسیله آن را تامین می‌کند. تمامی تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین تتر نیز با استفاده از ابزارهای موجود از جمله وب‌سایت‌هایی مانند etherscan در دسترس است

 

 

بهترین شبکه انتقال تتر کدام است؟

پروتکل های زیادی برای انتقال تتر وجود دارد. اما سریع ترین و ارزان ترین شبکه انتقال تتر، تتر مبتنی بر بلاکچین ترون است با پروتکل USDT-TRC20  استفاده از بلاکچین ترون برای انتقال تتر کارمزدی نزدیک صفر دارد.